Snukeris

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Snukerio žaidėjas smūgiuoja naudodamas atraminę lazdą.

Snukeris yra viena iš biliardo rūšių. Jis yra žaidžiamas ant didelio žalio gelumbe aptraukto stalo su kišenėmis kiekviename iš keturių kampų bei abiejų ilgų šoninių kraštų viduryje. Nustatyto (viso) dydžio stalo matmenys yra 3,6 m × 1,8 m. Snukeris yra žaidžiamas naudojant lazdą ir snukerio kamuoliukus: vieną baltą kamuoliuką, 15 raudonų, kurių kiekvienas yra vertas 1-o taško, bei šešis skirtingų spalvų kamuoliukus – geltoną (vertą 2-jų taškų), žalią (3 tšk.), rudą (4 tšk.), mėlyną (5 tšk.), rožinį (6 tšk.) ir juodą (7 tšk.). Snukerio partiją laimi tas žaidėjas (arba komanda), kuris (-i), baltu kamuoliuku įmušdamas (-a) raudonus ir spalvotus kamuoliukus, surenka daugiau taškų nei varžovas (-ai). Žaidėjas nugali mače, kai laimi tam tikrą partijų skaičių.

Paprastai yra laikoma, kad snukerį sugalvojo Didžiosios Britanijos kariuomenės karininkai Indijoje. Žaidimas yra ypač populiarus angliškai kalbančiose bei Britanijos tautų sandraugos šalyse. Geriausi profesionalūs žaidėjai per karjerą gauna kelis milijonus svarų sterlingų. Kinijoje susidomėjimas snukeriu yra itin didelis ir vis auga.

Istorija

Iliustracija iš žaidimo Trijų kamuolių, XIX amžiuje Tiubingene, Vokietija

Biliardas buvo bene populiariausias tarp Britų armijos karininkų, tarnavusių Indijoje. Snukerį sukūrė lordas Nevilis Fransis Ficdžeraldas Čemberlenas Džabalpure, pridėdamas kelis kamuolius raudonos spalvos ir vieną juodą kuris buvo naudojamas žaidžiant piramidę.

Viena versija pasakoja apie įvykius kolonijos šventėje. Kai Seras Nevilis ČemberlenasDevonšyro pulko žaidė snukerį su varžovu ir neįmušė kamuolio, Čemberlenas pavadino varžovą snooker. Nuo to laiko žaidimą imtą vadinti žodžiu „snooker“, nes snooker, išvertus iš senosios anglų kalbos, reiškia nenuspėjamas.

Žaidimas išpopuliarėjo XIX amžiaus pabaigoje ir XX amžiuje. 1927 įvyko pirmasis Pasaulio snukerio čempionatas. Jį surengė Džo Deivisas (Joe Davis), kaip profesionalus biliardo ir snukerio žaidėjas, kuris prisidėjo prie snukerio išpopuliarėjimo.

Džo Deivisas (Joe Davis) laimėjo visus čempionatus iki 1946 metų, kai baigė karjerą. Žaidimo populiarumas sumenko. Tačiau tai pasikeitė, kai 1969 BBC transliavo snukerio turnyrą Pot Black. Snukeris tuo metu tapo antru pagal populiarumą televizijos reginiu, rodomu per BBC2 kanalą.

Susidomėjimas snukeriu JK tapo toks didelis, kad visas 1978 Pasaulio snukerio čempionatas buvo rodomas tiesiogiai. Nuo 1977 metų buvo įrengta nauja apšvietimo sistema, leidžianti žaidėjams geriau matyti stalą. Kitais metais, Aubrey Singer susitarė pateikti Pasaulio čempionato informaciją, rodant valandos trukmės snukerio laidas per 16 dienų, kol vyko čempionatas. Jungtinėje Karalystėje, Airijoje žaidimas išliko populiarus televizijoje 30 metų. Vėliau turnyrų sumažėjo.

Žaidimas

Snukerio stalas su kamuoliais prasidedant partijai

Žaidžiant snukerį skaičiuojami abiejų žaidėjų taškai. Pagrindinis žaidimo tikslas – žaidimui pasibaigus turėti daugiau taškų už priešininką. Taškai pelnomi teisingai įmušus kamuolius arba priešininkui padarius klaidą.

Pradžioje ant stalo tam tikrose vietose išdėstomi 22 kamuoliai. 15 iš jų paprasti (raudoni), 6 spalvoti: geltonas, žalias, rudas, mėlynas, rožinis, juodas ir vienas baltas. Muštuku (baltu kamuoliu), kaip ir biliarde, mušami kiti kamuoliai. Kiekvienas kamuolys turi savo vertę (neskaitant muštuko):

  • raudonas vertas 1 taško
  • geltonas – 2
  • žalias – 3
  • rudas – 4
  • mėlynas – 5
  • rožinis – 6
  • juodas – 7

Teisingai įmušus kamuolį, žaidėjas gauna tiek taškų, kiek vertas įmuštas kamuolys. Kamuoliai mušami tam tikra tvarka. Pradžioje žaidėjas privalo įmušti raudoną rutulį (vad. tikslo rutulys). Jei įmuša jį, gali mušti bet kurį spalvotą kamuolį (raudono nebegali). Įmušus spalvotą kamuolį, jis išimamas ir vėl pastatomas į jam skirtą pradinę vietą (raudoni rutuliai neišimami). Įmušęs spalvotą, žaidėjas vėl privalo mušti raudoną.

Žaidėjui nepataikius į tikslo rutulio, ėjimas pereina priešininkui ir šis privalo mušti raudoną rutulį, nepriklausomai nuo to kokį paskutinį įmušė kitas priešininkas. Taip žaidžiama iki tol, kol ant stalo nebelieka raudonų rutulių. Sumušus raudonus, mušami vienspalviai rutuliai jų vertės didėjimo tvarka (pirma mušamas geltonas, žalias ir t. t., paskutinis juodas). Kai ant stalo nebelieka raudonų rutulių, spalvoti rutuliai jau nebeišimami (išskyrus tuos atvejus, kai įkrenta suklydus).

Žaidimas pasibaigia, kai ant stalo nebelieka rutulių (atliekamas kliuivensas) arba varžovas pripažįsta pralaimėjęs partiją.

Už padarytą klaidą žaidėjas yra baudžiamas. Jo priešininkas gauną tam tikrą taškų skaičių ir jam atitenka ėjimas. Klaidos:

  1. Jei baltų rutuliu pirmu lietimu nepaliečiamas tikslo rutulys arba įkrenta ne tikslo rutulys. Tokiu atveju priešininkas gauna tiek taškų, kiek vertas pirmas paliestas rutulys arba įkritęs rutulys, tačiau ne mažiau kaip 4. Pvz., jei žaidėjui reikia įmušti juodą rutulį(tai jo tikslo rutulys), bet jei netyčia jis pirmiau paliečia mėlyną, padaroma klaida ir jo priešininkas gauna mėlyno rutulio vertės taškų skaičių, t. y. 5 ir gauna ėjimą.
  2. Jei neliečiamas joks rutulys. Šiuo atveju priešininkas gauna tikslo rutulio taškų skaičių bei ne mažiau kaip 4.
  3. Jei įkrenta baltas rutulys. Priešininkas gauna tikslo rutulio taškų skaičių, ne mažesnį kaip 4, stato rutulį namų zonoje ir gauna ėjimą.

Pažymėtina, kad suklydus, per anksti įkritus juodam rutuliui, priešingai negu biliarde, niekas nepralaimi ir žaidimas tęsiamas, tik priešininkas gauna 7 taškus už klaidą.

Didžiausia surinkta taškų suma yra 147. Ji gaunama panaudojus visus raudonus kamuolius, po kiekvieno iš jų įmušant juodą, o tada sumušant likusius kamuolius eilės tvarka.

Valdyba

Šiuo metu reitinginius snukerio turnyrus ir jo plėtojimą kontroliuoja Pasaulio biliardo ir snukerio asociacija, kurios būstinė yra Bristolyje, Anglijoje (JK). Organizacija turi filialą ir Pekine, Kinijos sostinėje.

Turnyrai

Šiuo metu reitinginių turnyrų yra devyni:

Pasaulio čempionatas yra žaidžiamas Šefilde nuo 1927 m. Čempionatas nevyko per Antrąjį pasaulinį karą taip pat nuo 1958 m. iki 1963 m.

Vyksta ir kiti turnyrai, kuriuose gaunami taškai, tačiau ne Pasaulio snukerio reitinge (Pagrindinio turo). Pvz.,: Betfred lyga turnyrai. Juose gali dalyvauti ir Pagrindinio turo žaidėjai. Dažniausiai laimi žaidėjai iš Pagrindinio turo, pvz.,: Styvenas Hendris MBE.

Vyksta ir kiti, nereitinginiai, turnyrai, kuriuose negaunami jokie taškai:

Reitingas

Snukerio žaidėjų reitingas yra sudaromas atsižvelgiant į dvejų praėjusių sezonų rezultatus. Jis visus metus išlieka pastovus. 2009/2010 metų sezonui reitingas skaičiuotas atsižvelgiant į 2007/2008 ir 2008/2009 sezonų rezultatus. Tarkime, Ronnie O'Sullivan 2007/2008 metų sezone surinko 30000 taškų, 2008/2009 metų sezone – 20000 taškų, tad jo 2009/2010 metų sezono reitingo taškų suma yra 50000 (30000+20000). Pagal šias sumas yra išrikiuojami visi profesionalūs snukerio žaidėjai.

Reitingo lyderiai

Žemiau yra išvardinti snukerio žaidėjai, kurie 2010/2011 metų sezone sudaro Top 16 [1].

  1. John Higgins (Škotija)
  2. Neil Robertson (Australija)
  3. Ronnie O'Sullivan (Anglija)
  4. Allister Carter (Anglija)
  5. Junhui Ding (Kinija)
  6. Stephen Maguire (Škotija)
  7. Shaun Murphy (Anglija)
  8. Mark Williams (Velsas)
  9. Mark Selby (Anglija)
  10. Mark Allen (Šiaurės Airija)
  11. Stephen Hendry (Škotija)
  12. Ryan Day (Velsas)
  13. Graeme Dott (Škotija)
  14. Marco Fu (Honkongas)
  15. Mark King (Anglija)
  16. Wenbo Liang (Kinija)



Nuorodos

Šaltiniai


Šis straipsnis įtrauktas į Vertingų straipsnių kategoriją
Verta.png Šis straipsnis įtrauktas į Vertingų straipsnių kategoriją.

Vikiteka



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+11659-93=11566 wiki spaudos ženklai).