Račkiškės koplyčia

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Christian cross.svg
Račkiškės koplyčia
LT RUMSISKES LIAUDIES MZ 200708 006.JPG
Religija Krikščionys → Katalikai
Vyskupija Vilniaus vyskupija
Dekanatas Švenčionių katalikų dekanatas
Statybinė medžiaga medis
Pastatyta 1776 m.

Račkiškės koplyčia
54°52′18″N 24°11′31″E / 54.8718°N 24.1919°E / 54.8718; 24.1919 (Račkiškės koplyčia)
Respublika: Vėliava Lietuva
Apskritis: Vėliava Vilniaus apskritis
Savivaldybė: Vėliava Švenčionių rajono savivaldybė
Seniūnija: Cirkliškio seniūnija
Gyvenvietė: Račkiškė

Žiūrėti didesniame žemėlapyje

Račkiškės koplyčia – medinė aštuonkampė koplyčia, stovėjusi Švenčionių rajono Račkiškės kaimo kapinėse. XVIII a. statyta koplyčia 1976 m. perkelta į Lietuvos liaudies buities muziejų Rumšiškėse.

Istorija[taisyti]

Koplyčia buvo pastatyta 1776 m. Sudotos palivarko teritorijoje. Tai buvo grafo St. Pliaterio, Senojo Daugėliškio dvaro valdytojo, nuosavybė. Apie 1860 m. koplyčia atsidūrė naujai tiesiamo Sankt Peterburgo–Varšuvos geležinkelio trasoje. Grafas Pliateris ją pardavė nusikelti Romualdui Čechovičiui, kuris pervežė ją ir pastatė Račkiškėje.

Originalų aštuonkampį pastatą surentė Ašmenos meistrai iš tašytų pušinių rąstų, sutvirtintų mediniais varžtais ir kalvių sukaltomis virvėmis. Į pamaldas tikinčiuosius kviesdavo medyje įkeltas varpas. Pasakojama, kad 1863 m. sukilėliai turėjo koplyčioje priebėgą ir slėpdavo ginklus. Kalvių nukaltas ir virš bokštelio iškeltas geležinis kryžius priminė tris sunertus kalavijus. Tai esąs sukilimo atminimas. Netoli koplyčios buvęs namas kunigams. Kriptoje po altoriumi buvę du karstai su dvarininkų Čechovičių palaikais.

Septintame XX a. dešimtmetyje šioje koplyčioje dar vyko pamaldos, bet ji jau buvo avarinės būklės. 1976 m. etnografo, muziejininko Klemenso Čerbulėno pasiūlymu koplyčia buvo perkelta į Lietuvos liaudies buities muziejų.

Iš monsinjoro Kazimiero Vasiliausko, dirbusio šioje koplyčioje, prisiminimų: „Geriausi dveji metai buvo, kai dirbau Švenčionyse tada, kai važinėjau į Račkiškės bažnyčią ir klausiausi mėžioniškių giesmių“ („Švenčionių kraštas“, 2006.06.29).

Architektūra[taisyti]

Koplyčios pagrindinis tūris yra 13,5 m skersmens. Prie jo glaudžiasi priestatas – zakristija. Aukštas stogas baigiasi aštuonkampiu bokšteliu. Virš įėjimo – balkonėlis, skirtas pamokslininkui. Viduje yra altorėlis, vieta chorui. Koplyčios viduje, nelyginant bažnyčioje, ryškūs baroko atspindžiai. Pastato vidinę erdvę vainikuoja originalus iš lentų apkaltas kupolas, suręstas iš horizontalių sienojų. Į jį atsiremia stogo gegnės ir bokštelis. Interjere išsiskiria vargonų choras, aptvertas tekintų baliustrų tvorele.

Savo formomis panaši yra Kaltinėnų koplyčia Šilalės rajone.

„Aukštaitijos koplyčia“ Rumšiškėse[taisyti]

Atstatyta ir restauruota Račkiškės koplyčia įkurdinta Buities muziejaus Aukštaitijos sektoriuje, prie aukštaičių kaimo, kur ji atspindi liaudišką sakralinę architektūrą. Tai vienas seniausių pastatų muziejuje. Šventorius papuoštas tradiciniais kryžiais, išdrožtais čia vykusio kryždirbių seminaro metu 2006 m.[1] Be kitos veiklos, čia vyksta Žolinės programos, aukojamos šv. Mišios, atliekamos vestuvių apeigos pagal lietuviškus papročius.[2] [3]

Muziejuje įkurdintas kitas sakralinis statinys – senoji Sasnavos bažnyčia.

Šaltiniai[taisyti]

qr code


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 104% (+5144-9=5135 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 0% (+0-168=-168 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti