Pagryžuvio dvaras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Pagryžuvio dvaras
Pagryžuvio dvaras
Pagryžuvio dvaras
Vieta Pagryžuvys
Įkurtas XVI a.
Rūmų stilius Neoklasicizmas
Bajorų giminės Šemetos,
Adomas Pšeciševskis,
Jeronimas Pšeciševskis,
Aleksandras Hristianovičius,
Romeriai

Pagryžuvio dvaras su priklausiniais stovi Pagryžuvyje, dešiniajame Gryžuvos krante. Išlikęs parkas.

Istorija[taisyti]

Pagryžuvio dvaro ūkinių pastatų liekanos

Dvaras minimas nuo XVI amžiaus. Išlikę dokumentai rodo, kad dvarininkams buvo būdingas didelis nuožmumas, su pavaldiniais buvo mažai skaitomasi, juos buvo galima parduoti, įkeisti kitam dvarininkui už skolas. Pagryžuvio dvako ponas taip iškeitė 3 baudžiauninkų šeimas už skolą, o rašte, be kita ko, minima:

Cquote2.png <…> jo malonybė galės juos su žmonomis, su vaikais ir merginų krienu ir su visokių daiktų turtu <…> ramiai laikyti, teisti, valdyti, taikinti, nepaklusnius plakti, <…> o ypatingai kaltiems atimti gyvybę.
Cquote1.png


XVIII a. pabaigoje Pagryžuvio dvaras priklausė didikams Šemetoms, o vėliau - Pšeciševskių šeimai. XIX a. pradžioje dvarą valdė Raseinių maršalka Adomas Pšeciševskis, vėliau perdavęs nuosavybę savo sūnui Jeronimui, kurio užsakymu 1858 metais pastatyti dvaro rūmai. Tačiau Jeronimas Pšeciševskis 1863 metais rėmė sukilėlius, todėl caro valdžia jį ištrėmė į Tomsko guberniją, o dvare tuo tarpu laikinai gyveno rusas Aleksandras Hristianovičius.

Romantinio stiliaus rūmai pastatyti 1859 m. pagal architekto Fulgeto Rimgailos projektą. Pagryžuvio dvaro rūmai turi ryškių klasicizmo ir baroko sąsajų: iš pradžių pastatyti vieno aukšto, o antras aukštas statytas jau XX a. 1878 m. Izidorius Romeris išpirko po sukilimo sekvestruotą Pagryžuvio dvarą. Nuo to laiko dvaras perėjo per 5 Romerių rankas. Mirus Romeriams, dvarą turėjo paveldėti jų vaikai, bet po I pasaulinio karo dvaras buvo nacionalizuotas ir atiduotas jėzuitams. Dvaras stipriai nukentėjo per karą atsidūręs ant fronto linijos.

Nepriklausomos Lietuvos metais rūmuose veikė jėzuitų vienuolynas. 1951 m. čia įsikūrė Respublikinė plaučių tuberkuliozės sanatorija.

Parkas[taisyti]

Mišraus stiliaus Pagryžuvio parką Riomeriai pagal to paties architekto F. Rimgailos projektą įkūrė 18401863 m. išraiškingo, gražaus reljefo teritorijoje – banguotame Gryžuvos upelio dešiniajame krante. Parkas išsidėstęs dviejose terasose: viršutinėje – prie rūmų, ir apatinėje – prie upelio. Per parką teka Blikės upokšnis.

Nuorodos[taisyti]

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+3305-46=3259 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 1% (+38-19=19 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti