Vaidotas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Vaidotas Kęstutaitis)
Vaidotas
Lietuvos kunigaikštis
Vaidotas-Lithuanian Duke.jpg
Gediminaičiai
Visas vardas Vaidotas Kęstutaitis

Mirė po 1401 m.
Kauno pilis

Tėvas Kęstutis
Paminklinis akmuo prie Kauno pilies kunigaikščiui Vaidotui atminti

Vaidotas (lenk. Wojdatl g. XIV a. – m. po 1401 m.) – kunigaikščio Kęstučio sūnus, žuvęs Kauno pilies gynime. Žinių apie jį maža, tačiau jis minimas metraščiuose bei Istorijos chrestomatijoje, kaip ir pats pilies gynimas.

Istorija

Kauno pilis turėjo svarbią strateginę padėtį, kadangi užtvėrė kelią kryžiuočių veržimuisi į Lietuvos gilumą, taip pat ir į sostinę Vilnių. Dėl šios priežasties pilis buvo pulta kryžiuočių keletą kartų. Vygandas Marburgietis, kryžiuočių ordino diplomatas Prūsijoje, kronikoje rašė, kad Kauno pilis buvo mūrinė, turėjo aukštas sienas, stiprius bokštus išorinėje gynybinėje sienoje ir buvo apsupta pylimų ir griovių. Ją gynė didelė ir gerai ginkluota lietuvių įgula, kuriai vadovavo kunigaikščio Kęstučio sūnus Vaidotas. Pilį kryžiuočiai užėmė tik po ilgų, beveik mėnesį trukusių įnirtingų kautynių [1].

Kunigaikščio brolio Vytauto Didžiojo 1401 metų dokumente minima, jog jis buvo patikėjęs valdyti lygiomis dalimis Naugarduką abiem savo broliams – Vaidotui ir Tautvilui Kęstutaičiui.

Atminimo įamžinimas

Kunigaikščio Vaidoto logistikos bataliono emblema

Šaltiniai


Literatūra

  • Vytautas Spečiūnas Vaidotas. Lietuvos valdovai (XIII-XVIII a.), enciklopedinis žinynas. Vilnius: 2004 m., Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 76 psl. ISBN 5-420-01535-8.

NuorodosSudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+22-0=22 wiki spaudos ženklai).