Teodoras Karijotaitis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Teodoras Karijotaitis
Vaizdas:Korjatovics.jpg
Teodoro Karijotaičio skulptūra Palanoko pilyje Mukačevėje]]
Karijotaičiai
POL COA Pogoń Litewska.svg

Gimė (?)
Mirė apie 1414 m.
Mukačevėje

Tėvas Karijotas
Lietuvos kunigaikštis
Podolės kunigaikštis
Įpėdinis Olga

Teodoras Karijotaitis (ukr. Федір Коріятович, veng. Korjatovics Tódor ; g. (?) – m. apie 1414, Mukačevėje) – Lietuvos kunigaikštis, Podolės kunigaikštystės valdovas, Palanoko pilies Mukačevėje statytojas. Stačiatikiškai pakrikštytas Fiodoru. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino anūkas.

Biografija

Iš savo tėvo žinomo kunigaikščio Karijoto paveldėjo Naugarduką. Po brolių Jurgio, Aleksandro ir Konstantino mirties valdė Podolę. 1392 m. buvo sukilęs prieš Lietuvos didijį kunigaikštį Vytautą ir 1393 m. (kitais duomenimis 1395 m.) išvytas iš Podolės. Pasitraukė į Mukačevę, kur Vengrijos karalius Zigmantas Liuksemburgietis suteikė jam prieglobstį. 1396–1414 valdė Berehovės pavietą, o Mukačevėje pastatydino pilį ir įkūrė vienuolyną. Sudaręs sąjungą su Liubarto sūnumi Teodoru, Švitrigaila ir Vokiečių ordinu, 1402 m. nesėkmingai bandė atgauti Podolę. Vytauto Didžiojo kalintas Vilniuje iki 1403 m., iš kur pabėgo ir grįžo į Užkarpatę.

Apie Teodorą Karijotaitį 1922 m. Čekoslovakijos kino studija Barrandov nufilmavo meninį filmą Užburtas Karpatų raktelis (ček. Začarovaný klíček karpatský). Režisavo Janas Just-Rozvoda, Fedoro Koriatovičiaus vaidmenį atliko Theodoras Pištěkas. [1]

Šaltiniai

Šaltiniai


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 105% (+3936-184=3752 wiki spaudos ženklai).