Rumi kalendorius

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search

Šablonas:Kalendorius-tipas Rumi kalendorius (turk. Rumi takvim) – tai kalendorius, XIX–XX a. naudotas Osmanų imperijoje ir Turkijoje. Tai buvo Julijaus kalendoriaus, vėliau – Grigaliaus kalendoriaus atmaina.

Istorija ir struktūra[taisyti]

Iš pradžių Osmanų imperijoje, kaip ir visame musulmoniškame pasaulyje buvo naudojamas Musulmonų kalendorius. Tačiau šis dėl savo specifikos atsilieka nuo žemdirbystės ciklo, todėl praktiniams skaičiavimams buvo reikalingas Saulės ciklu grįstas kalendorius. Todėl buvo perimtas tuometinis graikų naudojamas Julijaus kalendorius. Kadangi graikai buvo vadinami romėjais (rumiais), iš to ir kilo kalendoriaus pavadinimas.

Kadangi Musulmoniški metai eidavo greičiau, kad neatsiliktų nuo Saulės metų skaičiavimo, 1677 m. Hasanas Paša pasiūlė kas 33 Hidžros metus išmesti vienerius. 1740 m. Julijaus kalendorius buvo adaptuotas vesti valstybės finansų apskaitą, tik jo pirmuoju mėnesiu buvo laikomas kovas. 1840 m. kalendorius buvo pritaikytas visiems pilietiniams reikalams ir pavadintas Rumi kalendoriumi.

Šis kalendorius nesiskyrė nuo Julijaus kalendoriaus savo struktūra: jo mėnesiai prasidėdavo tuo pačiu metu ir turėjo tiek pat dienų. Skyrėsi tik mėnesių pavadinimai (nemažai jų buvo Artimųjų Rytų kilmės). Metai prasidėdavo kovo 1 d. (pagal Julijaus kalendorių). Be to, buvo naudojama Hidžros era – metų skaičiavimas ne nuo Kristaus gimimo, or nuo Hidžros – Mahometo įžengimo į Mediną.

1917 (1332 AH) m. kalendorius buvo reformuotas ir perėjo prie Grigališkojo laiko skaičiavimo. Todėl po tų metų vasario (subato) 15 d. iš karto atėjo 1333 AH kovo 1 d. Iš karto tais metais buvo nuspręsta pereiti prie metų skaičiavimo nuo sausio (Kânûn-ı Sânî) 1 d. Šis reformuotas kalendorius išliko iki 1925 m., kuomet Turkija galutinai perėjo prie Grigaliaus kalendoriaus. Tuo metu pakeisti keturių mėnesių pavadinimai.

Mėnesiai
Nr. po
1917 m.
Nr. iki
1917 m.
Pavadinimas Dienų Dabartinis
pavadinimas
Lietuviškas
pavadinimas
Turkų kalba Osmanų kalba
I 11 Kânûn-ı Sânî كانون ثانی 31 Ocak sausis
II 12 Şubat شباط 28 Şubat vasaris
III 1 Mart مارت 31 Mart kovas
IV 2 Nisan نیسان 30 Nisan balandis
V 3 Mayıs مایس 31 Mayıs gegužė
VI 4 Haziran حزیران 30 Haziran birželis
VII 5 Temmuz تموز 31 Temmuz liepa
VIII 6 Ağustos اغستوس 31 Ağustos rugpjūtis
IX 7 Eylül ایلول 30 Eylül rugsėjis
X 8 Teşrin-i Evvel تشرین اول 31 Ekim spalis
XI 9 Teşrin-i Sânî تشرین ثانی 30 Kasım lapkritis
XII 10 Kânûn-ı Evvel كانون اولs 31 Aralık gruodis

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+4085-0=4085 wiki spaudos ženklai).