Plaučių vėžys

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Žmogaus plaučiai: šviesus plotas viršutinėje dalyje yra pažeistas vėžio, tamsios apnašos apačioje yra sąlygotos ilgalaikio rūkymo

Plaučių vėžys yra nekontroliuojamas ląstelių dauginimasis plaučių audiniuose. Tai gali sąlygoti vėžinio audinio metastazę į gretimus organus. Plaučių vėžys yra dažniausia mirties nuo vėžio priežastis ir pasaulyje nusineša 1,3 milijono gyvybių kasmet.[1] Dažniausi plaučių vėžio simptomai yra dusulys, kosėjimas (įskaitant kosėjimą krauju) ir svorio kritimas.[2]

Pagrindiniai plaučių vėžio tipai yra smulkiųjų ląstelių plaučių karcinoma (vėžys) ir nesmulkiųjų ląstelių plaučių karcinoma (vėžys). Šis savitumas yra svarbus, nes dėl jo skiriasi gydymo būdai: nesmulkiųjų ląstelių plaučių karcinoma kartais gydoma chirurgijos pagalba, o smulkiųjų ląstelių plaučių karcinomai gydyti geriau tinka chemoterapija.[3] Dažniausia plaučių vėžio priežastis yra ilgalaikis tabako rūkymas.[4] Plaučių vėžio atvejai nerūkančių asmenų tarpe, kurie prilygsta 15 % visų plaučių vėžio atvejų,[5] priskiriami genetikos faktorių, radono dujų ir oro užterštumo, įskaitant pasyvų rūkymą, kombinacijai.

Plaučių vėžys gali būti pastebėtas krūtinės radiografijos pagalba. Medicininė diagnozė patvirtinama biopsija. Gydymas ir vėžio vystymosi prognozė priklauso nuo vėžio histologinio tipo, jo stadijos ir bendros paciento sveikatos būklės. Galimi gydymo būdai apima chirurgiją, chemoterapiją ir radioterapiją. Priklausomai nuo gydymo ir vėžio stadijos, 5 metų išgyvenimo ribą pasiekia 14 % ligonių.[2]

Progresas moksle

Australijos mokslininkai aptiko, kad pas žmones, praėjusius chemoterapijos kursą, yra specialus mechanizmas, kuris sukelia pasikartojantį agresyvios formos plaučių vėžį. Ekspertai rado būdą, kaip tai nugalėti ir neleisti plėstis pasikartojančiai ligai.

Medikų tyrimui vadovavo profesorius Neil Watkin. Naujas metodas, kaip aiškino profesorius, yra skirtas tam, kad blokuotų cheminį signalą tarp ląstelių, žinomų pavadinimu „Hedgehog“. Sveikame organizme šios ląstelės kontroliuoja gyvybiškai svarbių organų vystymosi ir naudojimo procesus. „Jeigu vaistų pagalba pavyks nugalėti Hedgehog signalą, tai bus galima užtikrintai kalbėti apie atsiradusią galimybę gerokai sumažinti riziką pakartotinam vėžio atsiradimui ir chemoterapijos efektyvumo didinimui“, - sakė profesorius Neil Watkin.

Tuo tarpu mokslininkų grupė iš Kvinslendo sugebėjo aptikti du genų variantus, kurie padidina melanomos riziką.

Šaltiniai

  1. WHO (vasaris 2006). "Vėžys." Pasaulio sveikatos organizacija. Nuoroda tikrinta 2010-03-20.
  2. 2,0 2,1 Minna, JD; Schiller JH (2008). Harrison's Principles of Internal Medicine, 17th, McGraw-Hill, 551–562.
  3. Vaporciyan, AA; Nesbitt JC, Lee JS et al. (2000). Cancer Medicine. B C Decker, 1227–1292.
  4. "Lung Carcinoma: Tumors of the Lungs." Merck Manual Professional Edition, Online edition. Nuoroda tikrinta 2010-03-20.
  5. Thun, MJ; Hannan LM, Adams-Campbell LL et al.. „Lung Cancer Occurrence in Never-Smokers: An Analysis of 13 Cohorts and 22 Cancer Registry Studies“. PLoS Medicine, 5 (9), e185 (2008). DOI:10.1371/journal.pmed.005018510.1002/ijc.22615. PMID 18788891. 


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+6515-78=6437 wiki spaudos ženklai).