Palestina

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Palestinos autonomija
السلطة الفلسطينية
Palestinos autonomijos vėliava Palestinos autonomijos herbas
Zones A and B in the occupied palestinian territories.svg
Laiko juosta: (UTC+2)
------ vasaros: (UTC+3
Valstybė: Vėliava Izraelis
Centras: Ramla
Muchafazos: 16
Oficialios kalbos: arabų, hebrajų
Įkūrimo data: 1994 m.
Prezidentas: Mahmoud Abbas
Gyventojų: 3 935 249 (2009 m.)
Commons-logo.svg Vikiteka: Palestinos autonomijaVikiteka

Palestinos autonomija – valstybinis darinys, atstovaujantis Cisjordanijos ir Gazos ruožo arabus. Sukurta 1993 m. pagal Oslo susitarimus po derybų su Izraeliu dėl palestiniečių-Izraelio konflikto nutraukimo. Palestinos autonomija turi prezidentą ir visuotiniuose rinkimuose renkamą parlamentą, policiją ir atstovus daugelyje šalių.

Jesyro Arafato prezidentavimas[taisyti]

1996 m. Jesyras Arafatas buvo išrinktas Palestinos autonomijos prezidentu ir juo išbuvo iki savo mirties 2004 m. lapkričio 11 d. 2003 m. kovo 19 prezidentas Jasyras Arafatas premjeru paskyrė Mahmudą Abasą, po jo atleidimo premjeru 2003 m. spalio 7 d. paskirtas Ahmedas Korei (Ahmed Qoreï).

دولة فلسطين
Dawlat Filastin
Flag of Palestine.svg
Palestinos vėliava
Valstybinė kalba arabų
Sostinė Jeruzalė
Nepriklausomybė 1988 lapkričio 15
Valstybinis himnas Biladi

Palestina (arab. دولة فلسطين) – Palestinos Išsivadavimo Organizacijos 1988 m. lapkričio 15 dieną paskelbta valstybė Artimuosiuose Rytuose, Palestinos regione. Valstybę sudaro dvi Izraelio atskirtos teritorijos: Gazos ruožas ir Vakarų krantas.

Jungtinės Tautos Palestinos išsivadavimo organizacijai (PIO) 1974 metais (Generalinės Asamblėjos sprendimas 3237) suteikė stebėtojo teises. 1988 metais JT pripažindamos Palestinos valstybės paskelbimą pakartotinai pažymėjo PIO stebėtojų teisių perėjimą Palestinos valstybei (Generalinės Asamblėjos sprendimas 43/177). 1998 metų liepą JT Generalinė Asamblėja priėmė naują sprendimą (52/250), kuriuo Palestinos valstybei suteikė teisę dalyvauti bendruosiuose debatuose, rengiamuose kiekvienos Sesijos pradžioje.

Palestinos gyventojai – tai dažniausiai arabiškai kalbantys žmonės, kurių giminės šaknys yra Palestinoje. Palestinos gyventojų religinė dauguma yra musulmonai sunitai, taip pat yra ir krikščionių, druzų ir kitų religinių bendruomenių mažumų. 1968 metų Palestinos Nacionalinis Susirinkimas palestiniečius įvardijo kaip atskirą arabų tautą, kuri buvo apgyvendinusi Palestiną iki 1947 metų. Britų valdymo mandato metu nuo 1918 iki 1948 metų Palestinos gyventoju buvo įvardijamas bet kuris Palestinoje gyvenantis žmogus, nepriklausomai nuo jo tautybės.


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • KS – autorius (+4962-0=4962 wiki spaudos ženklai).
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius (+1795-96=1699 wiki spaudos ženklai).