Red Hot Chili Peppers

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Red Hot Chili Peppers
Rhcp-live-pinkpop05.jpg
Biografija
Kilmė Los Andželas, Kalifornija, JAV
Žanras Rokas, Funk-rokas, Rep-rokas
Aktyvumo metai 1983-
Įrašų kompanija EMI, Warner Bros. Records
Svetainė www.redhotchilipeppers.com
Nariai
Anthony Kiedis
Josh Klinghoffer
Flea
Chad Smith
Buvę nariai
John Frusciante
Hillel Slovak
Jack Irons
Cliff Martinez
Jack Sherman
Chuck Biscuits
D. H. Peligro
DeWayne "Blackbyrd" McKnight
Jesse Tobias
Arik Marshall
Dave Navarro

Red Hot Chili PeppersJAV roko grupė. Jų grojamoje muzikoje susilieja fanko, pankroko, metalo ir hip-hopo srovės, todėl jie yra laikomi vienu iš pagrindinių fankmetalo atstovų XX a. devintojo dešimtmečio pabaigoje ir dešimtojo dešimtmečio pradžioje. Vėliau „Red Hot Chili Peppers“ dar labiau paįvairino savo stilių, įtraukdami ska, džiazo, bliuzo ir psichodelikos motyvų. Grupė buvo įkurta vokalisto Anthonio Kiedžio, bosisto Michaelo Balzario (labiau žinomo „Flea“ pseudonimu), gitaristo Hillelio Slovako ir būgnininko Jacko Ironso 1983 metais.

Grupė yra gerai žinoma dėl problemų su narkotikų vartojimu ir daugkartinių sudėties pasikeitimų. Dabartiniai grupės nariai yra Anthony Kiedis, Flea, gitaristas Joshas Klinghofferis bei būgnininkas Chadas Smithas. Praeityje be Slovako ir Ironso grupėje grojo Jackas Shermanas, Cliffas Martinezas, Dwayne'as „Blackbird“ McKnightas, D. H. Peligro, Arikas Marshallas, Jesse Tobiasas, Dave'as Navarro ir John Frusciante. „Red Hot Chili Peppers“ yra išleidę aštuonis studijinius albumus. Devintasis, fanų ilgai lauktas dvigubas albumas Stadium Arcadium pasirodė 2006 metų balandžio mėnesį. Be to, aštuoni „Red Hot Chili Peppers“ kūriniai buvo pasiekę pirmąją vietą modernaus roko hitų lentelėse, o grupė iš viso jau yra pardavusi beveik 50 milijonų savo albumų kopijų visame pasaulyje.

Pirmiausiai pasirašę kontraktą su EMI 1983 metais, jie perėjo į „Warner Brothers Records“ 1991-aisiais ir nuo to laiko tebedirba su šia kompanija. Albumus yra prodiusavę Andy Gillas (debiutinis albumas The Red Hot Chili Peppers), George'as Clintonas (Freaky Styley) bei Michaelas Beinhornas (The Uplift Mofo Party Plan ir Mother's Milk). Rickas Rubinas prodiusavo Blood Sugar Sex Magik ir visus po to išėjusius albumus.

Turinys

Garso filosofija

„Red Hot Chili Peppers“ yra žinomi dėl energingų Flea bosinės gitaros partijų ir daugybės skirtingų stilių inkorporavimo.

Bosistas

Flea grojimo stiliuje juntama pankroko, funko ir bliuzo įtaka.. Ypač jaučiama „Parliament-Funkadelic“ bosisto Bootsy Collinso ir „Led Zeppelin“ bosisto Johno Paulo Joneso įtaka. Bosinė gitara dažniausiai yra pagrindinis, vedantis instrumentas ir suteikia „Red Hot Chili Peppers“ dainoms ritmą. Užvedančios melodijos žemosiose oktavose, grojamos įprastu būdu pirštais arba „Pop & Slap“ technika, tapo neatskiriama „Red Hot Chili Peppers“ muzikos dalimi.

Gitaristai

Gitara, nors visų penkių gitaristų – Shermano, Slovako, Frusciante, Navarro, Klinghofferio, įrašiusių „Red Hot Chili Peppers“ albumus, stiliai buvo labai skirtingi, dažniausiai neužgožia energingos Flea bosinės gitaros. Visi keturi gitaristai buvo akivaizdžiai paveikti Jimi Hendrixo kūrybos, tačiau tai ir buvo vienintelis jų panašumas. Shermano gitara grojo sausiausiai ir džeržgė labiausiai iš visų, tačiau jis stengėsi kaip galima labiau išlaikyti Slovako stilių, kadangi didžioji dalis pirmųjų „Red Hot Chili Peppers“ dainų buvo kurtos su juo. Savo ruožtu Slovakas daugiausiai savo grojime išnaudojo tamsesnius bliuzo ir fanko aspektus. Johnas Frusciante atnešė į grupę daugiau melodingumo ir muzikos gylio, o Dave'as Navarro išsiskyrė iš kitų savo sunkiu garsu ir psichodeliniais motyvais. 2009 metų pabaigoje ilgametis grupės gitaristas Johnas Frusciante paskelbė, kad palieka grupę. Jo vietą užėmė kartu su „Red Hot Chili Peppers“ per "Stadium Arcadium" albumo turą grojęs Joshas Klinghofferis.

Būgnininkai

Ankstyvaisiais metais būgnais grojo Jackas Ironsas, o šiam išėjus – Cliffas Martinezas, tačiau didžiąją laiko dalį prie mušamųjų instrumentų sėdėjo Chadas Smithas. Per perklausą jis pakerėjo grupę energinga ir chaotiška improvizacija, kuri, kaip kalbama, visiškai netikėtai užklupo Flea, už ką Smithas jį aprėkė, kad šis laikytų tempą. Vėliau, jau po „Blood Sugar Sex Magik“ albumo pasirodymo, Chadas Smithas buvo pripažintas vienu iš geriausių roko būgnininkų pasaulyje.

Vokalistas

Anthony Kiedis yra vienas iš įvairiapusiškiausių vokalistų roko pasaulyje, puikiai įvaldęs skirtingus muzikos stilius ir suteikiantis grupei išskirtinį charakterį. Jo netradicinis repavimas (daugiau grįstas melodija nei ritmu), tariami, o ne dainuojami žodžiai (jo vokalo išskirtinė ypatybė iki pat „Blood Sugar Sex Magik“ albumo) bei dainavimas (kuris labai pagerėjo nuo „Freaky Styley“ laikų) dar labiau praplečia grupės galimybes. Kiedis lietuviška pavardė, kurią jis paveldėjo iš savo prosenelio, kuris buvo vienas iš daugelio lietuvių išsikrausčiusių gyventi į JAV.

Indėlis į šiuolaikinį roką

„Red Hot Chili Peppers“ yra išskirtiniai, kadangi tai buvo pirmoji muzikos grupė, kuri sujungė fanką ir pankroką, iki tol laikytus atitinkamai „juodųjų“ ir „baltųjų“ muzika, kur kas anksčiau, nei „Aerosmith“ ir „Run DMC“ sukūrė „Walk This Way“, nors devintojo dešimtmečio pradžioje jau buvo grupių, kurios bandė maišyti repą su roku, pavyzdžiui, „The Beastie Boys“. 1987 metais „Red Hot Chili Peppers“ stilius buvo vis dar laikomas neįprastu, dėl ko ir kilo problemos su ankstyvųjų albumų platinimu. Didžiausiu grupės indėliu į dabartinio roko kultūrą neabejotinai laikytinas jos patrauklumas tiek baltaodžių, tiek juodaodžių auditorijai, ir repo muzikos populiarinimas baltųjų tarpe. Nors retas grupės fanas ką nors žino apie jos formavimosi laikotarpį devintajame dešimtmetyje, tai buvo pamatai jos neblėstančiam populiarumui dešimtajame praeito amžiaus ir pirmajame šio amžiaus dešimtmečiuose.

Istorija

Pirmieji albumai

The Red Hot Chili Peppers

„The Red Hot Chili Peppers“ albumo viršelis
„Red Hot Chili Peppers“ susikūrė kaip grupė vienam pasirodymui 1983 metais ir tuo metu vadinosi „Tony Flow and the Miraculously Majestic Masters of Mayhem“. Pirmieji grupės nariai – Anthony Kiedis, Michaelas Balzary, Jackas Ironsas ir Hillelis Slovakas mokėsi toje pačioje Fairfaxo aukštojoje mokykloje, ir gana greitai, dar prieš išleisdami pirmąjį albumą, subūrė nuolatinių gerbėjų būrį. Tam ypač pasitarnavo laukinė jų pasirodymų gyvai dvasia, kai jie grodavo visiškai nuogi arba užsimovę kojines ant savo genitalijų. Jau 1983 metų pabaigoje jie pasirašė kontraktą dėl albumo įrašymo, tačiau Slovakas ir Ironsas tuo metu dirbo kitame projekte, pavadintame „What Is This?“. Jų vietas užėmė Jackas Shermanas ir Cliffas Martinezas. Susigrojimo trūkumas ir prasti santykiai grupėje ir su prodiuseriu nulėmė, kad pirmasis albumas, pavadintas grupės vardu, „The Red Hot Chili Peppers“, buvo itin nesėkmingas. Koncertinis turas sekėsi taip pat neypatingai, ir netrukus grupės keliai su Shermanu išsiskyrė.

Freaky Styley

„Freaky Styley“ albumo viršelis
Parliament-Funkadelic“ narys George'as Clintonas netrukus užsiėmė grupės prodiusavimu, ir su grupe, į kurią sugrįžo Hillelis Slovakas, įrašė antrajį, kur kas sėkmingesnį, albumą „Freaky Styley“. Apibūdintame kaip tradicinis fankas, tik grojamas pankroko greičiu, albume buvo „Sly & The Family Stone“ dainos „If You Want Me To Stay“ dainos koveris ir kitos dainos, kurios tapo koledžų radijo stočių hitais, o daina „Hollywood“ buvo ganėtinai populiari Europoje. Visgi, albumas nebuvo itin populiarus, o netrukus po jo įrašymo Cliffas Martinezas pasitraukė iš grupės, leisdamas į ją sugrįžti Jackui Ironsui.

The Uplift Mofo Party Plan

„The Uplift Mofo Party Plan“ albumo viršelis
Michaelo Beinthormo prodiusuotas ir 1987 metų rugsėjį išleistas „The Uplift Mofo Party Plan“ buvo vienintelis grupės albumas, kurį įrašė pradinė grupės sudėtis. Tai buvo pirmasis „Red Hot Chili Peppers“ albumas, pakilęs į „Billboard Top 200“. Tiesa, albumo sėkmei smarkiai pakenkė EMI vangumas reklamuojant albumą, nes jame buvo dainų, kurių stilius buvo maišytas. Visgi, fanko, pankroko ir psichodelikos mišinys jų muzikoje pirmą kartą grupės istorijoje atvėrė jai kelius į Europą. Koncertinio turo metu smarkiai pagilėjo grupės problemos su narkotikais, ir Hillelis Slovakas ne vieną kartą pasirodė scenoje apsikvaišinęs, dėl ko koncertai buvo sužlugdyti. Grupė atsisakė išmesti gitaristą ir savo draugą iš grupės ir jį užsistojo. Koncertų Europoje metu atrodė, kad situacija pasitaisė, tačiau vos grįžus į JAV, problemos atsinaujino, o 1988 birželio 27 dieną Hillelis Slovakas buvo rastas savo namuose negyvas.

Johno Frusciantės atėjimas

Mother's Milk

„Mother's Milk“ albumo viršelis
Mirus Hilleliui Slovakui ir išėjus draugo mirties sukrėstam Jackui Ironsui, Kiedis ir Flea nusprendė, jog grupės veiklą reikia tęsti. Trumpai pagroję su D.H.Peligro ir Dwayne'u „Blackbird“ McKnightu, netrukus jie perklausose susitiko Chadą Smithą ir Johną Frusciante. Netrukus įrašytas albumas „Mother's Milk“ tapo pirmuoju, kuris sugebėjo prasiveržti į platesnius vandenis. Paskutinis studijinis darbas su Hilleliu Slovaku – Jimi Hendrixo koveris „Fire“, bei nauji hitai – Stevie'o Wonderio „Higher Ground“, „Magic Johnson“, „Pretty Little Ditty“ (kurio segmentą grupė „Crazy Town“ po to panaudojo dainai „Butterfly“) bei „Stone Cold Bush“ – atvėrė kelią sėkmingam devynių mėnesių turui Amerikoje ir Europoje.

Blood Sugar Sex Magik

„Blood Sugar Sex Magik“ albumo viršelis
Pakylėti sėkmės, „Red Hot Chili Peppers“ netrukus perėjo į „Warner Brothers“ kompaniją ir jau su jos prodiuseriu Ricku Rubinu įrašė penktąjį albumą „Blood Sugar Sex Magik“. Neretai laikomas pačiu sėkmingiausiu visų laikų grupės albumu, jis pagimdė net kelis megahitus: „Give It Away“ (pirmasis singlas, užėmęs pirmąją vietą sąrašuose), „Under The Bridge“, „Breaking The Girl“ bei „Suck My Kiss“. Deja, albumo sėkmė morališkai sugniuždė Johną Frusciante, kuris negalėjo susidoroti su grupės superžvaigždžių statusu. Netrukus jis paliko grupę ir paniro į narkotikų liūną. „Red Hot Chili Peppers“ trumpai grojo su Ariku Marshallu ir Jesse Tobiasu, o netrukus atrado ilgalaikiškesnį pakaitalą buvusio „Jane's Addiction“ gitaristo Dave'o Navarro asmenyje.

Tamsusis periodas

One Hot Minute

„One Hot Minute“ albumo viršelis
Po buvusios įrašų kompanijos EMI išleisto dainų rinkinio „Out in L.A.“, į kurį buvo įtraukti visi retesni kūriniai iš grupės gyvavimo pradžios, „One Hot Minute“ tapo vieninteliu albumu, įrašytu su Dave'u Navarro. Nors ir susilaukė daug kritikos, albumas sugebėjo išauginti tokius hitus kaip „My Friends“, „Warped“, „Aeroplane“, „Coffee Shop“ bei „Shallow Be Thy Game“. Nors albume buvo jaučiamas fanko, pankroko ir džiazo prieskonis, bendra nuotaika tapo kur kas niūresnė ir tamsesnė, daugiau vietos muzikoje atsirado psichodelikai. Deja, grupė ilgai neišsilaikė, nesutarimai ir nesutampantys Dave'o Navarro ir likusios grupės charakteriai pradėjo vis ryškėti, kol galų gale šis nusprendė palikti grupę savo solinių projektų dėlei.

Grupę ištiko stagnacija, ir 1997 metais jie sugrojo tik viename koncerte, visą kitą laiką praleisdami reabilitacijos įstaigose. Vienoje iš jų Flea susitiko Johną Frusciante, per tą laiką išleidusį du solinius albumus, ir pasiūlė jam sugrįžti į grupę. Gitaristas nedvejodamas sutiko, ir grupė netrukus pradėjo darbą iš naujo. Visų „One Hot Minute“ albumo dainų teko atsisakyti, kadangi jos netiko nei prie bendros grupės nuotaikos, nei prie Johno Frusciantes grojimo stiliaus, tačiau, priešingai sklandantiems gandams, grupė niekada nebuvo išsižadėjusi šio albumo.

Grupės atgimimas

Californication

„Californication“ albumo viršelis
Atsigavęs po krizės gitaristas tapo kertiniu akmeniu grupės septintajame albume „Californication“. Naujas stilių derinys, melodiškos dainos ir grupės energingumas nulėmė, kad nemažai dainų albume tapo hitais: „Scar Tissue“ (apdovanotas „Grammy“), „Otherside“, „Californication“, taip pat aukštai pakilę „Around The World“, „Road Trippin'“, „Parallel Universe“. Grupės koncertinis turas truko net dvejus metus ir pasižymėjo neįtikėtino masto koncertais, tarp kurių buvo ir du šimtus tūkstančių žmonių sutraukęs koncertas Maskvos Raudonojoje Aikštėje. 2001 metais buvo išleistas pirmasis koncerto įrašas DVD formatu, pavadintas „Off the Map“.

By The Way

„By The Way“ albumo viršelis
Po koncertinio turo sugrįžę į studiją, grupė išleido „By The Way“, susilaukusį įvairių atsiliepimų iš fanų. Pats melodingiausias, lyriškiausiais ir sodriausias iš visų iki tol išleistų „Red Hot Chili Peppers“ albumų kai kuriems pasirodė pernelyg nukrypęs į popsą, tačiau iš esmės buvo sutiktas šiltai ir dvi jo dainos pakilo geriausiųjų sąrašuose į pirmąsias vietas – titulinė daina „By The Way“ ir „Can't Stop“. Po albumo pasirodymo grupė vėl dvejiems metams išvažiavo koncertuoti po pasaulį, išleisdami antrąjį koncertinį DVD „Live at Slane Castle“ bei gyvo garso koncerte įrašytą albumą „Live In Hyde Park“, taip pat visų laikų geriausių dainų rinkinį.

Stadium Arcadium

2006 m. gegužę išleistas Red Hot Chili Peppers albumas „Stadium Arcadium“. Per pirmą savaitę buvo parduota daugiau kaip 1 milijonas albumo kopijų visame pasaulyje. Jame yra 28 dainos.

I'm with You

Nuo 2010 m. rugsėjo iki 2011 m. kovo mėnesio grupė įrašinėjo dešimtą savo studijinį albumą I'm with You. Jis bus išleistas 2011 m. rugpjūčio 30 dieną.[1] Birželio 12 dieną grupė išplatino albumo dainų sąrašą. Albumą sudarys 14 naujų kūrinių.[2]

Nariai

Dabartinė sudėtis

Buvę gitaristai

Buvę būgnininkai

Diskografija

Singlai

Metai Daina US Hot 100 US Modern Rock US Main- stream Rock UK singles Albumas
1984 True Men Don't Kill Coyotes - - - - Red Hot Chili Peppers
1984 Get Up And Jump - - - - Red Hot Chili Peppers
1985 Jungle Man - - - - Freaky Styley
1984 American Ghost Dance - - - - Freaky Styley
1985 Catholic School Girls Rule - - - - Freaky Styley
1985 Hollywood (Africa) - - - - Freaky Styley
1987 Fight Like A Brave - - - - The Uplift Mofo Party Plan
1987 Me & My Friends - - - - The Uplift Mofo Party Plan
1989 Behind The Sun - - - - The Uplift Mofo Party Plan
1989 Knock Me Down - 6 - - Mother's Milk
1989 Higher Ground - 11 26 - Mother's Milk
1990 Taste the Pain - - - 29 Mother's Milk
1990 Show Me Your Soul - 10 - - Pretty Woman garso takelis
1991 Give It Away 73 1 - 9 Blood Sugar Sex Magik
1991 Breaking the Girl - 19 15 - Blood Sugar Sex Magik
1992 Under the Bridge 2 6 2 13 Blood Sugar Sex Magik
1992 Suck My Kiss - 15 - - Blood Sugar Sex Magik
1993 If You Have to Ask - - - - Blood Sugar Sex Magik
1993 Soul to Squeeze 22 1 7 - Coneheads garso takelis
1995 Warped - 7 13 31 One Hot Minute
1995 My Friends - 1 1 29 One Hot Minute
1996 Aeroplane - 8 12 11 One Hot Minute
1996 Coffee Shop - - - - One Hot Minute
1996 Walkabout - - - - One Hot Minute
1996 Shallow Be Thy Game - - - - One Hot Minute
1997 Love Rollercoaster - 14 - 7 Beavis and Butthead Do America garso takelis
1999 Scar Tissue 9 1 1 15 Californication
1999 Around the World - 7 16 35 Californication
2000 Otherside 14 1 2 33 Californication
2000 Californication 1 1 1 16 Californication
2000 Road Trippin' - - - 30 Californication
2003 By the Way 34 1 1 2 By the Way
2003 The Zephyr Song 49 6 14 11 By the Way
2003 Can't Stop 57 1 15 22 By the Way
2003 Dosed - 13 - - By the Way
2003 Universally Speaking - - - 27 By the Way
2003 Fortune Faded - 8 22 11 Greatest Hits
2006 Dani California 6 1 1 2 Stadium Arcadium
2006 Tell Me Baby 50 1 8 16 Stadium Arcadium
2006 Snow ((Hey Oh)) 49 3 13 16 Stadium Arcadium
2007 Desecration Smile - - - 27 Stadium Arcadium
2007 Hump De Bump - - 37 - Stadium Arcadium
2011 The Adventures of Rain Dance Maggie 38 - 2 44 I'm with You

Nuorodos

Šaltiniai


Vikiteka
Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+32617-240=32377 wiki spaudos ženklai).