Repas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Repo atlikėjas Snoop Dogg

Repas - muzikos žanras atsiradęs ir formavesis 19501970 metais. Atsirado Jungtinėse Amerikos Valstijose. Daugiausia - juodaodžių muzika.

Repas yra pagrindinė HIP-HOP subkultūros muzika. Jis turi daug įvairiu stilių, pakraipų. Dauguma reperių turi savo stilius. Repas nėra vien rimuotas šnekėjimas, jį sudaro hip hop ritmas - laužyto ritmo muzika, kuri naudojama visuose HIP HOP subkultūros muzikos žanruose, kaip R'n'B. Repas turi dvi pagrindines šakas į kurias įeina stiliai.

Old school

Tai repo muzikos šaka susiformavusi 19751988. Buvo labai populiari iki 19961999 m. Šią šaką sudarė keli pagrindiniai ir plačiai naudojami stiliai:

  1. „Funk“ - stilius karaliavęs 1970 - 1982 m. Galutinai jo populiarumas išblėso 19851988. Nors elementai naudojami ir šiomis dienomis. Dažniausiai tekstai buvo be keiksmažodžių, apie įvairius dalykus, gal net priminė disko.
  2. „Gangsta rap“ - jo pradininku laikomas iki šiol populiarus reperis iceT. Stilius atsirado 1982 m., kai iceT būtent ir parašė pirmąjį tekstą. Jie dažniausiai būdavo agresyvūs, su keiksmažodžiais, maištaujantys, bet vis dėlto, buvo repuojama apie smurtą, skurdą, vykstantį gatvėse, rasizmą ir t. t. Iki 1995 m. baltaodžiai į „gangsta repo“ koncertus nebuvo neįleidžiami. Be juodaodžių buvo leista įeiti meksikiečiams, kurie taip pat gyveno getuose ir skurdžiuose rajonuose. Vis dėlto, didžiausią įtaką šiam stiliui padarė grupė N.W. A. Šią grupę sudarė iki šiol populiarūs reperiai „ice cube“, „dr.dre“, jau miręs - „eazy E“ ir kiti. Nuo šios grupės dainos „gangsta gangsta“ ir atsirado pavadinimas gangsta rap. Šio stiliaus tematika išlikusi iki šiol, bet dabar yra perdėta komercijos.
  3. Yra daug kitų old school rap muzikos stilių naudotų tik kai kurių atlikėjų, pvz.: warren g ir snoop dogg (dar tada snoop doggy dogg) naudojo G-funk stilių. Tai tarsi funk ir gangsta rap sumaišymas į vieną.

New school

Stilius, atsiradęs maždaug 1996-aisiais metais. Šis stilius - tai šiuolaikinis repas, turintis išties daug komercijos. Daugiausia išlikusi gangsta tematika, nauji ritmai ir kita.

Repo atlikėjai anksčiau rengdavosi treningais, storomis auksinėmis grandinėmis ir kt., nes dar nebuvo daug įmantrių pakabukų ir pan. Vėliau įsismelkus gangsta repui buvo pradėta nešioti languoti marškiniai, chuksai (lietuviškai daug kas vadina inkariukais), nusmukusios kelnės ir pan. Dabar ir kai atsirado New school stilius įsismelkė visokie turtingo žmogaus atributai (komercija). O ką nešioja reperiai, tą nešioja ir žmonės gatvėse. Dabar apranga itin išsimaišiusi.Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 113% (+4716-542=4174 wiki spaudos ženklai).