Rotmistras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search

Rotmistras (rus. ротмистр, angl. ir vok. Rittmeister) – kavalerijos karininkas kai kurių Europos šalų ar carinės Rusijos kariuomenėje, kurio laipsnis yra analogiškas pėstininkų kapitonui (ir kazokų esaului).

Rusijos kariuomenėje įvestas XVII a. ketvirtą dešimtmetį. Paskutiniai Rusijos daliniai, kuriuose buvo rotmistrai, buvo baltieji. Pradžioje Raudonojoje Armijoje karininkų laipsnių nebuvo.

Iki 1884 m. Rusijoje kapitono, rotmistro ir esaulo laipsniai buvo lygūs ir žemesni už majoro. 1884 m. Rusijos armijoje buvo panaikintas majoro laipsnis, o kapitono, rotmistro ir esaulo laipsniai prilyginti buvusiam majoro laipsniui – rangų lentelėje jie pasislinko viena klase aukštyn. Majorai Raudonojoje armijoje vėl atsirado tik 1935 m.

Vokietijoje šis laipsnis buvo panaikintas 1945 m., Austrijos policijoje ir žandarmerijoje - 1978 m., Lenkijoje (rotmistrz) - 1947 m., Danijoje (ritmester) - 1951 m.

Nyderlandų armijoje Ritmeester, o norvegų – Rittmester yra kapitono analogas tankų ir mechanizuotų pėstininkų daliniuose.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2040-0=2040 wiki spaudos ženklai).