Profesorius

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search

Profesorius - aukštosios mokyklos dėstytojas, turintis aukščiausią pedagoginį laipsnį. Šis terminas kilo iš lotyniško žodžio professor, reiškiančio, kad žmogus yra patyręs kurioje nors meno ar mokslo srityje ir yra aukščiausio lygio mokytojas. Žodžio vartojimas skiriasi priklausomai nuo kalbos bei kultūrinių tradicijų. Jis gali reikšti aukščiausią akademinį laipsnį arba pareigas užimamas aukštojoje mokykloje.

Lietuvoje profesorius yra pedagoginis laipsnis. Pedagoginių laipsnių hierarchijoje jis yra aukštesnis už lektoriaus bei docento pedagoginius laipsnius. Įprastai jis suteikiamas habilituoto mokslų daktaro bei gerokai rečiau mokslų daktaro mokslinę kvalifikaciją turintiems asmenims.

Kai kuriose anglakalbėse šalyse profesoriaus vardas pažymi užimamas pareigas bei vadovavimą moksliniam skyriui. Taip yra Jungtinėje Karalystėje ir Australijoje . Tuo tarpu kitose šalyse, pavyzdžiui, JAV, Brazilijoje, Kanadoje ar Honkonge kreipinys profesoriau vartojamas kaip mandagumo forma, kreipiantis į bet kurį universitete ar koledže dirbantį dėstytoją ar mokslininką, nepriklausomai nuo jo užimamų pareigų. Dalyje Europos šalių, pavyzdžiui, Austrijoje, Prancūzijoje, Rumunijoje, Serbijoje, Lenkijoje bei Italijoje šis terminas yra naudojamas kaip pagarbos ženklas kreipiantis į visus antrosios išsilavinimo pakopos mokytojus.

Apibendrinant, profesoriumi gali būti šiomis veiklomis besiverčiantys specialistai:

Balansas tarp šių penkių klasikinių veiklų ir profesoriaus statusas priklauso nuo institucijos, kurioje jis dirba, šalies, bei laikmečio. Pavyzdžiui, profesoriai JAV tyrimo kryptimi orientuotuose universitetuose bei beveik visuose Europos universitetuose skatinami atsižvelgiant į jų mokslinius pasiekimus bei dalyvavimą įvairiuose projektuose.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+4231-15=4216 wiki spaudos ženklai).