Smulkintuvas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Smulkintuvas - mašina, kuri medžiagas (su)smulkina į mažas dalis (pvz., medžio skiedras ar medžio dulkes, stiklą, popierių ir pan.).

Medienos smulkintuvai

Medienos smulkintuvas – mašina, kuri medieną smulkina į smulkias dalis (pvz., medžio skiedras ar medžio dulkes). Medienos smulkintuvai gali būti skirstomi į medieną kapojančius ir ją trupinančius.

Kapojantys smulkintuvai

Medieną kapojantys smulkintuvai turi vienokio ar kitokio pločio peilius. Jie skirstomi į diskinius ir būgninius. Smulkintuvai būna stacionarūs ir mobilūs. Stacionarūs naudojami lentpjūvėse ir medienos apdirbimo gamyklose, kur mediena paduodama į smulkintuvą nuo transporterio, o skiedros iškrenta per apačią taip pat ant transporterio. Mobilūs smulkintuvai nesunkiai pergabenami iš vienos vietos į kitą. Jie gali būti komplektuojami su atskirai smulkintuvą sukančiu varikliu arba juos gali sukti atskiras (mobilus) agregatas per galios nuėmimo įrenginį.

Diskiniai smulkintuvai

Diskiniai smulkintuvai susideda iš besisukančio sunkaus taisyklingo disko su radialiai įmontuotais peiliais. Diskiniai smulkintuvai yra tinkamiausi smulkinti apvaliajai medienai be šakų (malkinei medienai) ar kai kuriais atvejais ir medeliams iš jaunuolynų. Paprastai šios mašinos yra aptarnaujamos rankiniu būdu ir negali susmulkinti medžių viršūnių ir šakų į reikiamo dydžio skiedras. Nedidelės viršūnės ir šakos sudaro daugiausia problemų smulkinant smulkius medelius ar krūmus. Nesusmulkintos iki tinkamo dydžio, jos užkemša skiedrų išmetimo vamzdį ar apsivynioja apie diską. Jeigu tai iš karto ir nesustabdo smulkintuvo, gali sukelti problemų skiedrų naudotojui: užkimšti kuro padavimo į katilus sistemą.

Modelių ir gamintojų yra daug ir įvairių. Mobilaus diskinio smulkintuvo našumas yra gana ribotas - apie 5-15 m³/h.

Būgniniai smulkintuvai

Būgniniai smulkintuvai susideda iš besisukančio būgno su išilgai įmontuotais peiliais. Būgnas sukasi dideliu greičiu. Mediena į smulkintuvą tiekiama horizontalia mechanine tiekimo linija, ir tai sudaro galimybę vienu metu smulkinti šakas, viršūnes ir stiebus. Dėl to padidėja smulkintuvo našumas. Būgninis smulkintuvas gali smulkinti medžių stiebus, šakas ir viršūnes tiek atskirai, tiek kartu. Juose būna sumontuoti medienos padavimo transporteriai. Į mobilius būgninius smulkintuvus mediena gali būti paduodama manipuliatoriumi. Dažniausiai sutinkami gamintojai yra Heizomat, Bruks, Jenz ir kt. Būgninio smulkintuvo našumas yra 40-90 erdm skiedros per valandą.

Trupinantys smulkintuvai

Medieną trupinantys smulkintuvai medieną trupina ją sudaužydami arba sutraiškydami. Jie gali skirstomi į sraigtinius ir plaktukinius. Šie smulkintuvai dažniausiai naudojami nešvariai, priemaišų (akmenų, metalo) turinčiai medienai smulkinti. Jų gaminamos skiedros būna nevienodo dydžio, todėl jas, prieš naudojant kurui, reikia išsijoti ir papildomai susmulkinti, kad neliktų pernelyg ilgų medžio atplaišų.

  • Sraigtinių smulkintuvų pagrindinė darbinė dalis - sraigė, įtraukianti smulkinamą medieną, ją susmulkina ir išmeta skiedras.
  • Plaktukiniai smulkintuvai dažniausiai naudojami smulkinti daug kietu priemaišų (akmenų, metalo) turinčia medieną. Mediena smulkinama ant besisukančio rotoriaus pritvirtintais plaktukėliais ar mentelėmis.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+3734-17=3717 wiki spaudos ženklai).