Plinkšių dvaras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką

Plinkšių dvaras yra Plinkšėse (Mažeikių rajonas). Kultūros paminklas (nuo 2008 m.). Plinkšių ežero pakrantėje stovi dvaro rūmai (pastatyti 18801886 m.), dvaro sodyboje yra didžioji ir mažoji oficinos (nukentėjo per 1995 m. gaisrą), ledainė, arklidžių liekanos, pieninė. Dvarą supa paežere nusidriekęs parkas.

Dabar dvare veikia poilsio namai-viešbutis.

Istorija[taisyti]

Dvarvietė žinoma nuo XVI a. ir su Kuršėnais sudarė vieną valdą, priklausiusią Zenavičiams. Vėliau valdė Steponas Pacas, kuris 1631 m. valdą perdavė Jeronimui Gruževskiui. XIX a. Plinkšės atiteko PliateriamsŠateikių. XIX a. pabaigoje Konstantinas Pliateris pastatydino dvaro rūmus, užveisė parką, užtvenkė Šerkšnės upelį.

Po K. Pliaterio dvarą valdė jo dukra Olga su vyru grafu Aleksandru Kaševskiu, kuris dvarą pardavė ir apie 1934 m. išsikėlė Lenkijon. Nuo 1934 m. čia veikė žemės ūkio mokykla, vėliau įrengta „Mažeikių naftos“ įmonės poilsinė.

Konstantino Pliaterio kapas[taisyti]

Grafo Konstantino Pliaterio kapas ant Plinkšių ežero kranto

Prie Plinkšių ežero, parko alėjos gale išlikęs grafo Konstantino Pliaterio (1847–1899) kapas. Pasakojama, kad grafas buvęs palaidotas Švedkapyje, o naktį giminės slapčia jį išvežę į bendrą giminės kapavietę. Žmona to nežinojo ir pastatė paminklą. Jis buvo aptvertas tvorele, o kapavietė apsodinta medžiais. Priėjimas prie kapo iš abiejų pusių apsodintas eglėmis. Ant paminklo yra užrašas: “S.+P./KONSTANTY/HRABIA BRIÖEL PLIATER/27.Stycznia 1847-26.Serpnia 1899”. Apačioje pasirašė paminklo autorius: „A. Volz, Riga“. Nuo paminklo nudaužtas kryžius. Antkapinėje plokšėje įrašų nėra.

Pasakojama, kad K. Pliateris palaidotas parke dėl to, kad buvęs „bedievis“.

Šaltiniai[taisyti]

  • „Lietuvos dvarai“. Enciklopedinis žinynas. Sudarytoja Ingrida Semaškaitė. // Vilnius, „Algimantas“, 2010. 315 psl.

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • KS – autorius ir redaktorius – 101% (+2212-21=2191 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Spausdinti/eksportuoti