Pundra

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Bengalijos istorinė valstybė:
পুন্ড Punḍro
BD Mahasthangarh1.JPG
Šalis Bangladešas
Tautos: paundrai
Miestai Mahasthanagarh
Ancient Political Divisions.jpg

Pundra (arba Paundra, Pundravardhana beng. পুন্ড্রবর্ধন = Punḍrobôrdhon) – istorinė valstybė, kurios politinis ir kultūrinis centras buvo Bengalijos regiono centrinėje dalyje, dabartiniame vakarų Bangladeše ir rytinėje Vakarų Bengalijoje. Ji užėmė dalį Gango upės slėnio.

Egzistavo iki Guptų imperijos užkariavimo, o vėliau tapo istoriniu regionu.

Istorija

Legendos teigia, kad Pundros įkūrėjas buvo kilęs iš rišio Gautama Dirghatamas (iš Magadhos), kurio palikuonys taip pat įkūrė gretimas valstybes Vangą, Angą, Suhmą ir Kalingą. Tai buvo viena seniausių Bengalijos karalysčių, minima dar VIII a. pr. m. e. Jos sotinė buvo Pundranagara (dab. Mahasthanagarh archeologinė vietovė netoli Bogros šiauriniame Bangladeše).

Vietos gyventojai paundrai indų šaltiniuose minimi kaip ne arijų rasės, ir į juos buvo žiūrima paniekinančiai. Maždaug VI a. pr m. e. teritorijoje prasidėjo arianizacija ir indų kultūros plitimas. Čia labai anksti paplito budizmas, džainizmas.

Pundra greičiausiai priklausė Maurijų imperijai, o vėliau vėl atkūrė nepriklausomybę. V-VI a. ją vėl valdė Magadhos Guptų dinastija. Guptų imperijoje Pundra tapo svarbiu administraciniu vienetu ir pradėta vadinti Pundravardhana. Šis regionas Bengalijoje išliko ir viduramžiais. Greičiausiai jis buvo valdomas vakarinės kaimynės Gaudos.

Šaltiniai


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2362-0=2362 wiki spaudos ženklai).