Rimgailė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Rimgailė
Gediminaičiai
Gediminaičių stulpai
Gediminaičių stulpai

Gimė tarp 1367 ir 1369 m.
Mirė tarp 1423 ir 1430 m.

Tėvas Kęstutis
Motina Birutė
Sutuoktinis(-ė) Henrikas Mazovietis,
Aleksandras Gerasis

Rimgailė (lenk. Ryngałła, rumun. Rymgajla; gimė tarp 1367 ir 1369 m., mirė tarp 1423 ir 1430 m.) – Lietuvos kunigaikštytė. Tėvai – Lietuvos didieji kunigaikščiai Birutė ir Kęstutis, brolis – Vytautas Didysis. Vardas būdingas stabmeldiškai Lietuvai ir reiškia: rim- (rimti) + gail- (gailas „stipus“) = „rami ir stipri, ištverminga“.[1] Krikštyta Onos vardu (kituose šaltiniuose – Elžbieta).

Biografija

1392 m. kartu su broliu Vytautu pasitraukė pas kryžiuočius į Ritersvederio pilį. Ten sutiko Mozūrijos kunigaikštį Henriką, Jogailos pasiųstą kalbinti Vytautą grįžti į Vilnių. Henrikas Mazovietis buvo katalikų kunigas ir ruošėsi tapti vyskupu. Susipažinęs su Rimgaile atsisakė kunigystės ir ją vedė. Jaunieji pervažiavo gyventi į Vytauto pilį Lucke, bet vedybiniu gyvenimu džiaugėsi neilgai: 1392–1393 m. žiemą Henrikas netikėtai mirė. Vyro nunuodijimu buvo kaltinama Rimgailė, vėliau kaltintojai nurimo.

Netrukus jaunoji našlė ištekėjo antrą kartą – už Moldovos gospodario Stepono I. Su moldavų karių būriu Vorsklos mūšyje kovodamas Vytauto Didžiojo pusėje jis žuvo. Trečiasis vyras buvo Valakijos gospodaris Mirča Senasis, kuris 1418 m. mirė. Ketvirtuoju sutuoktiniu 1419 m. tapo Moldovos gospodaris Aleksandras Gerasis. Po dviejų metų pora išsiskyrė. Rimgailei buvo paskirtos Sireto miesto muitinės pajamos ir 40 kaimų. Istorikų nuomone skyrybos buvo politiškai motyvuotos.

Šaltiniai


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 103% (+2429-79=2350 wiki spaudos ženklai).