Ugnies Žemės provincija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Ugnies Žemės provincija
{{{genitive}}} vėliava {{{genitive}}} herbas
Provincia de Tierra del Fuego, Antártida e Islas del Atlántico Sur (Argentina).png
Laiko juosta: (UTC-3)
Valstybė: Vėliava Argentina
Centras: Ušuaja
Departamentų skaičius: 2 (4)
Gubernatorius: Fabiana Ríos
Gyventojų: 101 079 (2001 m.)
Plotas: 21263 km²
Tankumas (2001): 5 žm./km²
Bebrų užtvanka upėje. Ugnies Žemė

Ugnies Žemės, Antarktidos ir Pietų Atlanto salų provincija (isp. Provincia de Tierra del Fuego, Antártida e Islas del Atlántico Sur) yra Argentinos sritis pačiuose pietuose, į kurią įeina Argentinos valdoma Ugnies Žemės dalis (didžiausias miestas joje bei visos srities sostinė – Ušuaja) ir dvi ginčytinos teritorijos: Argentinos Antarktida, nepripažįstama teritorinė pretenzija, kurios administracinis centras yra Esperansa (labiau primenanti mokslinę bazę, nei miestelį), bei Pietų Atlanto salos, valdomos Didžiosios Britanijos, bet Argentinos laikomos savo dalimi. Argentiniečiai jas nesėkmingai bandė susigrąžinti per Falklando (Malvinų) karą. Jų administracinis centras yra Stenlis, argentiniečių vadinamas Puerto Archentinu – miestelis Falklando (Malvinų) salose.

Yra keturi departamentai, du iš kurių (Pietų Atlanto salų ir Antarktidos) yra ginčytini, kiti du yra Ugnies Žemės saloje.

Geografija

Realiai valdomų teritorijų plotas – 21 263 km², kartu su Pietų Atlanto salomis ir Argentinos Antarktida – 986 418 km². Valdomos teritorijos – rytinė Ugnies Žemės salos dalis ir Isla de los Estados - kalnuotos salos, apsuptos Atlanto vandenyno, Magelano, Dreiko ir daugybės kitų sąsiaurių. Per salas besidriekiantys Andų kalnai iškyla iki 1490 m aukščio (Kornu k.).

Vyrauja šaltas ir drėgnas klimatas, tačiau labai skiriasi skirtinguose regionuose. Vidutinė sausio mėn. temperatūra Ušuajoje 9,4 °C, liepos mėn. 1,5 °C. Metinis kritulių kiekis – 524 mm. Šalti ir stiprūs Antarkities vėjai. Vidurvasarį (sausio mėn.) būna poliarinės dienos, viduržiemį (liepos mėn.) – poliarinės naktys. Dažnai stebima poliarinė pašvaistė. Auga mišrieji ir spygliuočių miškai, krūmynai, šaltosios stepės, tundra. Ledynai. Upės trumpos, vandeningos, slenkstėtos. Daug ežerų (didžiausias Fagnano ežeras).

Gyventojai

Iš visų valdomų teritorijų gyvenama tik Ugnies Žemės sala. Gyventojai susitelkę vakariniame salos pakraštyje. Rytinė dalis praktiškai negyvenama. Saloje yra 2 miestai: Ušuaja ir Rio Grandė. Seniau saloje gyveno indėnai selknamai, tačiau buvo išnaikinti.

Ekonomika

Gyvulininkystė (avių auginimas), naftos ir dujų gavyba. Turizmas.

Nuorodos



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 107% (+7530-482=7048 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 0% (+0-38=-38 wiki spaudos ženklai).