Transparency International Lietuvos skyrius

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Enciklopedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite; apie sutvarkymą galite pranešti specialiame Enciklopedijos projekte.
 Merge-arrows.svg  Šį straipsnį yra pasiūlyta sujungti su „Transparency International“!
Dėl kokių priežasčių palikta ši žymė, galite sužinoti diskusijų puslapyje.

„Transparency International“ Lietuvos skyrius (TILS) – tai tarptautinės nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ padalinys Lietuvoje. Viešąją įstaigą „Transparency International“ Lietuvos skyrių 2000 m. birželio 6 d. įsteigė Atviros Lietuvos Fondas. Nuo 2008 m. TILS vadovauja Sergejus Muravjovas.

TILS veiklos tikslas ir uždaviniai

Pagrindinis TILS veiklos tikslas – organizuoti ir skatinti pilietines antikorupcines iniciatyvas Lietuvoje. Pagrindiniai TILS uždaviniai:

  • Formuoti ir skatinti nepakantumą korupcijai Lietuvoje
  • Sistemingai rinkti ir platinti antikorupcinio pobūdžio informaciją
  • Inicijuoti ir organizuoti tyrimus, skirtus korupcijos analizei
  • Rengti mokymo priemones bei edukacines antikorupcines programas
  • Teikti pasiūlymus bei inicijuoti naujus įstatymus

TILS veikla

„Transparency International“ Lietuvos skyrius veikia pagal projektinės veiklos modelį, t. y. vykdo tam tikroms problemoms skirtus projektus:

  • inicijuoja ir vykdo sociologinius ir viešosios nuomonės tyrimus
  • kuria naujus bei tobulina esamus įrankius piliečių įgalinimui, kurių pagalba žmonės gali susipažinti su LR institucijų vykdoma veikla bei patys įsitraukti į viešąją veiklą
  • organizuoja kino festivalius, skirtus korupcijos problematikai
  • konferencijas, seminarus, mokymus korupcijos, skaidrumo tematika
  • rengia bei LR įstaigoms bei institucijoms teikia įstatymų projektus bei siūlymus
  • organizuoja ir vykdo tarptautinę antikorupcijos vasaros mokyklą
  • vykdo socialinę reklamą (plakatai, filmukai)
  • leidžia įvairius leidinius (knygas, informacinius lankstinukus)

Projektų temos susijusios su korupcija, skaidrumu, atskaitingumu, etiškumu įvairiose srityse: žiniasklaidoje, viešuosiuose pirkimuose, pranešėjų (ang. Whistleblowers) apsaugoje, informacijos prieinamumume, farmacijoje, savivaldoje, versle ir kitur.

TILS projektai ir jų rezultatai

Nuo TILS veiklos pradžios buvo atlikta įvairių tyrimų bei projektų, pavyzdžiui, informacijos prieinamumo, korupcijos analizės įvairiuose sektoriuose ir pan. Žemiau pateikiami keli naujausių (2011 metų) projektų trumpi aprašymai bei pagrindiniai jų rezultatai:

  • "Transparency International" antikorupcinė vasaros mokykla. 2010 ir 2011 m. TILS organizavo dvi "Transparency International" antikorupcines vasaros mokyklas, į kurias susirinko studentai ir jauni profesionalai iš skirtingų valstybių. Į antrąją savaitės trukmės vasaros mokyklą (2011 m.) dalyviai susirinko iš 24 valstybių. Tarp jų buvo atvykusių iš Bolivijos, Vietnamo, Azerbaidžano, Rusijos, Norvegijos. Vasaros mokyklos metu dalyviai klausėsi paskaitų įvairiomis su korupcija susijusiomis temomis, pavyzdžiui, korupcija sporte, organizuotas nusikalstamumas ir korupcija, viešieji pirkimai, privataus sektoriaus korupcija, vyko praktiniai užsiėmimai.
  • Lietuvos korupcijos žemėlapis. TILS pirmąjį Lietuvos korupcijos žemėlapio tyrimą atliko 2001 metais. Nacionalinis tyrimas buvo vykdomas dviem etapais: pirmajame etape buvo vertinamos gyventojų ir verslininkų nuostatos apie korupciją, jos lygį ir vaidmenį visuomenėje, jų asmeninė patirtis susiduriant su korupcija, informacijos apie korupciją šaltiniai. Antrame etape buvo atlikti gilesni Lietuvos gyventojų ir verslo atstovų korupcijos vertinimų tyrimai, akcentuojant korupcijos plitimo priežastis, neoficialių mokėjimų pobūdį bei jų mokėjimo būdus. Vadovaujantis panašia tyrimo metodologija, Lietuvos korupcijos tyrimai buvo vykdomi 2004 m., 2005 m., 2007 m. ir 2008 m. Periodiškai atliekami tyrimai leidžia vykdyti korupcijos paplitimo institucinę ir geografinę stebėseną. Paskutinio TILS atlikto (2008 m.) Lietuvos korupcijos žemėlapio duomenimis, Lietuvos gyventojai korupciją įvardina kaip trečią svarbiausią socialinę problemą šalyje, valstybės ir savivaldybių tarnautojai korupciją mini kaip pačią svarbiausią problemą, o įmonių vadovų nuomone ji užima IV vietą. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad kyšininkavimas išlieka opi Lietuvos visuomenės problema – beveik pusė Lietuvos gyventojų (44%) buvo davę kyšį per paskutinius 5 metus. Visgi, lyginant paskutinių keturių metų „Lietuvos korupcijos žemėlapio“ tyrimo rezultatus, prisipažįstančių apie kyšio davimą verslininkų skaičius nuolat mažėja. Anot respondentų, labiausiai korumpuotos yra sveikatos sistemos institucijos ir policija, tačiau verslininkai dažnai minėjo miesto ir rajonų savivaldybes ir apskrities viršininkų administracijas. [1]
  • Informacijos praeinamumas Lietuvoje. 2010 m. TILS pradėjo vykdyti informacijos prieinamumo projektą. Jo metu buvo atliktas sociologinis Lietuvos gyventojų tyrimas [2], išleistas pradžiamokslis „Kaip gauti informacijos iš valstybės ir savivaldybių įstaigų bei institucijų“. [3] Atlikus tyrimą paaiškėjo, jog per pastaruosius dvejus metus mažiau nei trečdalis (29%) Lietuvos gyventojų kreipėsi informacijos į valstybės bei savivaldybių įstaigas ar institucijas. Dauguma nesikreipusiųjų (77%) neturėjo tam poreikio, tačiau kiti nežinojo, į ką kreiptis rūpimu klausimu, nežinojo, kad turi tokią teisę. Dalis nesikreipė dėl valdžios įstaigų darbuotojų netinkamo bendravimo. Šie rezultatai paskatino TILS sukurti ir išleisti pradžiamokslį, kuriame trumpai ir aiškiai pateikiama svarbiausia informacija apie informacijos suteikimo procesus bei kitus susijusius klausimus.
  • „Žurnalistų pusryčiai“. Nuo 2009 m. TILS organizuoja diskusijas ir praktinius mokymus žurnalistams bei visiems, besidomintiems žurnalistika. Susitikimų metu diskutuojama apie žurnalistikos iššūkius Lietuvoje, savo patirtimi žiniasklaidos etikos, skaidrumo, atskaitingumo įžvalgomis kviečiami pasidalinti užsienio ekspertai.

TILS finansavimas

TILS veiklą finansuoja švietimo, edukacijos institucijos, ambasados, įvairūs fondai, Europos Komisija, fiziniai asmenys ir kiti šaltiniai. Kiekvienų metų TILS finansavimo šaltinius galima rasti organizacijos tinklalapyje.[4]

TILS komanda

TILS komanda susideda iš valdybos ir administracijos. Valdybą sudaro Indrė Makaraitytė (valdybos pirmininkė), Raimondas Kuodis, Arūnas Pemkus, Artūras Račas, Diana Vilytė. Administraciją sudaro vadovas, projektų vadovai ir koordinatoriai.

Šaltiniai


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+7098-0=7098 wiki spaudos ženklai).