Savihipnozė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Savihipnozė, autohipnozė (gr. autos - pats + hypnos - miegas) – tokia hipnozės forma, kai hipnotizuojantysis (hipnotizuotojas) tuo pat metu yra ir hipnotizuojamasis (hipnotizantas).

Save hipnotizuoti yra daug sunkiau negu kitus, kadangi tuo pat metu turi būti tinkamai atliekami abu vaidmenys. Hipnozės procesas ir sugestijų pasirinkimas šiuo atveju veiksmingesnis, kadangi niekas geriau nežino už patį žmogų, kas šiuo metu jaučiama, kokie vaizdiniai kokius pojūčius sukelia ir kaip jie veikia žmogaus sąmonę ir pasąmonę.

Forma

Nesvarbu, ar kalbama tyliai, pašnibždomis, mintyse, galvojama garsiai ar tyliai, tai turi tam tikrą poveikį. Jis gali būti ištirtas, bet nebūtinai sąmoningai kontroliuojamas.

Sugestijos yra individualaus mąstymo produktai, todėl turi atitinkamą emocinį atspalvį, kuris sąlygojamas išorinių potyrių, suvokimo pojūčių. Kadangi sąmonė yra intencionali, ji visada yra nukreipta į tam tikrus dalykus, mintis. Autohipnozės metu svarbu yra tai, kad tam tikri vaizdiniai ir afirmacijos pasiektų pasąmonę ir – idealiu atveju – joje įsitvirtintų.

Jei klausomasi garso įrašų, kuriuose girdimas savas balsas, tai laikoma jau hipnoze, o ne savihipnoze. Pastarosios atveju sugestijos turi būti generuojamos čia ir dabar, nes taip jos gali veiksmingiau įsivyrauti sąmonėje.

Sąlygos

Kaip ir hipnozės atveju pasirinkta vieta turi būti rami, be išorinių trikdymų. Pernelyg didelio nuovargio atveju gali būti užmiegama vos prasidėjus pirmosioms saviįtaigos formulėms. Iš transo būsenos pereinama į miego būseną. Tai nėra pavojinga.

Sugestijų turinys ir poveikis savihipnozės metu neturi būti vertinamas. Kiekvienas vertinimas sąlygoja minčių tėkmę ir vidinį kalbėjimą, aktyvuojama sąmonė. Hipnozės metu svarbu išlikti sąmonės būsenoje, bet tiesiogiai kartu veikti ir pasąmonę. Abejonės tampa antisugestijomis, afirmacijos tampa neveiksmingomis.

Pradžia

Pradėjus praktikuoti savihipnozės techniką, pradžioje nereikia kelti didelių reikalavimų ir lūkesčių. Su vis didėjančia patirtimi ir įgūdžiais pavyksta vis legnviau pasiekti hipnotinio transo būseną. Meditavimo ar autogeninės treniruotės patirtis šiuo atveju labai praverčia. Mentalinis psichikos treniravimas nėra lengvesnis už žmogaus fizinio lavinimosi procesą. Todėl pažanga pastebima palaipsniui, o ne iš karto, po pirmos treniruotės.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2772-0=2772 wiki spaudos ženklai).