Sveikatos priežiūra

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Sveikatos priežiūra


Atsižvelgiant į šių dienų visuomenės poreikius, sveikatos specialistės veikla mokykloje tapo daug platesnė, apimanti ne tik pirmosios pagalbos teikimą, bet ir sveikatinimo programų įgyvendinimą. Ji dirba pagal teisės aktus, reglamentuojančius vaikų sveikatos priežiūrą, sveikatos saugą bei stiprinimą. Tokiai specialistei privalu mokėti analizuoti bei vertinti mokyklos bendruomenės sveikatai įtaką darančius veiksnius, paaiškinti mokiniams, tėvams bei mokytojams sveikatos išsaugojimo bei stiprinimo būdus bei išmokyti juos taikyti praktiškai. Reikia gebėti analizuoti vaikų sveikatos rodiklius, laiku pastebėti mokinių sveikatos problemas, nustatyti jų svarbą ir prioritetus. Jei prireikia, specialistė privalo vaikus nukreipti į sveikatos priežiūros įstaigas, vertinti ugdymo procesą ir aplinką, mokinių mitybą. Ir dar visuomenės sveikatos specialistei privalu atpažinti vaiko gyvybei pavojingas būkles, laiku suteikti pirmąją pagalbą. Ji turi savarankiškai ir pasitelkdama mokyklos bendruomenę bei kitų institucijų specialistus dirbti komandoje, tirti, analizuoti, organizuoti seminarus, pamokėles, viktorinas, pokalbius sveikatos išsaugojimo klausimais, ugdyti mokiniams sveikos gyvensenos ir asmens higienos įgūdžius.


Konkursai

„Aš galiu atsispirti...“

2013 m. lapkričio mėnesį, baigėsi Pakruojo Visuomenės sveikatos biuro prevencinis projektas „Gyvenk sveikai – mąstyk blaiviai“, kurio veiką užbaigė piešinių konkursas „Aš galiu atsispirti...“ Piešinių konkurso nugalėtojos - Austėja Lipskytė, Rasa Misevičiūtė, Viktorija Kazokaitytė buvo skatintos pažintine kelione į Klaipėdos policijos mokyklą.

Konkursas „Renkame mokyklos sveikatinimo veiklos šviesuolį“

2013 metais rajono mokyklose buvo skelbiamas konkursas „Renkame mokyklos sveikatinimo veiklos šviesuolį“. Konkurso tikslas buvo ugdyti žinias apie sveikatą, aktyvų dalyvavimą sveikatinimo veikloje, skatinti sveikos gyvensenos suvokimą bei įprasminimą. Buvo siūloma išrinkti aktyviausius sveikatinimo veiklos puoselėtojus mokykloje – moksleivį ir mokytoją. Visą mėnesį klasėse buvo aktyviai diskutuojama, balsuojama ir renkami sveikuoliai. Taip pat pedagogų kolektyve slaptu balsavimu buvo išrinktas sveikatinimosi šviesuolis.

Mokinių tarpe komisija vienbalsiai išrinko Gintautą Stanevičių 3g kl., o mokytojų – kūno kultūros mokytoją Algimantą Masilionį.


Konkursas „Sveikuolių sveikuoliai“

Konkursą „Sveikuolių sveikuoliai“ organizuoja Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija bei joms pavaldžios institucijos: Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, taip pat šalies savivaldybės.

Konkursu siekiama saugoti, stiprinti ir ugdyti atsakomybę už savo ir kitų sveikatą, propaguoti vaikų ir mokinių sveiką gyvenseną, diegti sveikos gyvensenos principus kasdienėje veikloje, skatinti vaikų, mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų bendradarbiavimą, vertinti savo ir kitų potencialą dirbant komandoje.

Mūsų mokyklos mokiniai konkurse „Sveikuolių sveikuoliai“ dalyvauja nuo 2013 metų įvairiose amžiaus grupėse.

2013 metais vyresniųjų mokinių amžiaus grupėje mūsų dešimtokai šiame konkurse užėmė pirmąją vietą ir gavo kelialapį į konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ II etapą, kuris vyko Šiauliuose

Piešinių konkursas „Vanduo – gyvybės šaltinis, saugok ir vartok“

Dalyvavę konkurse mokiniai Visuomenės sveikatos biuro direktoriaus V. Svečiulio buvo apdovanoti padėkos raštais ir dovanėlemis.


Piešinių konkursas „ Mano šeimos gydytojas“

2016 metais Valstybinė ligonių kasa skelbė vaikų piešinių konkursą „ Mano šeimos gydytojas“. Konkurso uždavinys buvo skatinti pradinių klasių mokinius išreikšti supratimą apie sveiką šeimą, akcentuojant šeimos gydytojo svarbą, formuoti požiūrį kaip į visiems šeimos nariams svarbiausią mediką, su kuriuo konsultuojamasi dėl ligų prevencijos, vaikų sveikatos patikrinimų, vaikų skiepijimo, ūmių ir lėtinių ligų gydymo, sveikos gyvensenos ir kt.

Aktyviai šiame konkurse dalyvavo 2b klasės mokiniai. Vaikai piešė savo „daktarytę“, kaip įsivaizdavo, ir susirūpinusią, ir linksmą, kiti piešė su švirkštu rankoje, bet visiems ji buvo reikalinga.

Akcijos, dienos, pamokos

Akcija „Padovanok kraujo – išgelbėk 3 gyvybes“

Žmogaus kraujas yra unikalus. Iki šiol pasaulyje jam nėra sukurta dirbtinio pakaitalo, kuris galėtų pakeisti donoro kraują. Būtent dėl šios priežasties yra labai svarbu, kad nuolat atsirastų žmonių, dovanojančių kraujo sužeistiesiems ir ligoniams, paskatinti visus susimąstyti – kilnus jūsų poelgis gali išgelbėti gyvybę. Todėl stenkitės padėti tiems, kuriems dabar reikia pagalbos, nes niekuomet negalite žinoti, kada jos prireiks jums ar jūsų artimiesiems.

Mūsų gimnazijos mokiniai ir bendruomenė taip pat neabejingi šiam kilniam tikslui, Kraujo centras pas mus jau lankėsi penkis kartus.

Pasaulinė širdies diena

Kiekvienais metais rugsėjo mėnesio pabaigoje minime Pasaulinę širdies dieną. Šios akcijos metu vyresniesiems mokiniams ir mokyklos bendruomenei matuojamas AKS, svoris, kūno sudėties analizatoriumi nustatoma vidinių ir išorinių kūno riebalų bei raumenų kiekio procentinė dalis, apskaičiuojamas KMI. Duodami patarimai, rekomendacijos kaip saugoti ir rūpintis savo širdimi.

Kuprinių svėrimas

2014 - 2016 metais mūsų gimnazijoje vyko kuprinių svėrimo akcija.

Akcijos tikslas – įvertinti mokinių nešiojamų kuprinių svorį, tipą, kuprinės nešiojimo būdą, siekiant išvengti vaikų laikysenos sutrikimų dėl per didelio kuprinių svorio ir neteisingo nešiojimo būdo.

Pasaulinė diena be tabako

Kiekvienais metais gegužės 31 dieną minime Pasaulinę dieną be tabako. Šia diena siekiama pabrėžti riziką, kurią sveikatai kelia tabako vartojimas. Galbūt tai puiki diena mesti rūkyti?

Akcijos metu dalinamos gėlės, lipdukai vietoj cigaretės, o 2016 metais akcija vadinosi „Obuolys vietoj cigaretės“.

2017 m. gegužės 31 dieną vykdydamos akciją "Rūkai - save žudai" mokykloje lankėsi Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė, atsakinga už vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūrą Laisvida Badauskienė ir Pakruojo rajono policijos komisariato veiklos skyriaus tyrėja Nida Mažeikaitė. Šios institucijos susivienijo bendram tikslui - sveiko gyvenimo būdo propagavimui ir priklausomybių, smurto bei patyčių prevencijai.

Pasaulinė košės diena

Linkuvos gimnazijos pradinukai nuo 2015 metų spalio mėnesio kartu su visos Lietuvos mokiniais mini Pasaulinę košės dieną.

Spalio 10-tąją 61 tūkst. pradinukų visoje Lietuvoje savo rytą pradėjo maistingais košės pusryčiais – taip mažieji paminėjo jau tradicija Lietuvoje tapusią Pasaulinę košės dieną.

Mokiniams maistingus avižinės košės pusryčius dovanojo UAB „Malsena Plius“. Mokykloms buvo išdalinta 2,5 tonos košės bei edukacinės medžiagos.

Lytinio švietimo pamokos

Kasmet mokykloje vyksta lytinio švietimo pamokos mergaitėms ir berniukams. Lytinis švietimas – tai žinios apie lytiškumo, vyriškumo, moteriškumo, lyčių vaidmenų šeimoje ir visuomenėje samprata. Pamokėlių metu 4 – 6 klasių mokiniai (mergaitės ir berniukai) susipažįsta su žmogaus anatomija, jos funkcijomis, lytiniu brendimu.

Lytinis jaunų žmonių švietimas yra būtinas, nes tai – visaverčio individo ugdymo sąlyga, neatsiejama kiekvieno žmogaus dalis. Užsiėmimų metu kalbama apie lytinį brendimą ir tokias bendravimo formas, kurios padeda jauniems žmonėms priimti atsakingus sprendimus lytiškumo srityje, taip pat apie požiūrį į meilę, draugystę bei vaisingumą, kaip išvengti lytiniu keliu plintančių ligų, paauglių nėštumų ir abortų.

Pamokos „Ankstyvo lytinio gyvenimo paplitimo priežastys ir pasekmės“ ir „Paauglystė ir seksualumas“


Akcija „Apibėk mokyklą“

2016 m. rugsėjo mėnesį dalyvavome akcijoje „Apibėk mokyklą“. Vaikai turi judėti pagal savo fizines ir psichines išgales, laisvai, be didelės įtampos, pajusti judėjimo džiaugsmą ir malonumą. Bėgimas lavina motorinius įgūdžius, fizines ypatybes (vikrumą, greitumą, ištvermę, jėgą). Kiekvieną rudenį vyksta Europos judėjimo savaitė.


Mokausi prižiūrėti dantukus

Burnos priežiūra – daug dėmesio ir kantrybės reikalaujantis nuolatinis darbas. Kad galėtume plačiai šypsotis ir džiaugtis sveikais dantimis, jis turi tapti kasdieniu įpročiu. Jei nuo mažens vaikai bus taisyklingai išmokyti prižiūrėti savo burnos ertmę, ateityje neteks susidurti su įvairiomis ligomis.

Visuotinė mankšta

Šiuolaikiniame gyvenime fizinis aktyvumas mokiniams yra ypatingai svarbus, jis būtinas normaliam mokinių vystymuisi ir sveikatingumui palaikyti. Mūsų gimnazijoje pavasarį organizuojamos visuotinės mankštos.

„Sveikata – brangiausias turtas“

Sveikatą stiprinančių mokyklų 25 - metis

Šiuolaikiniame gyvenime fizinis aktyvumas mokiniams yra ypatingai svarbus, jis būtinas normaliam mokinių vystymuisi ir sveikatingumui palaikyti. Mūsų gimnazija prisijungdama prie visos Lietuvos renginio „Sveikatą stiprinančių mokyklų banga per Lietuvą“, kiekvieną pavasarį organizuoja visuotines mankštas. Ilgosios pertraukos metu, talkinant kūno kultūros mokytojams, skambant linksmai ir ritmingai muzikai mokiniai renkasi į sporto salę, kur pasimankštinę linksmi ir energingi grįžta į pamokas.

O 2018 metais minėjom sveikatą stiprinančių mokyklų 25 – metį, todėl vyko daugiau renginių. Buvo organizuota viktorina 5 – 7 klasių mokiniams „Sveikata – brangiausias turtas“. Mokiniai atsakinėjo į anketos klausimus, susijusius su sveika gyvensena, kiekviena komanda turėjo sudėti sveikos mitybos piramidę. Didžiulį susidomėjimą sukėlė įvairių birių maisto produktų atpažinimas ir jų įvardijimas.

Ilgosios pertraukos metu mokiniai, mokytojai ir visi norintys atsigaivino, kas pirmą kartą ragavo, beržų sulą. Pasivaišinę sužinojo sulos teikiamą naudą.


Akcija „Padovanok širdelę Lietuvai“


Šiais 2018 metais, pasitinkant Lietuvos valstybės 100 – metį, Pakruojo rajono savivaldybės sveikatos biuras rajono ugdymo įstaigose organizavo akciją „Padovanok širdelę Lietuvai“. Buvo kviečiami visi dideli ir maži prisijungti prie akcijos ir pagaminti širdelę, ją nuspalvinti Lietuvos vėliavos spalvomis ir pritvirtinti prie medžių kamienų. Vaikai piešė, aplikavo, karpė širdeles ir visi drauge tvirtino prie medžių esančių prie mokyklos.

Pamoka „Antibiotikai ne tik gydo, bet ir kenkia“

Antibiotikai ne tik gydo, bet ir kenkia.

Lapkričio 18 diena minima kaip Europos supratimo apie antibiotikus diena. Dirbdama sveikatos specialiste gana dažnai išgirstu mokinių nuomonę, kad grįžę iš mokyklos išgers antibiotikų ir pasijus geriau, tačiau tai klaidinga nuomonė.

Mūsų gimnazijoje vedami pokalbiai šia ypatingai aktualia tema. Viena iš šiuolaikinės visuomenės problemų yra antimikrobinis atsparumas, kurį sukelia ne laiku ir nesaikingai vartojami antibiotikai. Gydytojai įspėja, kad peršalimą ar gripą sukelia virusai, o ne bakterijos. Gydyti šių ligų antibiotikais nėra prasmės, - jie nepadės ir nesumažins ligos simptomų.


Pamoka „Mityba – sveikatos pagrindas“

Neabejotina, kad geros sveikatos pagrindas yra tinkama mityba, patenkinanti žmogaus fiziologinius poreikius. Sveika mityba padeda saugoti ir stiprinti sveikatą, išvengti daugelio ligų. Sveika ir visavertė mityba daro poveikį fiziniam ir protiniam žmogaus vystymuisi, darbingumui bei ilgaamžiškumui, todėl tai yra vienas pagrindinių sveikatą saugančių bei palaikančių gyvensenos veiksnių.

Paskutiniu metu Lietuvoje paplito masinė greito maisto gamybos ir platinimo sistema. Į tokį maistą pridedama įvairių fermentaciją greitinančių medžiagų, sintetinių konservantų, dirbtinių dažiklių ir saldiklių. Tai padaro jį skanų, bet sukelia priklausomybę, verčia valgyti nesustojant.

Nesaikingai valgant „netinkamą“ maistą padidėja cholesterolio, cukraus koncentracija kraujyje, o tai yra vienos iš pagrindinių priežasčių susirgti ligomis, tokiomis kaip nutukimas, 2 tipo cukrinis diabetas, hipertenzija, širdies, virškinamosios sistemos ligos.

Dirbdama gimnazijoje vis dažniau susiduriu su šia problema. Netinkama mityba mokiniams sukelia pilvo skausmus, pykinimus, aktualus ir vaikų nutukimas. Todėl apie mitybą su mokiniais kalbamės ir diskutuojame dažnai, duodu patarimus, vedu pamokėles.


Paskaita Pasaulinei Tuberkuliozės dienai paminėti


Kasmet kovo 22 dieną minime Pasaulinę tuberkuliozės dieną. Tuberkuliozė – liga, nuo kurios neapsaugotas niekas. Nors daugelis įsivaizduoja, kad tuberkuliozė – skurdžiau gyvenančių, asocialių, blogesnes gyvenimo sąlygas turinčių žmonių liga, ne visai tiesa. Nuo tuberkuliozės neapsaugotas niekas – suserga tiek turtingi, tiek vargšai, tiek vaikai ir suaugusieji. Kai tuberkuliozė diagnozuojama laiku, 95 proc. ligonių pasveiksta. Šiais 2018 metais buvo demonstruojama vieša paskaita apie tuberkuliozę, kurią skaitė profesorius S.Čiaplinskas.

Judėjimo savaitė

Pirmosios pagalbos mokymai

Įvykus nelaimei, žmogaus išgyvenimas priklauso ne tik nuo sužalojimų sunkumo, bet ir nuo suteiktos pagalbos. Laiku suteikta pagalba nukentėjusiam padeda išgyventi, palengvina nelaimės padarinius. Pirmiausia šalia nukentėjusiojo atsiduria ne medikai, o nelaimės vietoje esantys žmonės (suaugusieji, vaikai). Todėl labai svarbu nuo pat mažens vaikus mokyti suteikti pirmąją pagalbą ir šias žinias nuolat gilinti bei atnaujinti.

Gimnazijos bendruomenė ir vyresniųjų klasių mokiniai buvo supažindinti kaip reikia atlikti dirbtinį kvėpavimą ir išorinį širdies masažą, kaip gaivinti žmogų išoriniu širdies defibriliatoriumi.

Taip pat vaikams buvo priminta pirmoji pagalba atsitikus nelaimingam atsitikimui: įkandus vabzdžiams, perkaitus saulei, įsipjovus, nusideginus karštais skysčiais.


Dangutė Mockūnienė Linkuvos gimnazijos visuomenės sveikatos specialistė

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Emilija Stanevičienė – autorius ir redaktorius – 100% (+18133-4=18129 wiki spaudos ženklai).