Scientologija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Scientologijos centras Los Andžele, Holivudo bulvare

Scientologija (angl. scientology) yra amerikiečių fantastikos rašytojo Lafayette Ronald Hubbard (1911 m. kovo 13 d. – 1986 m. sausio 24 d.), dar žinomo, kaip L. Ron Hubbard, mokymo ir susijusių organizacijų visuma. Scientologiją L. Ron Hubbardas sukūrė kaip pagalbos sau filosofiją dianetiką, kuri buvo pristatoma kaip alternatyva psichoterapijai, o vėliau imta vadinti naująja religija. 1953 m. L. Ron Hubbard scientologiją apibūdino kaip „taikomąją religinę filosofiją“. Su scientologija glaudžiai susijusios tokios organizacijos kaip Scientologijos bažnyčia, Narkonon, Kriminon, Hubbard'o humanitarinis centras, Tarptautinis detoksikacijos centras. Scientologijos bažnyčia teigia, kad ji vienintelė turi teisę skleisti dianetikos ir scientologijos idėjas.

Scientologijos deklaruojamas tikslas yra reabilituoti tetaną (žmogaus „Aš“) ir taip atgauti pirminę „visiškos laisvės“ būklę.

Statusas[taisyti]

Įvairiose šalyse turi skirtingą statusą.

JAV, Jungtinėje Karalystėje, Italijoje, Ispanijoje, Švedijoje, Šveicarijoje, Vengrijoje, Portugalijoje, Meksikoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Taivane scientologija pripažinta religine bendruomene, arba veikia kaip visuomeninė organizacija.

Vokietijoje scientologija laikoma komercine organizacija, religinės bendruomenės statusas jai nepripažįstamas. 1997 m. nuolatinė Vokietijos žemių vidaus reikalų ministrų konferencija nustatė, kad yra požymių, jog scientologijos organizacija turinti tikslų nukreiptų prieš demokratinę tvarką ir dėl to yra teisinis pagrindas saugumo struktūroms ją stebėti. Šio nutarimo pagrindu scientologija yra įtraukta į stebimų organizacijų sąrašus daugelyje Vokietijos žemių.

Lietuvoje veikia kaip visuomeninė organizacija, religinės bendruomenės statuso neturi.

Apibūdinimas[taisyti]

Scientologija, pagal jos pasekėjų apibrėžimą, yra taikomoji religinė filosofija, o Scientologijos bažnyčia – scientologų religinė bendruomenė.

Pagal scientologijos kritikų apibrėžimą – tai eklektiško pobūdžio sekta, bandanti vaizduoti naują filosofijos, psichologijos pakraipą, „supermokslą“ (žr. žodžio „scientologija“ semantiką).

Struktūra[taisyti]

Organizacija turi hierarchinę struktūrą.

Organizacija susideda iš dviejų (pagal kai kuriuos spėjimus – daugiau) atskirtų lygmenų. Išorinį lygmenį sudaro įvairios sektos finansuojamos organizacijos (dianetikos centrai, Narkonon, Kriminon ir pan. įstaigos), vidinį (įslaptintą) – Sea Organization – sukarinta organizacija, skirta sektos interesų gynybai bei kitų sektos dalių valdymui. Pastaroji organizacija formaliai yra neginkluota, bet visais kitais atžvilgiais yra karinė (laipsniai, uniformos ir t. t.). Manoma, kad gali būti ir atskira organizacija, skirta ir Sea Organization bei kitoms scientologinėms grupėms valdyti, strateginiams sektos tikslams planuoti.

Kritika[taisyti]

Įtraukimo metodai[taisyti]

Nauji nariai dažniausiai įtraukiami į sektą, siūlant praeiti „psichologinį“ testą, skirtą tariamoms psichologinėms ir pan. problemoms atrasti. Užpildydami šį testą, žmonės suteikia sektai pakankamai didelį kiekį asmeninės informacijos, kad sekta galėtų pradėti jais manipuliuoti, įtraukti į savo veiklą, panaudojant „auditingo“ metodus. Sektos narių hierarchija pagrįsta žiniomis, kurias įgyti gali atitinkamus pinigus sumokėję sektos nariai. Aukštesnio lygio žinios kainuoja daugiau, tačiau sektos nariai, jas įgiję, ilgainiui gauna teisę mokyti žemesnio lygio narius bei jiems perpardavinėti nupirktas žinias. Todėl, skirtingai nuo daugelio kitų sektų, šioje seniausi sektos nariai būna suinteresuojami dar ir finansiškai. Tam, kad senesni nariai neturėtų galimybės pasitraukti, jie dažnai įtraukiami į nusikalstamą veiklą ir paskui, esant reikalui, šantažuojami.

Scientologų kova su kritikais[taisyti]

Scientologų sekta yra įvaldžiusi visas šiuolaikines teisės bei žiniasklaidos poveikio metodikas. Itin aktyviai naudoja teismus, siekdama išstumti savo priešus (dažniausiai – naudodamasi Autorių teisių įstatymais), taip pat – žurnalistus, siekdama įtikinti visuomenę scientologijos, dianetikos ir pan. pagrįstumu, paneigti savo sektantiškumą ir pan. Sektos atstovai skelbia, kad sekta kovoja už religinę laisvę, yra įvairių tarptautinių organizacijų dalyvė, pripažinta daugelyje valstybių, ir pan.; neigiami sektos vertinimai ar nusikalstamos veiklos faktai bandomi pateikti kaip nepatikimi ir t. t. Skirtingai nuo daugumos kitų sektų, itin aktyviai naudojasi Internetu bei kitomis moderniomis technologijomis. Daugeliu atvejų sekta į savo veiklą bando įtraukti politikus, dažnai – netiesiogiai, paveikdama politikų šeimų narius. Sektos priešininkus scientologai dažniausiai bando pavaizduoti kaip nusikaltėlius, įvairiais būdais bando juos diskredituoti, esant galimybei – šantažuoja. Žmonės, padedantys sektos nariams ištrūkti ir pasislėpti nuo sektos persekiojimo, kartais būna skundžiami policijai kaip žmonių grobikai ir panašiai.
1977 metais scientologų ofisuose atliktos kratos atskleidė jų ruoštą kovą prieš CSI-COP (Committee for the Scientific Investigation of Claims of the Paranormal, organizacija, kovojanti prieš šarlatanus, pseudomokslus ir šių dienų mitus). Jos dalis buvo ir CSI-COP diskreditavimo planas padirbinėjant CŽV dokumentus. FTB konfiskuoti dokumentai įrodo scientologų ketinimus paskleisti gandus, esą CSI-COP tėra CŽV padalinys. 2002 m. scientologai kopijavimo teisių pažeidimų pagrindu reikalavo, kad Google paieškos sistema nerodytų įvairių svetainių, kritikuojančių šią religiją. Google sutiko su jų reikalavimais ir jas pašalino.[1] Vėliau jos buvo gražintos.

Susidūrimai su teisėsauga[taisyti]

 • 1978 Prancūzijoje L. R. Haberdas ir dar 3 sektos nariai už akių nuteisti dėl apgaulės.
 • 1980 JAV L. R. Haberdo žmona Mary Sue Hubbard ir 11 kitų sektos vadovų buvo nuteisti dėl įsilaužimo ir valstybinių dokumentų grobimo, klastojimo bei trukdymo teisingumui.
 • 1988 Ispanijoje Heber Jentzsch (vienas iš sektos vadovų Ispanijoje) bei kažkiek kitų sektos narių buvo suimti dėl sukčiavimo.
 • 1989 JAV sekta pripažinta kalta dėl dvasinės prievartos, taikytos prieš buvusį sektos narį Larry Wollersheim ir nubausta 2,5 milijono dolerių bauda.
 • 1992 Kanadoje sekta, kartu su trimis jos nariais, pripažinta kalta dėl valstybinių dokumentų vagystės.
 • 1994 JAV sektos atstovė Helena Kobrin buvo nubausta 17 775 dolerių bauda dėl piktybinio bylinėjimosi ir teismų panaudojimo kovai prieš sektos kritikus.
 • 1996 Prancūzijoje vienas iš sektos vadovų buvo nuteistas dėl sektos nario Patrice Vic nužudymo, atlikto kaip prievartinė savižudybė, 12 kitų sektos narių nuteisti dėl sukčiavimo, bandymo paveikti liudininkus ir pan.
 • 1997 Italijoje 29 scientologai buvo nuteisti dėl nusikalstamos organizacijos sukūrimo.
 • 1998 Atėnuose (Graikija) scientologų organizacija buvo uždrausta dėl teisinių veiklos pažeidimų.
 • 1999 Graikijoje 15 scientologų buvo nuteisti dėl neteisėto politikų sekimo.

Veikla Lietuvoje[taisyti]

Lietuvoje sekta veikia nuo XX a. 9-tojo dešimtmečio pabaigos. Žinoma, kad į savo veiklą buvo įtraukusi dalį Lietuvos mokslų akademijos ir „Žinijos“ draugijos narių, kuriais pasinaudodama, spausdino straipsnius mokslų akademijos leidiniuose („Mokslas ir gyvenimas“). Nusikalstamoms organizacijoms nėra priskirta.

Taip pat skaitykite[taisyti]

Nuorodos[taisyti]

Vikiteka

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
 • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius.