Nakados III kultūra

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Protodinastinis Egiptas)
Nakados III kultūra
3200 m. pr. m. e. – 3000 m. pr. m. e.
Battlefield palette.jpg
Akmeninė paletė
Dab. valstybės: Egiptas
Ist. regionas: Aukštutinis ir Žemutinis Egiptas
Gyvenvietės: Tinisas, Nakada, Nekhenas
Amžius: Eneolitas
Lingvistinė gr.: proto-egiptiečiai
Valstybingumas: Nulinė dinastija

Nakados III kultūra arba Semainos kultūraeneolito archeologinė kultūra, kilusi apie 3200 m. pr. m. e. Aukštutiniame Egipte, o vėliau paplitusi ir į Žemutinį Egiptą. Egipto istoriografijoje dar yra vadinama Protodinastiniu Egiptu.

Politiniai įvykiai

Prieš Nakados III kultūrą Aukštutinis ir Žemutinis Egiptai vystėsi atskirai, veikiami skirtingų kultūrinių įtakų ir susikaldę į smulkius gentinius vienetus su centrais didžiausiose gyvenvietėse. Nakados kultūros laikais abu regionus suvienijo viena kultūra, kilusi iš Aukštutinio Egipto: ji įtraukė į savo orbitą svarbiausias Žemutinio Egipto gyvenvietes Maadi, Saisą ir Buto.

Politinė konsolidacija čia pasiekė aukštą lygį, ir susikūrė gana dideli valstybiniai junginiai. Manoma, kad didžiausi to meto miestai Tinisas, Nakada, Nekhenas, Buto tapo atskirų politinių junginių centrais. Čia įsitvirtino faraonų valdžia, ir šie faraonai populiariai žinomi kaip Nulinė dinastija. Nepaisant to, jie nesudarė vieningos dinastijos, o greičiau 3–4 skirtingas valdovų linijas, valdžiusias skirtinguose miestuose. Tarp šių valstybinių junginių stipriausia buvo hipotetinė Tiso konfederacija, kuri tam tikru metu nukariavo Nakadą, valdant faraonui Skorpionui II – Nekheną, o valdant Narmerui – Žemutinį Egiptą.

Bruožai

Tuo laikotarpiu Egipte susiformuoja pirmosios miestų tipo gyvenvietės. Būdingi svarbūs naujai atsiradę kultūriniai bruožai, vėliau būdingi Senovės Egipto kultūrai. Nakados III laikotarpio egiptiečiai buvo žemdirbiai ir gyvulių augintojai. Šiuo laikotarpiu jie ėmė statyti sudėtingus irigacinius įrenginius. Be to, tuo metu pradedami naudoti ankstyvieji Egipto hieroglifai. Labai daug pasakojimų mus pasiekė akmeninių palečių forma: reljefuose vaizduojami karai, valdovai, fiksuojami kiti svarbiausi įvykiai. Kadangi atsirado pirmieji valdovai, prie Tiniso pradėti statyti pirmieji faraonų kapai Um el-Kaab vietovėje. Taip pat atsiranda prie valdovų vardų rašyti specialų ženklą serekhą: ši tradicija išlaikyta iki IV dinastijos pabaigos.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+34-0=34 wiki spaudos ženklai).