Petras Dusburgietis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Petras Dusburgietis
vok. Peter von Dusburg

Mirė 1326 m.

Veikla
kryžiuočių ordino kronikininkas, 1326 m. sudaręs lotynišką Prūsijos žemės kroniką.
Kronikos viršelis

Petras Dusburgietis (vok. Peter von Dusburg, gyveno XIII a.-XIV a. 1-ojoje pusėje m. 1326 m.) – kryžiuočių ordino kronikininkas, galimai magistro kapeleonas, 1326 m. sudaręs lotynišką Prūsijos žemės kroniką (Chronicon terrae Prussiae), kurioje daugiausia rašė apie prūsus.

Manoma, kad kilęs iš Nyderlandų miesto Dusburgo, kur veikė Vokiečių ordinas, galimai mokėsi Kelne. Kada atvyko į Prūsiją nežinoma, istorikai siūlo dvi datas – 1289 m. ir 1309 m. Ten būdamas lankėsi Karaliaučiuje, Ragainėje, Marienburge.

Kronikoje Petras Dusburgietis aprašo XIII a.XIV a. pr. įvykius Prūsijoje. Rašo apie Romovės kulto centrą Prūsijoje kuriame gyvena krivis (vyriausiasis žynys), o jam paklūsta ne tik prūsai, bet ir kitos aplinkinės baltų gentys. 1323 m. mini Klaipėdą. Rašydamas rėmėsi amžininkų pasakojimais, savo pastebėjimais, taip pat „Seniausiuoju Prūsijos metraščiu“, magistro Heinricho fon Hohenlojės pranešimu[1].

Šaltiniai[taisyti]

  1. „Baltų religijos ir mitologijos šaltiniai“ I t. Norbertas Vėlius, Mokslo ir enciklopedijų leidykla, 1996. T.1: 327-329 psl.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 103% (+2736-80=2656 wiki spaudos ženklai).