Rūta Murkaitė

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Rūta Murkaitė

    (Elena)

    Rūta Murkaitė 1918.jpg

    Gimė 1918 m. lapkričio 5 d.
    Šiauliuose
    Mirė 2009 m. (~91 m.)
    Vilniuje

    Veikla
    Linkuvos gimnazijos lietuvių kalbos ir biologijos mokytoja, biologijos mokslų daktarė

    Alma mater 1960 m. Vilniaus universitetas

    Rūta Murkaitė (Elena, 1918 m. lapkričio 5 d. Šiauliuose2009 m. Vilniuje) – Linkuvos gimnazijos lietuvių kalbos ir biologijos mokytoja, biologijos mokslų daktarė.

    Biografija

    Rūta Elena Murkaitė gimė 1918 m. lapkričio 5 d. Šiauliuose Jono Murkos (1889-1945) ir Elenos Gedaminaitės–Murkienės šeimoje. Ji buvo vyriausia greta kitų keturių seserų – Laimos, Grožvydos ir Danutės.

    Tėvai abu mokytojai. Tėvas žymus lietuvių pedagogas. Mokymo įstaigų Šiauliuose organizatorius. 1918 m. Šiauliuose įkūrė visuomeninę gimnaziją, išaugusią į suaugusių gimnaziją. J.Murka – vadovėlių pradžios mokykloms autorius. Jo „Vaikų darbymečiui“ susilaukė net 37 leidimų. Jonas Murka įėjo į Lietuvių pedagogikos istoriją kaip pažangios Darbo mokyklos ir kitų to meto pirmaujančių vakarų Europoje idėjų propaguotojas. Elena Murkienė dirbo V.Kudirkos pradžios mokykloje.

    Rūta Murkaitė, gimusi tokioje pedagogiškoje, aukštos kultūros aplinkoje, jau nuo pirmųjų žingsnių įgijo kitokį išsiauklėjimą ir išsilavinimą. Ji augo apsupta knygų, kalbų apie mokslą meną, literatūrą...

    Mokytis Šiaulių valstybinėje 1-ojoje mergaičių gimnazijoje Rūta Murkaitė pradėjo 1929 m. rugsėjyje. 1937 m. birželyje ir tų pat metų rudenį įstojo į Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Matematikos-gamtos fakulteto Biologijos skyrių. 1940 metais fakultetas buvo perkeltas į Vilniaus universitetą ir R.Murkaitė įsikūrė Vilniuje. Baigimo diplomo nebegavo nes prasidėjo trėmimai į Sibirą. Karo metais pradėjo dirbti Linkuvoje. Universitetą baigė tik 1960 m. Fakultetas R.Murkaitę rekomendavo skirti į pedagoginį darbą. Dvi vyresniosios Murkų dukros – Rūta ir Laima tapo mokytojomis. Jos tęsė sunkias, bet garbingas tėvų pedagogų tradicijas.

    Į Linkuvos gimnaziją R.Murkaitė atvyko 1941 m. spalio 7 d. Auklėtoja pratino mergaites dirbti labdaros darbą. Labdaringa veikla skatino mokinių geraširdiškumo, gailestingumo jausmus. R.Murkaitė buvo net įsipareigojusi iš prieglaudoje gyvenančių senučių užrašinėti tautosaką, pasakas, dainas, mįsles...

    Mokytojos įtaką bei autoritetą mokiniams rodo ir tai, daugiausia mergaičių pasirinko studijuoti gamtos mokslus.

    Nuo 1944 m. rugsėjo 1 d. Rūta Murkaitė pradėjo dirbti mokytoja Šiaulių 2-osios gimnazijos mokytoja. Čia ji dirbo nepilnus dvejus metus.

    Rūta Murkaitė neišvengė tremties. Lageriuose ir tremtyje ji dirbo med. sesele, gelžbetonio fabriko laboratorijoje, kirto mišką, pylė į vagonus žvyrą, gamino pabėgius ir dirbo kitus sunkius fizinius darbus.

    1956 m. balandžio 12 d. R.Murkaitė, kaip atlikusi jai skirtą bausmę, buvo paleista. Apie metus laiko sirgo. Tik 1957 m. įsidarbino Kauno inkubatorinėje paukštininkystės stotyje. Ji stojo į Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto biologijos specialybės neakivaizdinį skyrių. Tų pačių metų rudenį pradėjo dirbti brigadininke Lietuvos Mokslų Akademijos Biologijos instituto Botanikos sode Kaune. Čia kilo jos susidomėjimas augalų sistematika.

    Tuo metu ji pradėjo rūpintis reabilitacija. 1957 m. Rūta Murkaitė reabilituota.

    1958 m. pradėjo studijuoti stacionariniame skyriuje. Gamtos fakulteto vadovybė rekomendavo pedagoginiam darbui ir pradėjo dirbti mokslinį darbą Miškų institute. Rūtos Murkaitės mokslinis darbas susijęs su Lietuvos miškų augalija. 1974 m. spalio 22 d. R.Murkaitė apgynė tuomet vadinamą kandidatinę, o šiuo metu daktaro disertaciją.

    Vilniaus universiteto gamtos fakulteto Mokslinė taryba suteikė Rūtai Murkaitei daktaro laipsnį.

    Mirė 2009 m.

    Kūryba

    • R.Murkaitė su S.Karazija paskelbė knygą „Lietuvos augalai“ 1977 m.
    • Kartu su A.Pliūra ir J.Šatkumi R.Murkitė parašė knygą „Sveikų drebulių augimas“, 1986 m.
    • R.Murkaitė „Jiesios landšaftiniame draustinyje“., 1992 m. Kauno Šviesos leidykla

    Šaltiniai

    • Aldona Gaigalaitė. Mūsų karo metų mokytojai. „Žiemgalos draugija“. Vaga, Vilnius, 2000
    Parengė: Emilija Stanevičienė.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 98% (+5717-112=5605 wiki spaudos ženklai).
    • Emilija Stanevičienė – redaktorius – 4% (+242-0=242 wiki spaudos ženklai).