Pentodas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Garso stiprintuvas su pentodu. Ekranuojantis tinklelis (vidurinis) prijungtas prie teigiamo srovės šaltinio. Nuo antrinės emisijos saugantis tinklelis (viršutinis) sujungtas su katodu (anodo atžvilgiu įkrautas neigiamai). Stiprinamas signalas paduodamas į apatinį (valdantį) tinklelį. Katodo kaitinimo grandinė neparodyta.

Pentodas yra penkių elektrodų (anodas, katodas ir trys tinkleliai) lempa. Tai labiausiai paplitęs signalą stiprinančios lempos tipas. Kitokios penkių elektrodų lempos pentodais paprastai nevadinamos. Pentodais nelaikomos ir lempos kurių trys tinkleliai nėra antidinatroninis, ekranuojantis ir valdantis, o naudojami kaip nors kitaip.

Ekranuojančio tinklelio privalumai

Tarp anodo ir valdančiojo tinklelio pentodas turi papildomą ekranuojantį tinklelį elektros talpai tarp šiųdviejų sumažinti. Jo neturinčiame triode ši talpa sukuria nereikalingą neigiamą grįžtamąjį ryšį, sumažindama lempos stiprinimą. Lempos su šiuo ekranuojančiu tinkleliu (tetrodas ir pentodas) geriau tinka aukštiems dažniams (iki 1 GHz) [1] stiprinti.

Antrinę emisiją stabdančio tinklelio privalumai

Neigiamos varžos sritis tetrodo voltamperinėje charakteristikoje. Papildomas pentodo tinklelis šį reiškinį iš esmės pašalina.

Iš katodo atlėkę elektronai smūgio į anodą metu gali iš jog išmušti kitus elektronus (antrinė emisija arba dinatroninis efektas). Triode tokie elektronai mažai teturi įtakos (link neigiamai įkrauto katodo jie nelekia) tačiau jie gali nusėsti ant teigiamai įkraunamo ekranuojančio tinklelio. Šis reiškinys iškraipo lempos charakteristiką, sukurdamas neigiamos varžos sritį (didinant įtampą, srovė mažėja). Pentodo antrasis papildomas, neigiamai įkrautas tinklelis grąžina išmuštus elektronus atgal į anodą. Jis sujungiamas su katodu, neretai jau lempos viduje.[2]. Antrojo tinklelio dėka pentodas stabilesnis už tetrodą, pasižymi mažesniais netiesiniais iškraipymais bei yra atsparesnis susižadinimui, geresnis naudingo veikimo koeficientas.

Trūkumai

Lempos visai be papildomų tinklelių (triodo) iškraipymai bei triukšmų lygis dar mažesni bei stiprinimo koeficientas mažiau priklauso nuo apkrovos.

Šaltiniai

  1. Батушев, В. А. Электронные приборы. — М.: Высшая школа, 1969. — 608 с. — 90,000 экз.
  2. Гинкин, Г. Г. Справочник по радиотехнике. — 4-е изд. — Л.: Госэнергоиздат, 1948. — 816 с. — 100,000 экз.


Elektroninės lempos

Vaizdas:Mullard el84 vacuum tube.jpg

Diodas  | Triodas | Tetrodas | Pentodas | Magnetronas | Klistronas | Fotodaugintuvas 

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Audrius Meškauskas – autorius ir redaktorius – 100% (+3168-14=3154 wiki spaudos ženklai).
  • Vitas Povilaitis – redaktorius – 0% (+15-0=15 wiki spaudos ženklai).