Sprogdinimo virvutė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Sustiprinta sprogdinimo virvutė, užpildyta PETN

.

Sprogdinimo virvutė - lankstus vamzdelis, pripildytas brizantinės sprogstamosios medžiagos, skirtas susprogdinti išsyk keliems užtaisams. Sprogimo metu virvute sklinda sprogimo (detonacijos) banga, iki 9000 m/s (dažniausiai - 7000-8000 m/s) greičiu. Dėl tokio sklidimo greičio užtaisai susprogdinami praktiškai vienu metu. Naudojant sprogdinimo virvute patikimai ir pigiai vienu metu susprogdinami keli ar daug užtaisų. Virvutė naudojama kalnakasyboje, griovimo darbuose.

Žinomi sprogdinimo virvučių prekiniai ženklai yra Cordtex ir Primacord.

Sprogstamoji virvutė dažnai atrodo kaip nailoninė virvutė. Ji būna pripildyta dažniausiai šių sprogstamųjų medžiagų supresuotų miltelių:

Sprogdinimo virvutė naudojama kaip:

  • sprogimo perdavimo linija nuo inicijuojančio sprogdiklio iki sprogdinimo rajono
  • sprogdinimo linija, susprogdinanti išsyk kelis skirtingus sprogdinimo užtaisus
  • sprogdinimo schemos įgyvendimo priemonė - kartu su sprogdinimo virvutės delsikliais leidžia užtikrinti skirtingų užtaisų sprogdinimą skirtingais laiko momentais. Tai labai svarbu griovimo darbuose, kai griaunant statinius tenka skirtingus laikančių konstrukcijų elementus sprogdinti skirtingais laiko momentais, kad užtikrinti statinio griuvimą reikiama kryptimi ir reikiama tvarka.

Sprogdinimo virvutė detonuoja daugelį komercinių brizantinių sprogstamųjų medžiagų (dinamitas, želignitas ir kt.), bet neinicijuoja mažai jautrias sprogstamąsias medžiagas (pvz., ANFO). Tokioms sprogstamosioms medžiagoms susprogdinti reikia tarpinio užtaiso tarp sprogdinimo virvutės ir paties užtaiso.

Sprogstamoji virvutė klasifikuojama pagal sprogstamųjų medžiagų kiekį vienetiniam ilgiui. JAV tai matuojama granais pėdai, kitur - gramais metrui (g/m). 1 m įprastinės virvutės būna 10-13 g sprogstamosios medžiagos. „Lengvesnės“ virvutės naudojamos kinematografe specialiesiems efektams, o „sunkesnės“ (nuo 10 iki 50 g/m) - tiesioginiam sprogdinimui kaip linijiniai sprogdinimo užtaisai.

Sprogdinimo virvutės kaip pagrindinis užtaisas

Lengvosios sprogdinimo virvutės naudojamos perkirsti kabeliams, lynams, vamzdžiams, elektros instaliacijai, šviesolaidžio kabeliams ir kitiems panašiems objektams. Tokie pluoštai ar vamzdžiai apsukami viena ar keliomis virvutės vijomis, o tada sprogdinami.

Sunkiosios sprogdinimo virvutės naudojamos:

  • nukirsti ploniems medžiams, nors tai labai neekonomiška, paprasčiau naudoti paprastą sprogstamąją medžiagą ar tiesiog pjūklą.
  • pašalinti povandeniniams poliams ir kitokioms povandeninėms kliūtims. Tokiais atvejais virvutes tiesia narai.
  • pramušti praėjimams duryse ar sienose. Virvutė susukama į reikiamo skersmens žiedą, sujungiama lipnia juosta ir pritvirtinama prie durų ar plonos sienos. Susprogdinta ji iškerta tokio pat skersmens angą.

Taip pat gali būti naudojamos:

  • improvizuotiems sprogstamiesiems spąstams rengti
  • sudaryti nedegias juostas stabdant plintančius miško gaisrus
  • minoms naikinti
  • nišoms, kanalams ir kitokiam reljefui uolų paviršiuje sudaryti, net uolų skulptūroms kurti.

Nuorodos

Iliustracijos:


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 97% (+4747-0=4747 wiki spaudos ženklai).
  • Audrius Meškauskas – redaktorius – 3% (+127-0=127 wiki spaudos ženklai).