Procesija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Pasijų procesija, Stuttgart-Bad Cannstatt

Procesija (lot. processio – žengimas į priekį, pasirodymas) – religinis ritualas, kurio metu žmonių grupė pagal tam tikras taisykles eina pėsčiomis tam tikra kryptimi ar vietoje, paprastai nešant kokią nors relikviją, vėliavas, palydint kokį nors asmenį.

Skiriamos iškilmingos, gedulingos ir kitokios procesijos.

Religinės eisenos buvo žinomos jau senovės Asirijoje, Babilonijoje, Graikijoje. Šventajame Rašte minima kaip giedodami žmonės lydėjo Sandoros skrynią į Dovydo miestą.

Bažnytinė procesija – tai iškilminga eisena su maldomis, giesmėmis, muzika. Rengiamos procesijos ypatingomis progomis arba per įprastas liturgines pamaldas, kuriose dalyvauja visi ar tik kai kurie pamaldų dalyviai. Jų metu prašoma Dievo užtarimo, dėkojama jam, pagerbiami gyvieji ir mirusieji. Eisenos priekyje nešamas kryžius, baldakimas, o abipus arba už jo – vėliavos, altorėliai. Ties baldakimu eina aukščiausieji Bažnyčios hierarchai, po jų – kiti tikintieji einantys dviese ar daugiau, lygiuodami, derindamiesi, laikydamiesi vieno dviejų žingsnių distancijos nuo priekyje einančiųjų, nesidairydami atgal. Būtinas procesijų elementas buvo triumfo vartai bei namų, pro kuriuos praeinama, puošimas kilimais. Ypatingų procesijų pabaigoje leidžiami fejerverkai. Po iškilmių triumfo vartai bei kita laikinoji puošyba buvo sunaikinama. Vikiteka

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2339-0=2339 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti