Tomas Manas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Thomas Mann)
Tomas Manas
vok. Thomas Mann
Thomas Mann 1937.jpg
Tomas Manas (1937)

Gimė 1875 m. birželio 6 d.
Liubeke
Mirė 1955 m. rugpjūčio 12 d. (80 m.)
Ciuriche

Tėvas Johanas Heinrichas Manas
Motina Julija da Silva - Brūns

Veikla
vokiečių rašytojas ir kritikas, Nobelio literatūros premijos laureatas, viena žymiausių pirmosios XX-ojo amžiaus pusės literatūrinio gyvenimo asmenybių.

Vikiteka Tomas ManasVikiteka
Parašas
Thomas Mann's Signature.jpg
Atminimo lenta Nidoje, Skruzdynės g. 17
Tomo Mano namas-muziejus Nidoje

Tomas Manas (vok. Thomas Mann; 1875 m. birželio 6 d. Liubeke1955 m. rugpjūčio 12 d. Ciuriche) – vokiečių rašytojas ir kritikas, Nobelio literatūros premijos laureatas, vienas žymiausių pirmosios XX-ojo amžiaus pusės literatūrinio gyvenimo asmenybių.

Biografija

Gimė pirklio ir senatoriaus Johano Heinricho Mano ir jo žmonos Julijos da Silva-Bruns šeimoje. Po tėvo mirties 1891 m. šeima persikėlė į Miuncheną ir Tomas trumpai dirbo draudimo nuo gaisro savanoriu. Tėvo palikimo palūkanos leido jam nuo 1895 m. atsidėti vien tik rašymui.

Pirmasis romanas „Budenborkai“ po antrojo leidimo 1903 m. padarė Tomą Maną žymiu ir turtingu autoriumi. Paklusdamas tuometinėms savo luomo tradicijoms jis, nepaisant homoseksualinio skandalo su dailininku Pauliu Erenbergu, 1905 m. vedė Katią Pringsheim (1883–1980), kilusią iš pasiturinčios žydų šeimos. Su ja Tomas Manas susilaukė šešių vaikų. Dėl 1914 m. išsakyto entuziastingo pritarimo karui daugeliui metų nutrūko jo ir brolio Heinricho santykiai. 1924 m. pasirodė romanas „Užburtas kalnas“, prie kurio darbavosi nuo 1913 m.

Tomas Manas 1929 m. gavo Nobelio literatūros premiją. Ketvirtojo dešimtmečio pradžioje, jis daugelyje savo kalbų įspėjo apie nacionalsocializmo pavojų. Nacistams užgrobus valdžią 1933 m., jis išvažiavo skaityti paskaitų ir į Vokietiją nebegrįžo. Iš Šveicarijos 1938 m. emigravo į JAV, gavo pilietybę ir dėstė Prinstono universitete. Nuo 1940 m. BBC stotis kartą per mėnesį transliuodavo jo radijo laidas „Vokiečių klausytojai“. Tik 1949 m. jis vėl aplankė Vokietiją, tačiau dėl „kolektyvinės kaltės tezės“ buvo aršiai puolamas. Paskutinius savo gyvenimo metus nuo 1952 m. Tomas Manas praleido Šveicarijoje. Palaidotas Kirchbergo kapinėse netoli Ciuricho.

Nida

Tomas Manas 19301932 m. vasarodavo Nidos kurorte prie Kuršių marių. Atvykęs Nidon iš Egipto jis stebėjosi Kuršių nerijos vaizdais.

Cquote2.png Vasaros metu mariose, kai plyti dangaus žydrynė, vanduo būna tamsiai mėlynas. Atrodo kaip Viduržemio jūra. Gražiai išlenkta balta pakrantė, galima manyti, kad esi Šiaurės Afrikoje.
Cquote1.png


Čia jis parašė romaną „Juozapas ir jo broliai“. 1933 m. emigravęs į JAV, Nidon daugiau negrįžo. Rašytojo name ant Uošvės kalno (Skruzdynės g. 17) dabar veikia Tomo Mano kultūros centras, kasmet vasarą rengiamas T. Mano menų festivalis, skatinantis kultūrinį turizmą.

Bibliografija

 Crystal Clear app personal.png  Šį biografinį straipsnį reikėtų sutvarkyti pagal Enciklopedijos standartus.
Jei galite, prašome sutvarkyti šį straipsnį. Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
Taip pat, jei norite, Tvarkos projekte galite parašyti, kad sutvarkėte šį straipsnį.
Priežastys, dėl kurių straipsnis laikomas nesutvarkytu, aiškinamos straipsnyje Nesutvarkyti straipsniai. Neversta bibliografija iš anglų kalbos

Nuorodos

Vikicitatos

Wikiquote logo


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • KS – autorius – 100% (+31-0=31 wiki spaudos ženklai).