Rubiko kubas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Sutvarkytas Rubiko kubas
Kišeninis 2x2x2 Rubiko kubas
Profesoriaus 5x5x5 Rubiko kubas
Vaizdas:Disassembled-rubix-1.jpg
Išardytas Rubiko kubas

Rubiko kubas – mechaninis galvosūkis, kurį 1974 metais išrado vengrų skulptorius ir architektūros profesorius Ernė Rubikas (Ernő Rubik). Jį sudaro 26 maži kubeliai, besisukantys ant branduolio, kuris nesimato iš išorės. Kiekviena iš devynių matomų sienelių, esančių viename iš šešių Rubiko kubo šonų, turi po vieną iš 6 spalvų: žalia, oranžinė, balta, mėlyna, geltona ir raudona. Pagrindinė žaidimo užduotis yra sutvarkyti kubą taip, kad kiekviena iš šešių sienų būtų vienos spalvos.

Populiarumas

Rubiko kubas pasiekė aukščiausią populiarumo tašką ir tapo popkultūros simboliu XX amžiaus 9 dešimtmečio pradžioje. Vien nuo 1980 iki 1982 buvo parduota daugiau kaip 100 000 000 kubų. 1980 ir 1981 metais Rubiko kubas gavo BATR Toy of the Year apdovanojimą, kaip geriausias metų žaislas. Netrukus atsirado daug panašių galvosūkių. Trys iš jų yra kubo formos (Kišeninis kubas (2×2×2 Rubiko kubo versija), Rubiko revanšas (4×4×4) ir Profesoriaus kubas (5×5×5)), bet yra kitokių įvairių formų: tetraedro, piramidės, rutulio ir t. t.

1981 metais dvylikametis mokinys iš Didžiosios Britanijos Patrikas Bosertas (Patrick Bossert) išleido knygą su savo sugalvotu sprendimo būdu, pavadinimu You Can Do the Cube. Visame pasaulyje buvo parduota daugiau kaip 1,5 milijono šios knygos kopijų.

Tarp 1983 ir 1984 Hanna-Barbera sukūrė 12 epizodų animacinį filmą pavadinimu Rubik, The Amazing Cube.

Sprendimo būdai

Yra sugalvota daug būdų, kaip sudėlioti Rubiko kubą. Pats populiariausias metodas buvo sukurtas Deivido Singmasterio (David Singmaster) ir parašytas knygoje Notes on Rubik's Magic Cube. Pagal šį metodą kubas yra tvarkomas sluoksniu po sluoksnio: surenkamas viršus, šonai ir apačia.

Speed cubing (greitas kubo sutvarkymas) metodas buvo sukurtas tam, kad kubą būtų galima sutvarkyti sugaištant kuo mažiau laiko. Šį, greičiausią sutvarkymo būdą, sukūrė Džesika Fridrič (Jessica Fridrich).[1]

Yra apskaičiuota, kad bet kokią 3x3 dydžio Rubiko kubo padėtį galima išspręsti atlikus 20 pasukimų arba mažiau.[2]

Turnyrai

Daugumoje turnyrų varžomasi, kas greičiau surinks Rubiko kubą. Pirmasis pasaulio čempionas buvo vietnamietis studentas iš Los Andželo Minh Thai, kuris 1982 m. liepos 5 dieną kubą surinko per 22,95 sekundės. Oficialus pasaulio rekordas yra 5.66 sekundės, kurį 2011 metais Melburne sudėliojo studentas Feliks Zemdegs, gyvenantis Australijoje. Šie rekordai buvo pripažinti Pasaulinės kubo asociacijos (World Cube Association)


The current world record for single time on a 3×3×3 Rubik's Cube was set by Feliks Zemdegs, who had a best time of 5.66 seconds at the Melbourne Winter Open 2011. The world record for average time per solve is also currently held by Zemdegs. At the same competition, he set a 7.64 second average

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Rubiko kubas – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka

Šaltiniai



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+6142-15=6127 wiki spaudos ženklai).