Seniūnija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Lietuvos seniūnijos

Lietuvos seniūnijos – smulkiausias dabartinis administracinis-teritorinis vienetas Lietuvoje, įvestas pagal 1994 m. liepos 7 d. LR vietos savivaldos įstatymą. Lietuvoje iš viso yra 546 seniūnijos.

Istorija[taisyti]

XIV a. antroje pusėje, manoma, pagal gretimų valstybių pilių apygardų pavyzdį pradėta kurti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos administracinės valdžios sistema - seniūnijos, žinomos, pvz., Paštuvos seniūnija (seniūnas Girdavas), Trakų seniūnija (seniūnas Pekstė), Veliuonos seniūnija (seniūnas Goštautas), Vilniaus seniūnija (seniūnas Dirsūnas). Dabartinėje etninėje Lietuvoje 1413 m. pagal Lenkijos karalystės pavyzdį įkurtos dvi vaivadijos - Vilniaus vaivadija ir Trakų vaivadija, jos iš esmės apėmė senųjų Vilniaus ir Trakų kunigaikštysčių teritoriją; Žemaitijos seniūnija, kuri apėmė apie 30 valsčių, pagal statusą prilyginta vaivadijai. [1]

Seniūnijos įteisintos 1919 m. kaip valsčiaus dalis (seniūnija dar vadinta kaip šaltišystė), kurioje gyvena apie 100 gyventojų.[2] Užėjus sovietams seniūnijos pervadintos apylinkėmis. Po Nepriklausomybės atgavimo seniūnija tapo administraciniu-teritoriniu vienetu, iš esmės atitinkančiu XX a. tarpukario valsčių.

Seniūnas[taisyti]

Pagrindinis straipsnis – Seniūnas.

Seniūnijos vadovas – seniūnas. Pagal teisinį statusą jis yra valstybės tarnautojas. Yra siūlymų pakeisti savivaldos rinkimų sistemą taip, kad vietos gyventojai galėtų turėti ne tik tiesiogiai rinktus savo atstovus Seime, bet ir savivaldybių tarybose; vietos bendruomenes įteisinti kaip seniūnijų bendruomenes, kurios rinktų bendruomenių seniūną ir bendruomenių tarybas.

Susiję[taisyti]

Šaltiniai[taisyti]

  1. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos administracinio teritorinio suskirstymo raida. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XII (Lietuva). V.: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2007. - 15 psl. ISBN 978-5-420-01654-1.
  2. Savivaldybių įstatymas. // „Vyriausybės žinios“, 1919-10-28, nr. 14, psl. 8.


Lietuvos seniūnijos[taisyti]

Alytaus apskritis[taisyti]

Kauno apskritis[taisyti]

Birštono seniūnija (Birštono savivaldybė)

Klaipėdos apskritis[taisyti]

Melnragės ir Girulių seniūnija (Klaipėdos miestas)

Šventosios seniūnija (Palangos savivaldybė)

Marijampolės apskritis[taisyti]

Panevėžio apskritis[taisyti]

Šiaulių apskritis[taisyti]

Tauragės apskritis[taisyti]

Telšių apskritis[taisyti]

Utenos apskritis[taisyti]

Vilniaus apskritis[taisyti]

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius (+5009-0=5009 wiki spaudos ženklai).
  • Edvinas Giedrimas – redaktorius (+0-660=-660 wiki spaudos ženklai).