Vakarų pasaulis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search

Vakarų pasaulis gali turėti daug reikšmių priklausomai nuo konteksto. Iš pradžių terminas taikytas Europai, tačiau pastaruoju metu Vakarų pasauliu vadinama tiek Europa, tiek iš kolonijinių imperijų atsiradusios valstybės, paprastai etniškai ir kultūriškai kilusios iš Europos.

Kultūrologine ir politine prasme Vakarai yra ta Europos ir Šiaurės Amerikos dalis, kuri buvo labiausiai paveikta Reformacijos, Švietimo, įvairių emancipacinių judėjimų ir revoliucijų. Kaip priešingybė Vakarams nurodomi Rytai arba Orientas. Istorine prasme Vakarams priklauso visa Europa įskaitant ir Lietuvą. Tačiau pati sąvoka nėra labai aiški, todėl gali būti naudojama įvairiomis prasmėmis, įjungiant arba išmetant atskiras šalis iš Vakarų apibrėžimo.

Šaltojo karo metu Vakarai tapatinti su kapitalistiniu ir demokratiniu pasauliu – Sovietų įtakos išvengusi Europos dalis ir JAV, netiesiogiai tai taip pat reiškė ir kitose pasaulio dalyse esančias valstybes, pvz., Australiją. „Vakarų“ priešingybė buvo „Rytų blokas“, o blokams nepriklausanti likusi pasaulio dalis vadinta Trečiuoju pasauliu.

Paprastai manoma, kad Vakarus vienija tam tikras visuomenės gyvenimo būdas ir kultūra.

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius (+2789-13=2776 wiki spaudos ženklai).