Theodore Roosevelt

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Teodoras Ruzveltas
26-asis JAV prezidentas
TheodoreRoosevelt.jpg

Gimė 1858 m. spalio 27 d.
Jungtinės Amerikos Valstijos Niujorkas, JAV
Mirė 1919 m. sausio 6 d. (60 m.)
Jungtinės Amerikos Valstijos Austrių Įlanka, Niujorko valstija, JAV
26-asis JAV prezidentas
Ėjo pareigas 1901 m. rugsėjo 14 d. – 1909 m. kovo 4 d.
Ankstesnis Viljamas Makinlis
Vėlesnis Viljamas Hovardas Taftas
25-asis JAV viceprezidentas
Ėjo pareigas 1901 m. kovo 4 d. – 1901 m. rugsėjo 14 d.
Ankstesnis Garret Hobart
Vėlesnis Charles W. Fairbanks

Partija JAV respublikonų partija, JAV Progresinė partija

Vikiteka Theodore RooseveltVikiteka
Parašas
Theodore Roosevelt Signature.svg

Teodoras Ruzveltas (angl. Theodore Roosevelt, viešumoje dar vadintas Tedžiu angl. Teddy, 1858 m. spalio 27 d. – 1919 m. sausio 6 d.) – 26-asis Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas. Jungtinių Valstijų Respublikonų partijos, o vėliau ir Progresinės partijos lyderis buvo Niujorko valstijos gubernatorius. Teodoras Ruzveltas buvo profesionalus istorikas, gamtininkas, keliautojas, medžiotojas, rašytojas ir kareivis. Jis yra gerai žinomas dėl savo asmenybės: jo energingumo, plataus interesų ir pasiekimų spektro. T. Ruzveltas buvo laikomas vyriškumo pavyzdžiu, todėl jam dažnai buvo lipdoma „kaubojaus” etiketė. Remiantis iš Teodoro Ruzvelto medžioklės istorijų, jo vardu buvo pavadinti pliušiniai meškiukai (angl. Teddy Bear).

Dirbdamas JAV karinio jūrų laivyno sekretoriaus asistentu, 1898 metais T. Ruzveltas dalyvavo pasiruošime karui su Ispanija. Jis organizavo ir padėjo vadovauti 1-ajam savanorių kavalerijos pulkui JAV karo su Ispanija metu. T. Ruzveltas grįžo į Niujorką kaip karo didvyris ir buvo išrinktas Niujorko valstijos gubernatoriumi. Teodoras parašė 35 knygas, kurias sudaro veikalai apie gyvenimą gamtoje, gamtos istoriją, Amerikos frontą, politikos istoriją, karinio jūrų laivyno istoriją. T. Ruzveltas yra parašęs ir savo autobiografinę knygą .[1]

1901 metais 42-ejų metų amžiaus viceprezidentas Teodoras Ruzveltas tapo prezidentu po to, kai anarchistas Leon Czolgosz per pasikėsinimą nužudė JAV prezidentą Viljamą Makinlį. Iki šiol Teodoras Ruzveltas yra jauniausias žmogus tapęs JAV prezidentu. (Džonas Kenedis yra jauniausias žmogus išrinktas prezidentu, T. Ruzveltas buvo išrinktas tik 1904 metais, kai šiam buvo 46-eri metai.) Teodoras Ruzveltas buvo Progresinės partijos reformatorius, siekęs perkelti dominuojančią Respublikonų partiją į Progresinės partijos stovyklą. Prezidentas nepasitikėjo turtingais verslininkais, todėl jam teko išskaidyti 40 monopolistinių korporacijų. Dėl tokių savo veiksmų prezidentas buvo pramintas „koncernų griovėju”. Tačiau T. Ruzveltas davė aiškiai suprasti, jog jis iš principo neprieštarauja koncernams ir kapitalizmo idėjoms, o tiesiog netoleruoja korumpuotos ir nelegalios nusistovėjusios tvarkos. T. Ruzvelto „Doro sandėrio” vidaus politika suteikė galimybę išlošti tiek paprastiems piliečiams, tiek ir verslininkams. Teodoras buvo pirmasis JAV prezidentas, pradėjęs vykdyti universalios sveiktos apsaugos ir nacionalinio sveikatos draudimo programas.[2][3] Teodoras Ruzveltas populiarino gamtos apsaugos judėjimą, pabrėždamas efektyvaus gamtinių išteklių naudojimo svarbą. Po 1906 metų Ruzveltas užsipuolė dideles kompanijas, ir teigė, kad teismai yra nusistatę prieš profsąjungas. 1910 metais jis susipyko su savo draugu ir įpėdiniu Hovardu Taftu dėl respublikonų partijos kandidato į prezidentus iškėlimo (respublikonai iškėlė Tafto kandidatūrą). 1912 metų prezidento rinkimuose Teodoras Ruzveltas Progresinės partijos buvo iškeltas kandidatu į prezidentus. Tai sujaukė visus planus respublikonams, kurių dalis rinkėjų balsavo už Ruzvelto. Galiausiai respublikonai nesurinko pakankamai balsų, kad laimėtų prieš JAV demokratų partijos kandidatą Vudrou Vilsoną. Nuo tol laiko ateinančius du dešimtmečius respublikonų partija buvo valdoma konservatyvių pažiūrų frakcijos.

Mount Rushmore memorialas. Teodoro Ruzvelto (antras iš dešinės) atvaizdas įamžintas tarp didingiausių JAV prezidentų

T. Ruzveltas vedė derybas JAV vardu dėl Panamos kanalo kontrolės ir jo kasimo 1904 metais. Ruzveltas tikėjo, kad kanalo kasimo užbaigimas buvo jo svarbiausias ir istoriškai reikšmingas jo pasiekimas. 1906 metais Teodoras Ruzveltas tapo pirmuoju amerikiečiu apdovanotu Nobelio taikos premija. Premija jam buvo skirta už išsiderėtą taiką Rusijos-Japonijos kare.

Istorikas Thomas Bailey, kuris nesutiko su T. Ruzvelto politika, vis dėlto padarė išvadą, kad „Ruzveltas buvo didi asmenybė, puikus aktyvistas ir didis moralinių vertybių skleidėjas. Savo eroje jis dominavo, nes jis dominavo visuose pokalbiuose. Masės jį mylėjo. Jis įrodė esąs populiari ikona ir puikus balsų gavėjas”.[4] T. Ruzvelto atvaizdas Mount Rushmore stovi šalia Džordžo Vašingtono, Tomo Džefersono ir Abraomo Linkolno. Teodoras Ruzveltas mokslininkų ir profesionalių istorikų yra vadinamas vienu iš geriausių JAV prezidentų. Teodoras ir Franklinas Ruzveltas yra penktos eilės pusbroliai, tačiau jie buvo gan artimi. Teodoras ištekino savo globojamą dukterėčią Eleonorą Ruzvelt už Franklino 1905 metais.[5]

Šaltiniai

  1. Gable Ph.D., Dr. John Allen. "Theodore Roosevelt: A Selected Annotated Bibliography." Bibliography. Theodore Roosevelt Association. Nuoroda tikrinta 2007-07-19.
  2. National Health Care, HealthInsurance.info
  3. Chris Farrell, It's Time to Cure Health Care, BusinessWeek
  4. Bailey, Thomas A. (1966). Presidential Greatness. New York: Appleton-Century Crofts, 308.
  5. [1] White House
Postas
Prieš tai:
William McKinley
JAV prezidentas
19011909
Po to:
William Howard TaftAutoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+10860-36=10824 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti