Predestinacija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
 Broom icon.svg  Šio puslapio ar jo dalies stilius neatitinka Vikipedijos kalbos standartų.
Jei galite, pakoreguokite stilių (kiek įmanoma - moksliniu stiliumi). Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
Priežastys, dėl kurių šis puslapis gali būti laikomas stilistiškai netinkamu, minimos Vikipedijos straipsnyje „Enciklopedinis stilius“.

~ Predestinacija – lemties dogma, pagal kurią, Dievas iš anksto nulemia, kurie žmonės bus išganyti, kurie pasmerkti. Uolus visų religinių priesakų laikymasis, sėkmė darbe ar versle gali būti Dievo malonės apraiška. Šią dogmą pateikė J. Kalvinas.

Dievas žino viską – t. y. ir ateitį, ir tai, koks likimas laukia kiekvieno žmogaus. Viskas yra nulemta, tačiau viskas drauge priklauso ir nuo žmogaus, nes jis yra sukurtas laisvas. Kyla sudėtingas klausimas apie Dievo sprendimą padarytą jau seniai, ir žmogaus dabartinį elgesį, t. y. ar žmogaus elgesys gali prieštarauti Dievo nulemtam dalykui ir kažką pakeisti? Šie klausimai teologijos sritis, galima tik konstatuoti, kad predestinacijos problemą savaip sprendžia reinkarnacijos mokymas, savaip – likimo, fatumo doktrinos. Įdomus yra kalvinistinis mokymas. Pasak jo, žmogus jau iš anksto pasmerktas arba išganytas, bet to nežino. Vis dėlto žmogus turi elgtis dorai ir teisingai net ir tada, jei jam atrodo, jog jis išteisintas ar pasmerktas, nes ir viena, ir kita gali būti žmogaus nesupratimo ir nežinojimo rezultatas arba tiesiog išmėginimas, kaip, pavyzdžiui, buvo išmėgintas Jobo tikėjimas. Kalvinizmas išrutuliojo nuostatą, kad žmogaus ekonominis klestėjimas iš dalies gali rodyti, jog yra Dievo išrinktas ir jau dabar apdovanotas turtu, vaikais ir panašiai. Kalvinistų ir evangelikų reformatų valstybėse ekonomika, bankininkystė ir žemės ūkis plėtojosi sėkmingiausiai (Šveicarija). Kita vertus, Dievo palaiminimas turtu gali būti savotiški spąstai, tad bet kuris žmogus negali būti ramus dėl savo likimo.

Predestinacijos problema – viena sudėtingiausių kiekvienoje religijoje.

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius.