Paskutinė atostogų diena

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Paskutinė atostogų diena1964 m. Lietuvos kino studijoje režisieriaus Arūno Žebriūno sukurtas meninis filmas.

Po sukūrimo buvo uždraustas. Ekranuose vėl pradėtas rodyti, gavęs Lokarno tarptautinio kino festivalio žiuri specialųjį prizą. Kino teatruose šį filmą pažiūrėjo virš 5,8 mln. žiūrovų. Už Lietuvos ribų šio filmo pavadinimas buvo „Mergaitė ir aidas“ (rus. Девочка и эхо).

Siužetas

DĖMESIO: Žemiau atskleidžiamos kūrinio detalės

Tai filmas apie sąžiningą vaikų draugystę.

Vika paskutinę dieną vieši pas senelį žveją. Netrukus jos atsiimti turi atvažiuoti tėtis, o ji visai nenori išvažiuoti. Ryte senelis išplaukė į jūrą patikrinti tinklų, o Vika vaikštinėja pakrante ir kalba su savo draugais-uolomis. Svajinga mergaitė mėgo būti viena.

Pakrantėje esančio kaimelio berniūkščiai renka savo kompanijos vyriausiąjį. Vika pastebi, kad kompanijos vadas apgaudinėja draugus: pažymėtą krabą, kurį tariamai turi ištraukti iš jūros, jis paslepia tarp akmenų, o į jūrą numeta kitą krabą. Vika papasakoja apie apgavystę.

Čia pat, pakrantėje, Vika susipažįsta su Romu. Jis tik vienai dienai atvažiavęs prie jūros ir nieko nepažįsta. Vika jam papasakoja savo "paslaptį" - ji turi unikalią aidų kolekciją. Neatlaikęs berniūkščių juokelių, Romas nepaduoda nuogai besimaudančiai Vikai rūbų. Už tai net berniūkščiai jį išvadina "seiliumi". Siekdamas išsikovoti jų pasitikėjimą, Romas vedasi visą kompaniją link uolų ir išduoda tik ką sužinotą paslaptį apie Vikos aidų kolekciją. Bet aidas tyli. Atvažiavęs Vikos tėtis suranda nuo berniūkščių pykčio besislapstantį Romą, jiems abiem nepavyksta iššaukti aido.

Vika išgauna tėčio pažadą kitąmet čia vėl atvažiuoti. O Romas, bandydamas Vikai įrodyti, kad nėra bailys, audringoje jūroje suranda pažymėtąjį krabą, tačiau Vika neatleidžia išdavystės.

Vaidina

Filmavimo grupė

Techniniai duomenys

  • Juodai - baltas; mono garsas
  • Kalbos: lietuvių/rusų
  • Filmo trukmė- 65 min.
  • Kalbos: lietuvių/rusų.

Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3016-0=3016 wiki spaudos ženklai).