Rozalija Poželaitė - Jurevičienė

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Rozalija Poželaitė-Jurevičienė
    Rozalija Poželaitė-Jurevičienė 1919-1995.jpg

    Gimė 1919 m. kovo 25 d.
    Linkuvoje
    Mirė 1995 m. sausio 9 d. (~76 m.)
    Vilniuje

    Tautybė lietuvė
    Tėvas Motiejus Požela (1861-1937)
    Motina Elena Pašakinskaitė-Poželienė (1877-1944)
    Sutuoktinis(-ė) Algirdas Jurevičius
    Vaikai

    Donatas, Živilė


    Veikla
    Odontologė

    Išsilavinimas 1939 m. Linkuvos gimnazija
    Alma mater Vytauto Didžiojo universitetas, 1943 m.

    Rozalija Poželaitė-Jurevičienė (g. 1919 m. kovo 25 d. Linkuvoje1995 m. sausio 9 d. Vilniuje ) – studijavo odontologiją, baigusi universitetą įsigijo dantų gydytojos profesiją ir visą laiką dirbo dantų gydytoja Vilniuje iki išėjimo į pensiją.


    1939 m. baigė Linkuvos gimnaziją (XV laida).

    Šeima

    Tėvas - Motiejus Požela (1861-1937)Steigvilių kaimo. Gyveno Linkuvoje. Gimnazijos g. 25 turėjo namus, kurie buvo vadinami kunigų namais, nuomuodavo kambarius gimnazistams iš kaimo. Palaidotas Linkuvos kapinėse koplyčioje, sovietiniais laikais ją sugriovus - šalia koplyčios.

    Motina - Elena Pašakinskaitė-Poželienė (1877-1944) iš Voronių kaimo. Palaidota Linkuvos kapinėse.

    Motinos seserys ir broliai - Brigita, Kazimiera Pašakinskaitės, Boleslovas, Juozas Pašakinskai.

    Seneliai iš tėvo pusės - Ignacas Požela ir Emilija Andrašiūnaitė-Poželienė, iš motinos pusės - Leonas Pašakinskas ir Monika Brazdžiūnaitė-Pašakinskienė

    Vyresnė sesuo - Monika Poželaitė-Sidaravičienė (1904-1988) - lietuvių žurnalistė.

    Vyras - Algirdas Jurevičius - lengvosios pramonės inžinierius.

    Vaikai - Donatas, Živilė.

    APIE MAMYTĘ ROZALIJĄ POŽELAITĘ-JUREVIČIENĘ

    Cquote2.png

    Mano mamytės tėvelis Motiejus Požela buvo kilęs iš Steigvilių kaimo (Nociūnų valsčiaus), o mama Elena Pašakinskaitė iš Voronių kaimo (Pašvitinio valsčiaus). Susituokę apsigyveno Linkuvoje, Gimnazijos gatvėje. Susilaukė dviejų dukterų. Mamos sesuo Monika buvo 15 metų vyresnė. Mama gimė, kai tėveliai jau buvo amžiuje, taigi ja visi labai džiaugėsi ir mylėjo. Ir tėvams, ir seniesiems dėdėms Brazdžiūnams ji buvo tikra atgaiva. O Razytė tokioj mylinčioj aplinkoj augo ir sėmėsi iš visų artimųjų pačių geriausių bruožų: doros, pamaldumo, teisingumo, kantrybės, santūrumo. Iš prigimties buvo gyva ir smalsi, draugiška ir jautri, darbšti ir kūrybinga, ir visuomet linksma.

    Baigusi Linkuvos pradžios mokyklą įstojo į Linkuvos valdžios gimnaziją. Mokslams buvo gabi, bet tam ne visuomet užtekdavo laiko. Turėjo daug draugų, kuriuos mokėjo suburti bendrai veiklai. Traukė nuoširdumu, pareigingumu, energija. Dalyvavo moksleivių ekskursijose, vaidino statomuose spektakliuose, pavyzdingai dalyvavo pogrindinėje ateitininkų veikloje, prisidėjo prie rekolekcijų ir švenčių organizavimo. Visur jos buvo pilna. Ir niekada savo darbais nesigyrė ir nesididžiavo. Tik skleidė aplink save gėrį, džiaugsmą, šviesą ir šilumą.

    1939 m. baigusi gimnaziją, išvažiavo į Kauną. Įstojo į Vytauto Didžiojo universitetą. 1943 metais baigė Medicinos fakulteto Odontologijos skyriaus mokslus ir įgijo dantų gydytojos vardą. Paskirtą į Joniškį. Ten atidarė savo stomatologijos kabinetą ir iš karto pasižymėjo kaip gera gydytoja. Karas ėjo į pabaigą. Bombarduojant Joniškį buvo sugriautas ir kabinetas. Grįžo į Linkuvą. 1944 metų vasarą frontas ėjo per Linkuvą. Sužeistiems kareiviams ir civiliams reikėjo pagalbos. Mama suorganizavo gimnazijos patalpose laikiną ligoninę. Pati gydė ir slaugė sužeistus karius ir miestelio gyventojus.

    Tais pačiais metais ištekėjo už lengvosios pramonės inžinieriaus Algirdo Jurevičiaus ir išvažiavo į Biržus. Sugriauto audinių fabriko "Siūlas" atstatymui reikėjo sumanaus inžinieriaus. Tėtis toks ir buvo. Mama pradėjo dirbti Biržų ambulatorijoje ir "Siūlo" fabrike dantų gydytoja. Fabrikas skyrė vieną kambarį Astravo dvare, kur jie ir apsigyveno. Ten gimė mano brolis Donatas (1945). Sunkūs, neramūs buvo pirmieji pokario metai, tikrinimai, persekiojimai, provokacijos. Per plauką likę nesuimti ir neišvežti, pirma tėtis, paskui ir mama su sūneliu apsigyveno Vilniuje, Paupio gatvėje. Ten tėveliai ir priglaudė pabėgusią ir besislapstančią šios knygos autorę T. Katilienę. Patys ką tik išvengę tragiškos lemties, neatsisakė padėti nukentėjusiai nuo to paties režimo draugei. (Tačiau mama net ir po daugelio metų, kai jau buvo galima kalbėti apie tai, nesigyrė ir nesididžiavo šiuo poelgiu. Buvo savaime suprantama, - taip reikia.) Man gimus (1950) Tėveliai gavo butą Žvėryne. Ten prabėgo gražiausi mūsų šeimos gyvenimo metai. Prisimenu mamos didelį rūpestį, šventą kantrybę tylų reiklumą ir nepaprastą švelnumą. Ramiai mokė gyvenimo išminties, tolerancijos, darbštumo, kuklumo, šeimininkavimo gudrybių ir taupumo. Dvasines vertybes kėlė aukščiau materialinių. Ir toliau dirbo dantų gydytoja. Mėgo savo darbą, bet turėjo ir kitų pomėgių. Bene didžiausias - gėlės ir sodas. Abu su tėveliu išpuoselėjo nuostabų sodelį su dideliu gėlynu. Dalijo gėles, daigelius, svogūnėlius kaimynams, draugams, pažįstamiems, daugelį užkrėtė šia gražia "liga". Mama buvo viena iš pirmųjų Lietuvoje gėlių kompozicijų kūrėjų. Įvairiose parodose jos puokštės buvo įvertintos daugybe diplomų. O ilgais vakarais rašydavo draugams laiškus arba skaitydavo knygas. Dalyvavo vilniečių klubo "Linkava" veikloje, vadovavo labdaros sekcijai. Mojėjo džiaugtis mažais dalykais, tą džiaugsmą skleidė aplinkiniams, tačiau liūdesį ir nerimą slėpė giliau savyje. Mama ve galo ilgėjosi savo gimtojo krašto. Dažnai pasakodavo sapnavusi namus, bažnyčią. Kartą per dvejus ar trejus metus visa šeima nuvažiuodavome į Linkuvą per Škapliernos atlaidus, aplankydavome likusius gimines, artimųjų kapus. Linkuvos kapinės yra ant kalnelio. Mama stovėdavo ir ilgai žiūrėdavo tolyn į lygumas. Ir tik po daugelio metų aš, pati palikusi savo gimtus namus, supratau mamytės ilgesį ir kokį gilų sielvartą ji jautė sakydama "...kaip norėčiau atsigerti iš savo kiemo šulinio..."


    Živilė Ramelienė

    Cquote1.png


    Nuotraukos

    Šaltiniai

    • Sudarė Teodora Katilienė, „Linkuva ir linkuviai“ XX amžiaus pirmoji pusė, straipsniai ir nuotraukos; Vilnius, 2012.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Aleksas Pašuškevičius – autorius – 64% (+7118-0=7118 wiki spaudos ženklai).
    • Emilija Stanevičienė – autorius ir redaktorius – 36% (+3927-4=3923 wiki spaudos ženklai).