Patentiniai patikėtiniai

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

    Patentinis patikėtinis (angl. „patent attorney“) – fizinis asmuo, teikiantis paslaugas pramoninės nuosavybės apsaugos srityje.

    Patentinis patikėtinis teikia konsultacijas pramoninės nuosavybės apsaugos klausimais ir atstovauja fiziniams ir juridiniams asmenims Valstybiniame patentų biure, taip pat šiems palaikant santykius su kitais fiziniais ir juridiniais asmenimis.

    Patentinio patikėtinio profesija yra reglamentuojama 2017 m. birželio 29 d. priimto Patentinių patikėtinių įstatymo ir kitų teisės aktų. Atkreiptinas dėmesys, kad patentinis patikėtinis nėra Valstybinio patentų biuro darbuotojas.

    Patentinių patikėtinių sąrašą sudaro ir tvarko Patentinių patikėtinių institutas. Sąrašas skelbiamas Instituto ir Valstybinio patentų biuro interneto svetainėse.

    Asmuo, norintis tapti patentiniu patikėtiniu, turi turėti tam tikrą išsilavinimą, ne mažesnį kaip dvejų metų praktinio darbo stažą pramoninės nuosavybės apsaugos srityje, būti nepriekaištingos reputacijos ir išlaikyti kvalifikacinį egzaminą. Patentinio patikėtinio profesinė civilinė atsakomybė yra draudžiama privalomai, taip pat patentinio patikėtinio veiklai taikoma profesinės paslapties apsauga.

    LR valstybinis patentų biuras

    Įstaigos kontaktai
    Kalvarijų g. 3, 09310 Vilnius
    Tel. Nr. (8 5) 278 02 90
    Faks. Nr. (8 5) 275 07 23
    El. p. info@vpb.gov.lt

    Lietuvos Respublikos valstybinis patentų biuras (VPB) yra Lietuvos Respublikos vykdomosios valdžios institucija, valstybės biudžetinė įstaiga, vykdanti valstybinį pramoninės nuosavybės objektų (išradimų, dizaino, prekių ženklų ir puslaidininkinių gaminių topografijų) apsaugos įteisinimą Lietuvoje ir centrinės pramoninės nuosavybės tarnybos funkcijas Europos Sąjungoje ir Europos patentų organizacijoje.

    VPB steigėjas yra Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Valstybinis patentų biuras priskirtas Teisingumo ministerijos reguliavimo sričiai.

    VPB misija – įteisinti išimtines teises į pramoninės nuosavybės objektus ir užtikrinti visuomenės pramoninės nuosavybės apsaugą Lietuvos Respublikoje, pramoninės nuosavybės objektų apsaugos sistemos veiksmingumą bei tobulinimą.

    VPB vizija – prieinama ir vertę kurianti pramoninė nuosavybė. Vizijoje siekiama išreikšti ilgalaikę VPB veiklos kryptį ir pagrindinį veiklos principą – orientavimąsi į vartotojų poreikius. Vizija akcentuoja, jog teisės į pramoninės nuosavybės objektus turėtų būti įgyjamos nesudėtingai, o jau įgytos teisės jų turėtojams kurtų pridėtinę vertę. VPB siekia šios vizijos įgyvendinimo nuolat tobulindamas veiklos procesus ir teikdamas informacinę ir metodinę pagalbą apie pramoninės nuosavybės galimybes.

    Patentinių patikėtinių institutas

    1993 m. birželio mėn. buvo įkurta Patentinių patikėtinių asociacija, vienijanti LR registruotus patentinius patikėtinius.

    2018 m. buvo priimtas Patentinių patikėtinių įstatymas ir asociacija buvo pervadinta į Patentinių patikėtinių institutą.

    Instituto narių tikslas yra tobulinti profesinius įgūdžius, kurti ir plėtoti pramoninės nuosavybės apsaugos sistemą Lietuvoje, rūpintis, kad tarptautinės sutartys ir kiti teisės aktai deramai atspindėtų Lietuvos interesus, propaguoti sąžiningos konkurencijos principus.

    Instituto nariai gilinasi į įvairių teisės aktų pakeitimus, nuolat bendradarbiauja su Valstybinio patentų biuro specialistais ir stengiasi, kad visuomet turėtų galimybes suteikti klientams kvalifikuotas paslaugas.

    Registracijos adresas
    Šv.Ignoto g. 6, LT-01144 Vilnius
    Tel. +370 nfo@patentiniaipatiketiniai.lt
    Adresas korespondencijai: Vilija Viešūnaitė, L. Stuokos Gucevičiaus g. 9, Vilnius

    Šaltiniai


    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Edvinas Giedrimas – autorius ir redaktorius – 101% (+4212-23=4189 wiki spaudos ženklai).