Tverų herbas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Tverų herbas - vienas iš Tverų heraldikos atributų.

Aprašas

Herbo skydo juodame lauke virš raudonos nusmailintų stulpų gynybinės tvoros (sienos) trys auksiniai ietigaliai (1 ir 2).

Simbolika

  • Stulpų tvora iš dalies perteikia vietovės vardą, o išlikę piliakalniai rodo, kad praeityje Tverų apylinkės atliko svarbų vaidmenį krašto gynyboje.
  • Raudona spalva pabrėžia pralietą kraują,
  • ietigaliai - gynybai naudotus ginklus.

Istorija

Tverų herbo projektas

Istorinio herbo Tverai neturėjo. Šiuolaikinėje heraldikoje nemažai miestų, miestelių herbe turi simbolius, priklausančius „kalbančiųjų simbolių grupei“, todėl 2007 m. pirmajame heraldikos komisijos posėdyje buvo pritarta pasiūlymui vaizduoti herbe tvoras su vartais, kurios aprašytos viename iš pasakojimų apie Tverų vardo kilmę. Tačiau herbo projektas nebuvo palankiai vertinamas pačių tveriškių. Tverų pavadinimą daugelis siejo su gerai įtvirtinta, aptverta vietove, kuri tiko apylinkių gynybai, todėl bendruomenės narių iniciatyva, buvo ieškoma alternatyvų. Prisiminta 1251 m. Haličio- Voluinės (Ipatijaus) metraštyje pirmą kartą paminėta kunigaikščio Vykinto pilis. Jame rašoma, kad būsimasis Lietuvos karalius Mindaugas savo priešus apgulė Vykinto pilyje, vadinama Tviremet. Tame mūšyje Mindaugas buvo sužeistas į šlaunį ir atsitraukė į savo pilį Vorutą. Nors tvirto pagrindimo, jog tikrai prie Tverų ar Tveruose stovėjo būtent Vykinto pilis, nėra, heraldikos komisijoje nuspręsta pavaizduoti nusmailintų stulpų (aštriakuolių) tvoros sieną, kuri senovėje naudota gyvenviečių bei piliakalnių įtvirtinimui.

Herbo etalono autorius dailininkas Arvydas Každailis, kuris pratęsė netikėtai mirusio Algio Kliševičiaus pradėtą darbą.

Lietuvos Respublikos Prezidentas herbą 2008 m. rugpjūčio 12 d. patvirtino dekretu Nr. 1K-1479.

Taip pat skaitykite

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 110% (+2607-0=2607 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 1% (+22-257=-235 wiki spaudos ženklai).