Puslapis:Henrikas Kebeikis. Baltijos kelio sostinių tiltai.pdf/5

    Puslapis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Šis puslapis buvo peržiūrėtas

    Pavadinimo kilmė

    Vilniui vardą bus davusi Vilnios upė, tekanti pro miestą. Upėvardis Vilnia sietinas su bendriniu lietuvių kalbos žodžiu vilnia (bendrinėje kalboje įsigalėjęs variantas vilnis). Senoji Vilniaus vardo forma Vilnia žinoma rytų Lietuvos tarmėse. Apie XV a. įsigalėjo vardo forma Vilnius, kuri padaryta pagal tą patį modelį kaip Alyta (upės vardas) ir Alytus (miesto vardas). Vardo Vilnius formos yra užrašytos XVI amžiaus lietuviškuose raštuose. Lotynų kalboje yra išlikusi senoji Vilniaus vardo forma Vilna.

    Gamta ir geografija

    Vilnius yra pietrytinėje Lietuvoje. Išsidėstęs Vilnios ir Neries santakoje. Apie 20 km į pietus nuo geografinio Europos centro. Vilnius yra 312 km nuo Baltijos jūros. Miesto plotas yra 402 km2. Pastatai sudaro 20,2 % miesto teritorijos. Miškai sudaro 43,9 % miesto, o vandenys 2,1 %. Per Vilnių teka trys didesnės upės: Neris, Vilnelė ir Vokė.

    Vilniuje yra Pavilnių regioninis parkas, Verkių regioninis parkas, Dvarčionių geomorfologinis draustinis, Žaliųjų ežerų kraštovaizdžio draustinis ir kitos saugotinos teritorijos.

    Šeškinės ozas yra Vilniaus Šeškinės mikrorajono teritorijoje, gamtos paminklas, ledynmetinio akumuliacinio reljefo reliktas.

    Tiltai

    Vilniuje yra 13 tiltų per Nerį (trys - pėsčiųjų) ir per 20 tiltų per mažesnes upes - Vilnią, Veržuvą, Baltupį bei kitas.

    Tiltai per Nerį (prieš srovę):

    Svarbesnieji tiltai per Vilnią (prieš srovę):

    Keliai

    Iš Vilniaus išeina dvi automagistralės:  A1  VilniusKaunasKlaipėda magistralė, kuri veda į Klaipėdą, per Kauną, ir  A2  VilniusPanevėžys magistralė, kuri veda į Panevėžį, taip pat penki kiti magistraliniai keliai:  A3  VilniusMinskasMedininkus),  A4  VilniusVarėnaGardinasDruskininkus),  A14  VilniusUtenaUteną),  A15  VilniusLydaŠalčininkus) ir  A16  VilniusPrienaiMarijampolėMarijampolę).

    Šaltinis: Vilnius

    Parengė: Publikuoti ELIP gautas Henriko Kebeikio sutikimas.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3113-0=3113 wiki spaudos ženklai).