Thomas Jefferson

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Thomas Jefferson
3-asis JAV prezidentas
Thomas Jefferson by Rembrandt Peale, 1800.jpg

Gimė 1743 m. balandžio 13 d.
Jungtinės Amerikos Valstijos Šeidvelas, Virdžinija, JAV
Mirė 1826 m. liepos 4 d. (83 m.)
Jungtinės Amerikos Valstijos Šarlotsvilis, Virdžinija, JAV
3-asis JAV prezidentas
Ėjo pareigas 1801 m. kovo 4 d. – 1809 m. kovo 4 d.
Ankstesnis John Adams
Vėlesnis James Madison
2-asis JAV viceprezidentas
Ėjo pareigas 1797 m. kovo 4 d. – 1801 m. kovo 4 d.
Ankstesnis John Adams
Vėlesnis Aaron Burr
Kiti postai
1-asis JAV valstybės sekretorius
Ėjo pareigas: 1790 m. kovo 22 d. – 1793 m. gruodžio 31 d.
Ankstesnis: John Jay (tuomet dar JAV užsienio reikalų sekretorius)
Vėlesnis: Edmund Randolph

Partija Demokratas-respublikonas

Vikiteka Thomas JeffersonVikiteka
Parašas
Thomas Jefferson Signature.svg

Tomas Džefersonas (angl. Thomas Jefferson 1743 m. balandžio 13 d. – 1826 m. liepos 4 d.) buvo 3-asis Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas (18011809), pagrindinis Jungtinių Valstijų nepriklausomybės deklaracijos autorius. Džefersonas buvo vienas iš pačių įtakingiausių JAV Tėvų-įkūrėjų, žinomas dėl respublikonizmo idealų Jungtinėse Valstijose sklaidos. Džefersonas įsivaizdavo Ameriką „Laisvės imperijos[1] pagrindinę jėgą, kuri skleistų respublikonizmą ir priešintųsi Britanijos imperializmui.

Pagrindiniai jo prezidentavimo įvykiai yra Luizianos įsigijimas iš prancūzų (1803 m.), Luiso ir Klarko ekspedicija (1804-1806 metais) ir auganti įtampa santykiuose su Britanija ir Prancūzija, kuri 1812 metais peraugo į karą.

Tomas Džefersonas laikomas svarbiu švietimo epochos politikos filosofu. Jis pažinojo daugelį švietėjų Britanijoje ir Prancūzijoje. Tomas Džefersonas pasisakė už dideles atskirų valstijų teises bei ribotą federalinę vyriausybę, griežtą bažnyčios ir valstybės atskyrimą,[2] parašė Virdžinijos religinės laisvės statutą. Džefersonas buvo vienas iš JAV demokratų-respublikonų partijos, dominavusios JAV politikoje 25-erius metus, įkūrėjų ir lyderių. Karo metais jis buvo Virdžinijos gubernatorius (1779-1781). Buvo pirmasis JAV Valstybės sekretorius (1789–1793) ir antrasis JAV viceprezidentas (1797–1801).

Mount Rushmore memorialas - Tomo Džefersono atvaizdas antras iš kairės

Turėdamas ypač platų akiratį ir išsilavinimą, Džefersonas domėjosi architektūra, istorija, paleontologija, archeologija ir kitomis sritimis. Jis buvo vienas iš Virdžinijos universiteto įkūrėjų. Jo dovanotos privačios bibliotekos pagrindu yra įkurta JAV Kongreso biblioteka, šiandien – viena svarbiausių pasaulio bibliotekų. Kasinėdamas indėnų pilkapius, bene pirmą kartą archeologijoje panaudojo stratifikacijos (vertikalaus pjūvio) metodą. Dėl šio ir kitų nuopelnų archeologijai dažnai yra vadinamas „archeologijos tėvu“.[3]

1943 metų balandžio 13 dieną 200-ųjų T. Džefersono gimtadienio metinių proga Vašingtone atidengtas memorialinis paminklas – beveik 6 metrų aukščio statula su aplink ją netoli stogo iškalta Džefersono citata: „Ant Dievo altoriaus prisiekiau amžinai priešintis bet kokiai tironijai, kuri kėsinasi į žmogaus protą“. 1962 metais JAV prezidentas Džonas Kenedis Baltuosiuose Rūmuose priėmęs 49 Nobelio premijos laureatus, pasakė: „Aš manau, kad tai didžiausias talento ir žmonijos išminties sanbūris, koks kada buvo susirinkęs Baltuosiuose rūmuose, galbūt tik išskyrus, kai čia pietaudavo vienas Tomas Džefersonas“.[4] Kartu su Džordžo Vašingtono, Teodoro Ruzvelto ir Abraomo Linkolno, T. Džefersono veido atvaizdas iškaltas garsiajame Rašmoro kalne.

T. Džefersono portretas yra ant kai kurių JAV dolerių monetų ir dviejų dolerių banknoto. Džefersono vardu pavadintos keliasdešimt vietovių, tarp jų – keturi JAV miestai ir dešimt apygardų.

Iki šių laikų, Džefersonas yra vienintelis prezidentas, per visas savo dvi kadencijas nevetavęs nei vieno JAV Kongreso išleisto įstatymo. Istorikai laiko Tomą Džefersoną vienu iš geriausių JAV prezidentų.

Postas
Prieš tai:
John Adams
JAV prezidentas
18011809
Po to:
James Madison

Nuorodos

Šaltiniai

  1. Robert W. Tucker, and David C. Hendrickson, Empire of Liberty: The Statecraft of Thomas Jefferson (1990)
  2. Jefferson, Thomas (January 1, 1802). "Jefferson's Wall of Separation Letter." U.S. Constitution Online. Nuoroda tikrinta April 13, 2008.
  3. Ceram W. Ceram. The First American: A Story of North American Archaeolgy. (1971) ISBN 0-15-131250-8
  4. EdSiteMent.gov Jefferson vs. Franklin: Renaissance Men
VikicitatosAutoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+10551-124=10427 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti