Romualdas Makaveckas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search

Romualdas Makaveckas (1933 m. birželio 10 d. Butrimonyse, Alytaus r. - 2006 m. balandžio 20 d. Kaune, palaidotas ...) - karaimas, mechanikas-šilumos energetika, technologijos mokslų daktaras (Energetika ir termoinžinerija 06 T), KPI docentas, katedros vedėjas, Kauno šachmatų federacijos garbės prezidentas.

Kilmė ir šeima[taisyti]

...

Išsilavinimas[taisyti]

1935 m. su tėvais persikėlė gyventi į Kauną ir čia daugiausia mokėsi. Pirmus mokslo metus pradėjo Butrimonių mokykloje, joje mokėsi vokiečių okupacijos metais, gyvendamas pas senelius Trakininkų kaime.

1948 m. baigęs Kauno „Aušros” vidurinės mokyklos aštuntą klasę įstojo į Kauno politechnikumo (KP) Pramonės mechanikos skyrių ir jį baigė 1952 m. Gavo diplomą su pagyrimu ir tais pačiais metais pradėjo studijuoti Kauno politechnikos instituto (KPI) Mechanikos fakulteto šilumos energetikos specialybę.

1957 m. Romualdas baigė KPI su pagyrimu ir ir gavo paskyrimą dirbti asistentu KPI Mechanikos fakulteto Šiluminių variklių katedroje.

1959 m. buvo pasiųstas mokytis į tikslinę aspirantūrą Maskvos energetikos institute. Čia mokėsi iki 1963 m.

1964 m. balandžio 20 d. Maskvos energetikos institute apgynė technikos mokslų kandidato disertaciją „Helio, azoto ir jų mišinių klampos eksperimentinis tyrimas prie paaukštintų slėgių ir temperatūrų“.

Darbo ir veiklos patirtis[taisyti]

1963 m. po aspirantūros grįžo dirbti į Kauno politechnikos institutą Mechanikos fakultetą. Čia iki 1965 m. buvo vyresniuoju dėstytoju, einančiu docento pareigas, kurį laiką Mechanikos fakulteto prodekanu.

1967 m. jam buvo suteiktas docento vardas.

1965 m. jis buvo išrinktas Chemijos pramonės mašinų ir aparatų katedros vedėju, juo buvo dvi kadencijas iki 1975 m. Skaitė chemijos ir maisto pramonės mašinų specialybės studentams pagrindinę specialybinę chemijos technologijos procesų ir aparatų discipliną.

1976 m. jis perėjo dirbti į Šiluminės energetikos katedrą. Čia dėstė taip pat pagrindines šios katedros disciplinas: šilumos perdavimas ir mainai, inžinerinių eksperimentų metodai, šilumos išnaudojimo įrengimai, pramoniniai šilumos – masės mainų procesai ir įrengimai, techninė termodinamika, šilumą naudojantys procesai ir aparatai. Magistrantams ir doktorantams skaitė termodinamikos kursą.

19811986 m. jis vadovavo gamtos apsaugos ir gamtinių išteklių panaudojimo metodologiniam seminarui.

1989 m. buvo mokslinėje stažuotėje Glivicų politechnikos institute Lenkijoje.

1993 m. R. Makaveckas išėjo į pensiją. Bet išliko aktyvus, toliau iki pat mirties skaitė magistrantams ir doktorantams savo termodinamikos kursą.

Dirbo konsultantu Juozo Gecevičiaus mokslinių paslaugų firmoje. Atlikdavo įvairius teorinius skaičiavimus, susijusius su šilumine technika, šilumos perdavimu, mainais, ventiliatoriais, kitais probleminiais klausimais.

Akademinė ir mokslinė veikla[taisyti]

Paskelbė per 40 mokslinių straipsnių, turėjo 4 pripažintus išradimus.

Mokslo interesai[taisyti]

Romualdo Makavecko mokslinių tyrimų sritys buvo plėvelinių garo aparatų stacionaraus ir pereinamojo režimo skaičiavimo metodika, šiluminių procesų matematinis modeliavimas ir kompiuterizacija, šilumos ir kuro ekonomija pramonės įmonėse, pramonės įmonių šilumos ūkio efektyvumo didinimas.

Pedagoginis-metodinis darbas[taisyti]

Dėstyti kursai[taisyti]

Ekspertinė ir visuomeninė veikla[taisyti]

Nuo 1988 m. prasidėjo aktyvi visuomeninė R. Makavecko veikla totorių organizacijose ir truko iki jo paskutinių dienų.

Taip pat jis buvo aktyvus šachmatų sporto veikėjas. 19751990 m. Kauno šachmatų federacijos prezidentas. Jam suteiktas Kauno šachmatų federacijos garbės prezidento vardas.

Įvertinimai[taisyti]

Prisiminimai[taisyti]

Bibliografija[taisyti]

Nuorodos, šaltiniai[taisyti]

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai:
  • Edvinas Giedrimas – autorius ir redaktorius – 98% (+4097-1=4096 wiki spaudos ženklai).
  • Vitas Povilaitis – redaktorius – 2% (+100-0=100 wiki spaudos ženklai).