SS

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
SS ženklas
SS moterų apranga

SS (vok. Schutzstaffel 'apsaugos rinktinė') – sukarinta nacistinės Vokietijos organizacija, įkurta 1920 metais, išformuota 1945 gegužės 8 d. Nuo pat įkūrimo SS buvo pagrindinė smogiamoji jėga, kovojanti su, anot pačių nacių, tautos ir rasės priešais. SS pasižymėjo tuo, kad visi jos nariai buvo griežtai atrenkami pagal rasinius ir ideologinius požymius.

Istorija[taisyti]

Atsiradimas[taisyti]

Alaus rūsio pučo metu (1923 m. lapkričio 8 d.) sužavėtas savo asmens sargybinių atsidavimu (demonstracijos metu policijai atidengus ugnį į koloną, Hitlerį nuo kulkų uždengė Ulrichas Grafas, kuris vėliau pasveiko) Hitleris įsakė sukurti specialųjį asmens sargybinių dalinį. Jo sukūrimas buvo patikėtas asmeniniam Hitlerio vairuotojui Julijui Šrekui (Julius Schreck), kuris tapo pirmuoju SS vadu. Pavadinimą „Apsaugos rinktinė“ pasiūlė Hermanas Geringas (Hermann Göring), taip tapdamas organizacijos „krikštatėviu“.

Pirmosiomis dienomis kandidatai į SS turėjo įrodyti, kad jų protėviai nuo 1750-ųjų buvo vokiečiai ir tarp jų protėvių nebuvo žydų. Įrodymas buvo itin sudėtingas ir šis reikalavimas vėliau buvo atšauktas.

Vadovai[taisyti]

Organizacinė struktūra[taisyti]

Julijus Šrekas (Julius Schreck) sukūrė pradinius SS nuostatus, kurie aiškiai apibrėžė naujojo elitinio dalinio statusą. Nuostatuose buvo nurodyta, kad SS turėjo sudaryti 10 vyrų ir karininkas. Tokios grupės turėjo veikti kiekviename Vokietijos mieste. Ypatingas dėmesys buvo skirtas Berlynui – šiame mieste veikusios SS rinktinės dydis turėjo būti dvigubai didesnis (20 vyrų ir 2 karininkai).

Buvo parengti labai griežti atrankos į SS kriterijai: kandidatai turėjo būti nuo 25 iki 35 metų amžiaus, neteisti, negeriantys ir stiprūs fiziškai. Ypatingai buvo akcentuojamas lojalumas ir ištikimybė asmeniškai Adolfui Hitleriui.

  • Waffen-SS – SS kariuomenė, suformuota kaip SS dalis ir skirta kautis fronte.
  • SD (Sicherheitsdienst) – Valstybės saugumo tarnyba
  • Einsatzgruppen – specialiųjų veiksmų mobiliosios grupės
  • SS TV (SS-Totenkopfverbände) – koncentracijos stovyklų priežiūros daliniai
  • SS-OD - žydų policija

VikitekaAutoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 104% (+4533-173=4360 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti