Richelieu

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Kardinolas Rišeljė (Philippe de Champaigne paveikslas, apie 1637)

Armanas Žanas de Rišeljė (pranc. Armand Jean du Plessis de Richelieu, 1585 m. rugsėjo 9 d. – 1642 m. gruodžio 4 d.) – Prancūzijos dvasininkas, didikas ir valstybės veikėjas. 1622 m. tapo kardinolu. 1624 m. – pirmuoju karaliaus Liudviko XIII ministru.

Biografija

Gimė Paryžiuje didžiojo Prancūzijos prevo šeimoje. Šeimoje buvo ketvirtas vaikas iš penkių. Tėvas mirė, kai Armanui tebuvo penkeri. Devynių metų buvo nusiųstas mokytis filosofijos Paryžiaus Navaros kolegijoje. Jaunystėje atsisakė ketinimų tapti kariškiu. Dėl jauno amžiaus, išimties tvarka, 1607 m. buvo įšventintas vyskupu. Tapo pirmuoju Prancūzijoje vyskupu, kuris ėmėsi įgyvendinti institucines Tridento susirinkimo reformas. 1614 m., paleidus Generalinius luomus, tapo Prancūzijos karaliaus Liudviko XIII sutuoktinės Onos Austrės nuodėmklausiu. 1616 m. tapo karaliaus tarybos nariu, atsakingu už karo reikalus ir užsienio politiką. Po metų, perversmininkams nušalinus Liudviko XIII motiną M. Mediči nuo faktinės valdžios buvo ištremtas į savo vyskupiją, vėliau – į Avinjoną. 1624 m. M. Mediči grįžus į Paryžių, Ž. A. Rišeljė paskirtas karaliaus tarybos pirmininku, taip pat prekybos ir jūrų reikalų ministru. Nepaisydamas prieš jį buvusios opozicijos ir rengiamų sąmokslų, Rišeljė greitai savo valiai pajungė karaliaus dvarą ir formavo Prancūzijos politiką. Prancūzijos viduje jis stiprino karaliaus valdžią, o užsienio politikoje siekė neleisti Europoje įsigalėti Habsburgų dinastijai. Kovojo su hugenotais. 1627 m. užėmęs paskutinę jų tvirtovę – La Rošelį, pašalino pilietinio karo grėsmę. Trisdešimtmečio karo karo metu parėmė Vokietijos protestantus ir Švediją, kovojusius su Habsburgais. Dėl Rišeljė vykdytos politikos labai susilpnėjo Ispanijos, ir, atitinkamai, išaugo Prancūzijos įtaka Europoje. Skatino religines misijas Afrikoje, Artimuosiuose Rytuose ir Amerikoje. Rėmė Naujosios Prancūzijos kolonizavimą, taip pat mokslus ir menus. 1635 m. įkūrė Prancūzų akademiją. Mirė 1642 m. Paryžiuje. Palaidotas Sorbonos bažnyčioje. Jam valdant, Prancūzijoje galutinai susiformavo ir įsitvirtino absoliutizmas.[1] Prancūzijos revoliucijos metu jo kūnas buvo išimtas iš karsto ir balzamuotas.

Rišeljė buvo ne tik absoliutizmo praktikas, bet ir teoretikas, parašęs veikalą „Politinis testamentas“. Rišeljė yra vienas svarbiausių herojų rašytojo A. Diuma romane „Trys muškietininkai“, to paties pavadinimo kino filmuose.

Šaltiniai

  1. Armand-Jean du Plessis, de Richelieu (Armanas Žanas Rišeljė). Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XX (Rėv–Sal). V.: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2011. - 47-48 psl. ISBN 978-5-420-01654-1.


Commons-logo.svg.png Vikiteka: Richelieu – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+6168-63=6105 wiki spaudos ženklai).