UNESCO katedra „Informatika humanitarams“

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

    Lietuvai atgavus nepriklausomybę nuo 1990 m. Lietuvos mokslų akademijos (LMA) Matematikos ir informatikos instituto (MII) Atpažinimo procesų skyriuje ypatingas dėmesys buvo sutelktas teoriniams ir taikomiesiems informacinių technologijų panaudojimo lietuvių kalbai ir kultūrai tyrimams.

    Tai buvo svarbu, nes sparčiai tobulėjančios informacinės technologijos, darydamos stiprų poveikį lietuvių kalbai ir kultūrai, įsakmiai diktavo joms naujas egzistencijos sąlygas. Atėjo nauja kompiuterių karta, su kuriais, informacinių technologijų panaudojimo dėka, bus galima dirbti šnekantis. Reikėjo pasirūpinti, kad su jais galėtume šnekėtis ir lietuviškai. Informacinės technologijos atvėrė plačias galimybes elektroninėje, skaitmeninėje erdvėje kaupti, restauruoti, saugoti, skleisti po pasaulį informaciją apie kultūros lobius, perteikiamus multimedijos priemonėmis – žodžiais, garsais, nejudančiais ir judančiais vaizdais. Buvo būtina pasitelkti šias galimybes lietuvių kalbos ir kultūros puoselėjimui.

    Siekiant šių tikslų buvo pradėti sistemingi tyrimai – informatika humanitarams, sutelkiant ypatingą dėmesį tyrimams – informatika lietuvių kalbai ir kultūrai.

    Buvo plėtojami taikomieji moksliniai tyrimai, stiprinama eksperimentinė plėtra. Reikėjo prie šių darbų pritraukti filologus, kuriems Lietuvoje tuo metu informatikos dalykai dar nebuvo dėstomi.

    Todėl buvo parengti, specialiai filologams pritaikyti paskaitų kursai, kuriuos skaitė Atpažinimo skyriaus darbuotojai. Šiuos kursus išklausė kelios dešimtys Vilniaus ir Kauno filologų.

    Jungtinių tautų mokymo, mokslo ir komunikacijų organizacija UNESCO atkreipė dėmesį į plėtojamą mokslinę tiriamąją ir mokomąją veiklą, ją rėmė ir 1994 m. įsteigė Matematikos ir informatikos institute prie Atpažinimo procesų skyriaus UNESCO katedrą "Informatika humanitarams" (angl. UNESCO Chair Informatics for the Humanities) > www.unesco.mii.lt. Ši katedra veikė kaip ir institutas iki 2017 m.

    UNESCO katedros vedėju tapo prof. Laimutis Telksnys. Tai buvo pirmoji UNESCO katedra Lietuvoje. Ją 1996 m. aplankė UNESCO generalinis sekretorius F. Mayor.

    UNESCO katedroje Informatika humanitarams jos nariai su svečiais (iš kairės į dešinę): A. Valiulis, katedros narys, L. Telksnys, katedros vedėjas, F. Mayor, UNESCO generalinis sekretorius, B. Genzelis, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos pirmininkas, K. Juškevičius, katedros narys, E. Ožeraitis, katedros narys. 1996 m.

    Atsižvelgiant į Atpažinimo procesų skyriaus solidžią patirtį, sukauptą skaitmenizuojant, analizuojant skaičiavimo mašinų pagalba, įvairios prigimties signalus bei atvaizduojant juos audio-vizualinėmis priemonėmis, buvo nutarta pasitelkti šią patirtį Lietuvos kultūros reikmėms. Kultūros paveldui skaitmenizuoti, kaupti kompiuterinėse saugyklose, skleisti skaitmeninėje terpėje.

    Buvo sistemingi vykdomi darbai siekiant:
    - Tirti problemas, susijusias su kultūros paveldo – šnekos, dainų, muzikos, vaizdų signalų – skaitmenizavimu, restauravimu, kompresija, kaupimu ir sklaida, pasitelkiant šiems tikslams informacines technologijas, multimedijos priemones.
    - Perduoti humanitarams žinias apie naujausių informacinių technologijų panaudojimo galimybes kultūrinio paveldo perkėlimui į skaitmeninę terpę.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Edvinas Giedrimas – autorius – 100% (+3508-0=3508 wiki spaudos ženklai).