Pagalba:Kaip naudotis enciklopedija
Enciklopedija Lietuvai ir Pasauliui – nemokama, laisvai prieinama enciklopedija, rašoma lietuvių kalba naudojant Viki technologiją ir Viki sintaksę. Todėl naudotis šia enciklopedija labai paprasta:
Vidinės nuorodos
Praktiškai iš kiekvieno straipsnio žodžio ar sąvokos Viki technologija leidžia padaryti nukreipimą į kitą atskirą straipsnį, paaiškinantį tą žodį ar sąvoką. Tokie „vikizuoti“ žodžiai, pavadinimai ar sąvokos, jeigu enciklopedijoje jau yra sukurtas toks straipsnis, tekste žymimi mėlynai. Jeigu tokio straipsnio dar nėra - jis bus žymimas raudonai. Vidinės nuorodos į dar neegzistuojančius straipsnius paprastai kuriamos ruošiantis rašyti atitinkamą straipsnį arba norint paskatinti tai padaryti kitus.
Vidinės nuorodos leidžia skaitytojui „nukrypti“ į kitą straipsnį, paaiškinantį žodį ar sąvoką, perskaityti jį ir, naudojantis naudojamos interneto naršyklės funkcija „Atgal“, grįžti į pirminį dokumentą ir skaityti jį toliau.
Išorinės nuorodos
Jeigu Enciklopedijos straipsnyje aprašoma organizacija, įmonė ar kitas objektas, su kuriuo plačiau, o ne tik trumpa enciklopedine forma galima susipažinti kitoje interneto svetainėje, paprastai straipsnio pabaigoje dedama išorinė nuoroda, kurią paspaudus iš karto atsidaro ta svetainė. Grįžti į Enciklopedijos straipsnį taip pat galima naudojantis funkcija „Atgal“.
Šaltiniai
Enciklopedija Lietuvai ir Pasauliui siekia būti patikimu žinių šaltiniu, todėl kiekvienas straipsnis privalo remtis kitais, spaudoje ar internete jau publikuotais patikimais šaltiniais. Tekste teiginį patvirtinantis šaltinis žymimas skaičiuku laužtiniuose skliaustuose [1], kurį paspaudus skaitytojas nukreipiamas į šaltinių sąrašą straipsnio pabaigoje. Jeigu straipsnyje naudojamas internete publikuotas šaltinis, jis veikia ir kaip išorinė nuoroda.
Šaltiniais neparemti gali būti tik automatiškai kuriami sąrašiniai arba, pav., metų, dienų straipsniai.
Kategorijos
Kiekvienas Enciklopedijos straipsnis priskiriamas dviems ar daugiau kategorijų, pagal kurias galima greitesnė giminingos tematikos straipsnių paieška. Pavyzdžiui, biografinis straipsnis gali būti priskirtas kategorijoms pagal aprašomo asmens gimimo ar pagrindinės veiklos vietą, specialybę, užimtas pareigas, ypatingus pomėgius ir t.t. Gyvenvietės straipsnis gali būti priskirtas aukštesnių administracinių vienetų (valsčių, apskričių, rajonų, savivaldybių), kuriems priklausė gyvenvietė, kategorijoms. Medicinos, fizikos, matematikos ir kitų mokslų terminai priskiriami ir tos mokslo srities, ir terminų kategorijoms.
Iliustracijos
Enciklopedijos straipsniai paprastai iliustruojami nuotraukomis, grafikais, formulėmis ir kita vaizdine medžiaga. Tačiau, pav., nuotraukų formatas, taupant straipsnio teksto vietą, paprastai būna nedidelis, iki 180 pikselių. Norint nuotrauką padidinti pakanka spustelėti ant jos užvestą kursorių. Kartu atsidarys ir nuotraukos dokumentacija, pagal kurią galima sužinoti, kokiomis licencijos sąlygomis nuotrauka publikuojama, kur ji saugoma virtualioje erdvėje ir kokiai kategorijai ji priskirta. Kartu galima peržiūrėti ir kitas tos kategorijos iliustracijas.
Klaidos
Jeigu skaitytojas, netgi ir neregistruotas, kaip Enciklopedijos dalyvis, straipsnyje pastebėjo gramatinę klaidą, jis gali ją ištaisyti, atsidaręs nuorodą virš straipsnio „Redaguoti“. Pastebėjus klaidinančią ar šališką informaciją straipsnyje, būtina apie tai paskelbti straipsnio „Aptarimų“ puslapyje. Abiem atvejais Enciklopedijos redaktoriai į pataisas atkreips dėmesį ir priims sprendimą dėl pataisos „įteisinimo“.