Pagalba:Kaip įkelti failą

Puslapis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Forumai
Pagalbos lenta
Kaip įkelti failą

Kaip įkelti failą[taisyti]


Kaip įkelti failą – tai straipsnis apie tai, kaip į Enciklopediją Lietuvai ir pasauliui (ELIP) įkelti paveikslėlius ar kitus failus.

Licencijavimas[taisyti]

Prieš įkeliant paveikslėlius į ELIP reikia nustatyti, kokia šiam paveikslėliui gali būti taikomą licencija ir ją nurodyti įkeliant tą paveikslėlį ar kitokį failą. Pasirinkta licencija kartu patvirtinate, kad nesate pažeidęs jokių autorių teisių įkeldamas šį paveikslėlį ar kitą failą.

Jei nebus nurodytos licencijos sąlygos, autorius arba šaltinis, iliustracija gali būti pašalinta be perspėjimo.

Daugiau informacijos galite rasti straipsnyje Pagalba:Paveikslėliai.

Paveikslėlių ar failų pavadinimas[taisyti]

Prašome failus vardinti vienareikšmiai, kad nekiltų painiavos.

Paveikslėlių ar kitų failų pavadinimai turi būti informatyvūs ir visų į ELIP paveikslėlių pavadinimai turi būti skirtingi. Negali būti keliami paveikslėliai su vardais kuriuos automatiškai sugeneruoja skaitmeninės kameros, ar nenešantys jokios prasmės.

Įkeliamų failų pervadinimą galima atlikti iš anksto savo failų sistemoje arba pačio įkėlimo metu.

Informacija[taisyti]

Įkeliant arba perduodant paveikslėlius ELIP turi būti pateikiama sekanti informacija apie kiekvieną paveikslėlį arba nuotrauką:

Pavadinimas

{{{Pavadinimas}}}

Aprašas

{{{Aprašas}}}

Asmenys

{{{Asmenys}}}

Vieta

{{{Vieta}}}

Data

{{{Aprašas}}}

Šaltinis

{{{Šaltinis}}}

Kitur

{{{Kitur}}}

Autorius

{{{Autorius}}}

Fotografas

{{{Fotografas}}}

Fondas

{{{Fondas}}}

Savininkas

{{{Savininkas}}}

Leidimas

{{{Leidimas}}}

Straipsniai

{{{Straipsniai}}}

Arba trumpai (šablonas {{Nuotrauka}}, kuris naudojamas įkeliamuose nuotraukose):

{{Nuotrauka
|Aprašas=
|Asmenys=
|Vieta=
|Data=
|Šaltinis=
|Kitur=
|Autorius=
|Fotografas=
|Fondas=
|Savininkas=
|Leidimas=
|Straipsniai=
}}

Nuotraukos aprašo pavyzdys:

Nuotraukos aprašo pvz.

Failų tipai[taisyti]

Rekomenduojami formatai yra:

  • JPEG – fotografijoms,
  • PNG, SVG – schemoms ir kitiems ikoniniams paveikslėliams.
  • djvu, pdf – knygoms, žurnalams, laikraščiams ar kitiems dokumentams.

Įkėlimas[taisyti]

Jūs galite įkelti nuotrauką naudodami nuorodą „Įkelti failą“, kuri yra kairės pusės meniu dalyje „Įrankiai“ (tai nuoroda į puslapį Specialus:Įkėlimas).

Reikia užpildyti atsidariusio puslapio formą.

Daugumoje naršyklių, jūs pamatysite „Browse …“ („Pasirinkti failą“) mygtuką, kuris atidarys standartinį operacinės sistemos failo pasirinkimo dialogą. Pasirinkus reikiamą failą, failo vardo laukas (šalia mygtuko) automatiškai bus užpildytas.

Taip pat automatiškai yra užpildomas formos dalies „Failo aprašymas“ laukelis „Norimas failo vardas“, kurį galima pakeisti prasminiu paveikslėlio ar kito failo pavadinimu, jei įkeliamą failą norima pervadinti įkėlimo metu. Jei jau paveikslėlis su pasirinktu pavadinimu ELIP yra, tai apie tai busite informuotas žemiau šio laukelio. Gavus informaciją apie jau tokiu pavadinimu esantį paveikslėlį reikėtų arba pakeisti įkeliamo paveikslėlio pavadinimą arba atsisakyti jį įkelti nes kažkas jį jau įkėlė. Aišku tokiu būti galima įkelti ir naują paveikslėlio versiją (paliekant tą patį pavadinimą).

Įvedimo formoje reikėtų užpildyti laukelį „Komentaras“. Jame galima ir reikėtų nurodyti paveikslėlio šaltinis, autorius, kas jame yra vaizduojama ir šio paveikslėlio aprašymą. Taip pat šiame laukelyje reikėtų nurodyti kategoriją, kuriai turi būti priskirtas paveikslėlis.

Taip pat reikia pasirinkti laukelyje „Licencija“ atitinkamą licenciją, kuri yra taikoma įkeliamam paveikslėliui ar kitam failui. Pasirinkta licencija kartu patvirtinate, kad nesate pažeidęs jokių autorių teisių įkeldamas šį paveikslėlį ar kitą failą. (Licenciją tam tikru būdu – panaudojant atitinkamą šabloną galima nurodyti ir laukelyje „Komentaras“.)

Paspauskite mygtuką „Įkelti“, kad užbaigti įkëlimą. Tai gali kiek užtrukti, jei turite lėtą interneto ryšį ir paveikslėlio ar kito failo dydis yra didesnis.

Paveikslėlių suradimas[taisyti]

Jei įkeliamas failas ir iš karto nepriskiriama kategorija, tai tuomet ji surasti galima naudojant Paveikslėlių sąrašas.

Ši priemonė leidžia taip pat ieškoti pagal įkėlėjo vardą. Naujausiai įkelti failai bus pirmoje sąrašo dalyje kiti sekančiuose.

Tam kad greičiau surasti failus ELIP, ją kuriant skirtingai nuo Lietuviškosios Vikipedijos buvo nuspręsta vaizdus ir failus priskirti prasminėms kategorijoms kaip ir pačius straipsnius. Taip yra daroma ir wiki commons, kurioje yra tiktai keliami vaizdai bei failai.

Priskyrimas kategorijoms[taisyti]

pav. 1. ELIP kategorijos priskyrimas įkeliant failą

Vaizdai ir failai priskiriami kategorijoms analogiškai kaip ir kiti straipsniai įrašant į aprašą tekstą [[Kategorija:kategorijos pavadinimas]]. Plačiau skaitykite Kategorijos.

Paprastai įkeliant atskirą failą galima tokią kategorijos priskyrimą įrašyti komentaro gale žr. (pav. 1 pažymėjimas 1.)

Jei redaktorius naudojasi papildomai ELIP teikiamomis papildomomis priemonėmis redaktoriams ir savo nustatymuose yra pasirinkę naudoti priemonę HotCat, tai toks redaktorius gali naudoti kategorijos nurodymui HotCat suteikiamą galimybę žr. (pav. 1 pažymėjimas 2.)

HotCat įjungimas


Vaizdų naudojimas[taisyti]

Norėdami panaudoti įkeltą paveikslėlį straipsnyje, naudokite tokio tipo nuorodas – [[Vaizdas:file.jpg|thumb|Paveikslėlio pavadinimas]].

Galima naudoti vaizdo įterpimo mygtuką, esanti redaktoriaus lango menių juostoje:

Vaizdo įterpimo mygtukas redaktoriaus lango menių juostoje

Paspaudus šį mygtuką atsidarys vaizdo įterpimo langas, kuriame reikia nurodyti failo pavadinimą, kaip kad jis įkeltas į ELIP, antraštę ir paveikslėlio formatavimo parametrus: "dydį" - plotį, lygiavimą bei formatą.

Vaizdo įterpimo langas

Detaliau skaitykite šiame puslapyje.

Šiuo metu šiame puslapyje nėra žinučių.