Sanctus

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Sanctus (lot. „šventas“) – viena iš Šv. Mišių nekintamų (missa ordinarium) giesmių, atliekamų liturgijos metu, dalis. Sanctus taip pat yra žinomas ortodoksų liturgijoje bei liuteronų pamaldose. Sanctus giedama eucharistijos metu po prefacijos. Giesmę gieda visi tikintieji arba/bei choras. Visų epochų kompozitoriai yra sukomponavę įspūdingų Sanctus (kaip ir daugelį kitų giesmių (Osana etc.). Dažniausiai yra atliekami M. K. Čiurlionio, F. Schubert'o, J. S. Bach'o ir G. Verdi „Sanctus“.

Istorija

Sanctus yra angelų aklamacija, paminėta Senajame Testamente – pranašo Izaijo vizijose (Iz. 6,3). Taip pat Mesijo sveikinimo šūksnis 118 psalmėje (25 ir tolesnės eil.), siejamas su Kristumi.

Sanctus, sanctus, sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt coeli et terra gloria tua. Osanna in excelsis. Benedictus qui venit in nomine Domini. Osanna in excelsis.

Šventas, šventas, šventas, Viešpats Galybių Dievas. Pilnas yra Dangus ir Žemė jo garbės. Osana aukštybėse. Garbė tam, kuris ateina Viešpaties vardu. Osana aukštybėse.

Taip pat skaitykite


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+2165-50=2115 wiki spaudos ženklai).