Puslapis:RomualdasKarazija.ZaliasTeorijosMedis Nr1.djvu/11

    Puslapis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Šis puslapis buvo peržiūrėtas
    Joju, joju į Kretingą
    Pyragėlių pirkti.
    Pirksiu didel – nesuvalgysiu,
    Pirksiu mažą – neprivalgysiu,
    Pirksiu vidutinį
    Kaip ratų tekinį.[1]

    Žiemomis, kai būdavo daugiau laiko, tėvas pats pamokydavo vaikus skaityti ir rašyti, juk kaime jis buvo laikomas vienu iš mokyčiausių žmonių. Panaikinus spaudos draudimą ir pradėjus eiti „Lietuvos ūkininkui“, Pranas Jucys prenumeravo šį savaitraštį.[2] Tačiau knygų namuose buvo nedaug – pirkti jas tėvas laikė per didele prabanga.

    Adolfas iš kitų vaikų išsiskyrė smalsumu. Jam kildavo klausimų, į kuriuos negalėdavo atsakyti nei vyresnieji broliai, nei tėvas: „Kodėl vilkelis nevirsta, kol sukasi? Kas ten švilpuke ar birbynėje cypia? Kas debesis varinėja, lietų neša? Kodėl vėjas pučia, kartais šėlsta, kartais labai tykus? Kodėl saulė eina iš rytų į vakarus? Kodėl mėnulis taip keistai elgiasi: čia didėja, čia dyla, teka nevienodu laiku? Sukuri laužą – ugnis dega. Kas ten vyksta, kas ten spragsi? <...> Kildavo tikra problema, kaip sužinoti.“[3]

    Aštuoneriais metais vyresnis už Adolfą jo brolis Bonifacas turėjo neabejotinų gabumų matematikai. Susikūręs savo skaičiavimo sistemą, jis mintinai atlikdavo veiksmus su gana dideliais skaičiais. Deja, mokslų Bonifacui eiti neteko – jam, kaip vienam iš vyriausiųjų vaikų, kliuvo visi sunkieji darbai.

    Klausgalvų Medsėdžių kaimas praėjusio amžiaus pradžioje buvo gana didelis – daugiau kaip keturiasdešimt kiemų, kai kuriuose iš jų gyveno po kelias šeimas, o valstiečių šeimų tais laikais būta gana gausių. Artimiausiais Jucių kaimynais buvo Vaičiai. Vaičius vadintas Gandriniu, nes jo sodyboje, dvikamienėje tuopoje buvo gandro lizdas. Įdomu, jog gandrai išsilaikė ilgiau negu žmonės – po Antrojo pasaulinio karo tai sodybai (kaip ir daugeliui kitų) išnykus, jos vietą ilgą laiką žymėjo tik tuopa su gandralizdžiu.

    Šaltiniai

    1. A. Jucys. Apie mūsų tarmę, Švyturys (Kretinga), 1976 12 02, p. 3.
    2. A. Jucys. KŽTB, l. 21.
    3. A. Jucys. Mokslas buvo mūsų svajonė, Lietuvos pionierius, 1972 03 29.
    Parengė: Romualdas Karazija.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2358-0=2358 wiki spaudos ženklai).