RuneScape

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
{{{Pavadinimas}}}
250px-Runescape-Logo.png
Kūrėjas Jagex Games Studio
Leidėjas Jagex Games Studio.
Dizaineris {{{dizaineris}}}
Kompozitorius {{{kompozitorius}}}
Išleidimo data 2001 m. sausio 4 d.
Žanras (-ai) MMORPG
Režimas Kelių žaidėjų
Reitingai {{{reitingai}}}
Platforma Java
Versija
Variklis RuneTek 5 (Nuosavasis variklis)
Reikalavimai Žema kokybė: 128 MB RAM
500 MHz CPU
Aukšta kokybė: 256 MB RAM
1.5 GHz CPU
Nvidia GeForce3 vaizdo plokštė
Distribucija Java
Licencija Komercinė
Pirmtakas DeviousMUD
Kitos dalys Runescape Classic
Runescape 2
RuneScape HD
http://www.runescape.com/

RuneScape – kompiuterinis internetinis daugelio žaidėjų žaidimas vaidmenimis (MMORPG, angl. massively multiplayer online role-playing game), sukurtas kompanijos Jagex Ltd. Šis žaidimas turi virš aštuonių su puse milijonų aktyvių žaidėjų ir virš 130 milijonų iš viso kada sukurtų[1]. 2001 m. sausio 4 d. išleistas RuneScape leidžia žaidėjams pasirinkti mokamą (P2P – Pay to Play) bei nemokamą (F2P – Free to Play) versiją. RuneScape gali žaisti bet kuris asmuo, turintis asmeninį kompiuterį bei internetą.

Apžvalga

RuneScape serverių žemėlapis.

Žaidėjams yra duodamas didelis pasirinkimas ką veikti RuneScape pasaulyje. Tai gali būti įvairios užduotys (angl. quests), žinių plėtimas bei įvairių skilčių tobulinimas, bendravimas su kitais RuneScape žaidėjais, daiktų keitimas, pirkimas, pardavimas ir t. t. Žaidėjams yra leidžiama tobulinti įvairias skiltis, kaip žvejybą, medkirtystę, magiją bei daugelį kitų. Kuo daugiau patirties žaidėjas turi tam tikroje skiltyje, tuo daugiau toje skiltyje jam yra leidžiama daryti. Aukštesnis kurios nors skilties lygis taip pat reiškia, kad žaidėjas turės galimybę uždirbti daugiau pinigų naudodamas tą skiltį. RuneScape pinigai yra vadinami GP (angl. Gold Pieces), su kuriais galima pirkti įvairiausius RuneScape daiktus. Aukščiausias įmanomas skilties lygis yra 99, kurį pasiekti užtrunka nemažai laiko. Vienintelė skiltis, kurios aukščiausias lygis yra didesnis nei 99 yra kelionės po požemius (angl. Dungeoneering) Skiltys susijusios su kovojimu yra sujungtos į vieną kategoriją – kovos (angl. Combat), kurios aukščiausias įmanomas lygis yra 138.

RuneScape turi 171 serverius, kurių dauguma yra iš JAV. Žaidime jie yra vadinami Pasauliais (angl. Worlds).[2] Vakaro metu (JAV laiku), RuneScape žaidžia iki 170 000 žmonių. 2010 metų Balandžio mėnesį buvo užfiksuotas didžiausias žaidėjų kiekis, kuris siekė net 200 000. RuneScape serveriai gali atlaikyti iki 2,000 žaidėjų. Tai reiškia, kad šiuo metu RuneScape gali atlaikyti 250 000 žaidėjų. Žaidimas yra atnaujinamas kartą per savaitę, būna pridedama naujų užduočių (angl. Quests), naujų daiktų bei įvairiausių pataisymų. Retkarčiais būna pridedama naujų vietų, skilčių ir mažųjų žaidimų, bet šie atnaujinimai užtrunka apie dvi savaites.

Istorija

Pirmoji RuneScape versija buvo vieno žmogaus projektas. Andrew Gower pradėjo šį projektą 1998 metais. Ši versija buvo visiškai kitokia nei šiuolaikinis RuneScape. Ji buvo padaryta iš izometrinių brėžinių ir vadinosi DeviousMUD. Deja, ši versija nebuvo išleista, todėl ją matė tik keli žmonės.

Antroji versija buvo pradėta visiškai naujai 1999 metais. Ji buvo labai panaši į pirmąją versiją ir turėjo tokį patį pavadinimą DeviousMUD. Ji buvo išleista publikai kaip BETA versija, bet, deja, žlugo po savaitės.

1999 metais Andrew Gower vėl pradėjo naują projektą. Šį kartą jam padėjo jo broliai Paul ir Ian. Izometrinius brėžinius pakeitė trijų dimensijų grafika ir dviejų animacijos. Žaidimo pavadinimas buvo pakeistas į RuneScape ir išleistas 2001 metais sausio 4 d. Trečioji versija yra vis dar naudojama kai kurių žmonių ir dabar vadinama RuneScape Classic. 2006 metų sausio 12 d. buvo ištrinti visi žaidėjai, kurie nebuvo prisijungę po 2005 metų rugpjūčio 5 d.

2001 metų gruodžio mėnesį buvo įkurta kompanija Jagex Limited, kuriai buvo perduotos visos RuneScape autorinės teisės. Jagex Ltd. iki šiol atnaujina ir tobulina RuneScape žaidimą. Andrew Gower buvo paaukštintas iki kompanijos viršininko.

2002 metų vasario 27 d. Jagex įkūrė naują narių paslaugą. Nuo šiol žaidėjams buvo leidžiama susimokėti $5 JAV dolerius per mėnesį už RuneScape žaidimą. Susimokėję žaidėjai tapo nariais (angl. Member) vienam mėnesiui ir gavo priėjimą prie naujų skilčių, įvairiausių naujų vietovių ir daiktų. Jiems taip pat kartą per savaitę buvo atnaujinamas žaidimas. Nariams buvo leidžiama daryti daug daugiau nei paprastiems RuneScape žaidėjams.

Ketvirtoji versija buvo pradėta visiškai naujai. Viskas buvo perdaryta į trijų dimensijų vaizdą. Kuriant atnaujinimą, versija buvo pavadinta RuneScape 2, tačiau išleidus buvo pervadinta į RuneScape. Trečioji Versija, kuri taip pat vadinosi RuneScape, buvo pervadinta į RuneScape Classic. Ketvirtosios versijos BETA buvo išleista 2003 metų gruodžio 1 d, o galutinė versija buvo išleista 2004 metų kovo 29 d. Ši versija šiuo metu pavadinta RuneScape Standart Detail.

Penktoji versija buvo pavadinta RuneScape HD, joje stipriai atnaujintos tekstūros ir praplėsta ekrano rezoliucija žaidimą pavertė žymiai gražesniu. Bandomoji versija mokantiems už žaidimą žaidėjams buvo išleista 2008 metų liepos 1 d, o po dviejų savaičių ją galėjo išbandyti ir visi norintys. Prieš išleidimą Jagex šią versiją pristatė 2008 E3 paradoje ir susilaukė daug susidomėjimo. [3]

2010 metų kovo mėnesį Runescape žaidime atsirado naujas įgudis - kelionės po požemius. Taip pat buvo pakeistas ir žaidimo pavadinimas. Dabar jis vadinasi Runescape:Dungeons of Daemonheim.

Apie žaidimą

Kovos įgūdžiai

Kova - labai svarbus aspektas RuneScape žaidime. Tai yra vienas iš pagrindinių būdų uždirbti pinigų ir rinkti visokiausius daiktus. Kovos įgūdžiai yra taip pat labai svarbūs norint įveikti daugelį RuneScape užduočių (angl. Quests), ar tiesiog pasikauti su kitais žaidėjais tam skirtose vietose ir arenose kaip Kovos pasauliuose (angl. PvP Worlds)(F2P) ar Dvikovos arenoje (angl. Duel Arena)(F2P). Didžiausias kario lygis yra 126 (narių - 138). Jis susideda iš keleto įgudžių: Atakos (angl. Attack), jėgos (angl. Strength), gynybos (angl. Defence), gyvybės (angl. Constitution), maldos (angl. Prayer), magijos (angl. Magic), šaulininkystės (angl. Ranged) ir iškvietimo (angl. Summoning). Kitos skiltys kovos įgūdžiams neturi jokios įtakos.

Ginklai

RuneScape yra įvairių ginklų, įskaitant ilguosius kardus, riestus kardus, trumpuosius kardus, durklus, stebuklingas lazdas, kovos kirvius, kovos lazdas ir lankus, dvirankius kardus, dievų kardus. Kirviai ir kirtikliai yra ginklai, kurie nėra skirti kovai, tačiau gali būti naudojami. RuneScape nariai (angl. Members) turi tik jiems leidžiamų ginklų, tokių kaip alebardos, mažosios strėlės, ietys, mėtomi peiliai ir drakono ginklai. Stiprūs žaidėjai dažniausiai naudoja stipresnius ginklus, tokius kaip runos riestus kardus (angl. Rune Scimitar)(F2P) ir pragaro botagus (angl. Abyssal Whip)(P2P). RuneScape ginklai yra skirstomi pagal jų jėgą: atakos papildymus, greitį, ypatingus gabumus ir pajėgumą užnuodyti priešą. Dauguma ginklų taip pat turi savo klasę ir kokybę, priklausomai nuo to iš kokios medžiagos jis yra padarytas (bronza, metalas, plienas ir t. t.). Šaunamiesiems ginklams yra reikalingi kokie nors šoviniai, tokie kaip strėlės lankams, strėlės arbaletams ir stebuklingos runos lazdoms (naudojant magiją).

Pabaisos

Ket zek - viena iš RuneScape pabaisų.

RuneScape pabaisos (angl. Monsters) atitenka NPC (angl. Non-Player Characters) kategorijai. Ne visi NPC gali būti užpuolami. Nemažai jų yra žmonių rasės ir yra skirti vykdyti užduotims ir kitokiems žaidimo aspektams. Pabaisos susidaro iš tokių rasių, kaip voragyviai, nykštukai, elfai, gnomai, milžinai, troliai, žmogėdros, numirėliai, drakonai, žinduoliai, vabalai, demonai ir driežai. Kiekviena rasė turi savotiškų atsparumų ir silpnybių. Pavyzdžiui, drakonai yra labai atsparūs burtams (išskyrus vandens), o demonai, atvirkščiai nei drakonai, yra lengvai nukaunami burtais.

Užduotys

RuneScape užduotys (angl. Quests) yra nuotykiai patiriami vieną kartą ir gali padėti žaidėjams įvairiais būdais. Užduotys naujokams atstoja apmokymus ir įvykdžius atveria didesnį skilčių, ginklų bei daugelį kitų žaidimo aspektų pasirinkimą. Užduotys gali būti pradėtos įvairiuose RuneScape pasaulio kampeliuose. Įvykdęs užduotį, žaidėjas gali gauti pinigų sumą, retą ar brangų daiktą ir patirties kurioj nors skiltyje. Dauguma užduočių taip pat padidina žaidėjo užduočių taškus (angl. Quest Points). Užduočių taškų duodamas kiekis priklauso nuo užduoties sunkumo. Norint pradėti kai kurias užduotis yra privaloma turėti tam tikrą užduočių taškų kiekį, įrodant, kad tu turi pakankamai patirties pradėti tą užduotį. Kai kurios užduotys netgi turi siužetą ir turi būti vykdomos iš eilės, bet nebūtinai tuo pačiu metu. Kol kas patį ilgiausią siužetą turi Plague City užduotys, kurių viso yra septynios ir RuneScape žaidime egzistuoja jau kelis metus. 2006 metų kovo 15 d. Jagex išleido šimtinę RuneScape užduotį Recipe for Disaster, kuri yra kitos užduoties Cook's Assistant pratęsimas.

Papildoma Veikla (Mini-games)

Nepaisant to, kad RuneScape ir taip yra žaidimas, jame gali rasti kitokių, smulkesnių žaidimų (angl. Mini-games). Jie yra panašūs į užduotis (angl. Quests), bet gali būti kartojami begalę kartų. Jų yra gan nemažai ir gali būti atrasti visame RuneScape pasaulyje. Dauguma mažųjų žaidimų remiasi viena, arba keliomis susijusiomis skiltimis. Vienas iš labiausiai apdovanojančių ma-ųjų žaidimų - Barrows, kurį įvykdžius yra įmanoma gauti vienus iš geriausių ir brangiausių šarvų bei ginklų. Kiti RuneScape žaidimai: Duel Arena („dvikovos arena“), Castle Wars („pilių karai“), Mage Arena („burtininkų arena“), Pest Control („nenuoramų kontrolė“), Fight Pits („kovų laukas“), Fight Caves („kovų požemiai“), Gnome Ball („nykštukų rutulys“), Barbarian assault („barbarų ataka“), Vinesweeper („virkščių valytojas“) ir nemažai kitų. P.S: Žodis Mini-Games pakeistas į Activities (lt. Veikla).

RuneScape sugebėjimų lentelė.

Runos naudojamos magijai. Jas galima pirkti, paimti nužudžius burtininką arba pasidaryti pačiam. Tam yra runų gamybos sugebėjimas, kylantis tik po Rune Mysteries užduoties. escape.com/kbase/view.ws?guid=manual Viskas apie RuneScape] </ref>

Kritika

RuneScape žaidimas yra kritikuojamas dėl kelių priežasčių:

  • JAVA platformos žaidimo grafika nėra itin kokybiška;
  • Nemaža dalis skilčių ir užduočių reikalauja paprasto veiksmo kartojimo norint ją įvykdyti ar tiesiog pasiekti aukščiausią įmanomą lygį.
  • RuneScape kritikuojamas dėl labai prastos muzikos kokybės.

Šaltiniai

Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+14930-253=14677 wiki spaudos ženklai).