Valdemaras Mackevičius

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

    Valdemaras Mackevičius


    Mokėsi ir 2010 m. baigė Linkuvos gimnaziją (LXXXVI laida).


    Ryškėja paminklo kontūrai

    Cquote2.png

    Šimtmetį su visa Lietuva šiemet švenčianti Linkuvos gimnazija metus pasitiko užsibrėžusi rimtus tikslus. Vienas po kito seka renginiai ir projektai, iš pagrindų atnaujinamas įstaigos muziejus ir... ryškėja šiai progai skirto paminklo kontūrai! Svarbią datą ilgam laikui priminsiantis monumentas - paminkladirbio Valdemaro Mackevičiaus rankose. Pats Linkuvos gimnaziją baigęs jaunas vyras pasakoja, kad sulaukti gimnazijos pasitikėjimo dėl tokio projekto ir imtis darbų – tikra garbė.

    Asmeninio albumo nuotr.: Valdemaro dirbtuvėse triukšmas netyla nuo ankstaus ryto iki vakaro – čia gimsta įvairūs akmens gaminiai, vienas iš jų – ir Linkuvos gimnazijos paminklas

    Nuo praėjusių rudens kartu su gimnazijos direktoriumi Vaclovu Stapušaičiu Valdemaras derina galutinį skulptūros vaizdą – prie įstaigos įėjimo stovėsiančiame paminkle bus iškaltas gimnazijos herbas, įkūrimo ir šimtmečio minėjimo datos. „Linkuvos gimnazijai – 100“ – toks užrašas nuolat puikuosis įstaigos kieme. „Ši skulptūra bus pagaminta iš tikro lietuviško lauko akmens. Iš tokio akmens labai sudėtinga sukurti taisyklingą formą, nes jis neturi kampų, būna neįprastos formos, yra tiesiog toks, kokį suformavo gamta. Pirmiausia, akmens staklėmis nupjaustomas netinkamas paviršius, kad neliktų akmens struktūrinių defektų, kurie galėtų turėti įtakos ilgaamžiškumui“,- apie „medžiagą“ ir darbą pasakoja paminkladirbys. Ištobulinus formą, sekė gludinimas, keramikiniais įrankiais atliekamas poliravimas, kiti darbai. Paskutiniai štrichai – simbolių graviravimas smėliasrove ir pneumatiniais kaltais. Valdemaras sako, kad imtis tokio projekto sutiko ilgai negalvojęs – pats yra šio krašto, o paminklas įamžins šimtmečio šventę ir bus matomas ne tik buvusiems ar esamiems mokiniams, mokytojams, bet ir visam gimtajam kraštui. „Direktoriaus vizija man iškart patiko, lengvai radome bendrą kalbą, tačiau prisiimu ir didelę atsakomybę, juk norisi, kad galutinis paminklo variantas visiems patiktų, papildytų visą gimnazijos erdvę“,- mano jis.

    Nuo vaikystės akmens apdirbimo darbus matęs Valdemaras – jau tikras šio amato žinovas, prieš kurį laiką rašėme apie jo sėkmės kelią. Nors daugiausia vyraas kuria paminklus kapinėms, vis dažniau pagamina ir kitokių, tam tikriems įprasminimams skirtų užsakymų. „Minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį visoje šalyje buvo sumanyta atminti ir pagerbti žmones kovojusius už Lietuvos laisvę, taip gavau užsakymus pagaminti memorialines lentas Vaškų, Pumpėnų, Pušaloto miesteliams, Pasvalio rajone. Su smėliavimo įranga ant didelių granitinių lentų buvo išgraviruotos 1918-1920 metų to krašto Nepriklausomybės kovų: milicininkų, partizanų, karių, savanorių ir Vyties kryžiaus kavalierių pavardės bei simboliai – Vyties kryžiaus kavalierių ordino ženklas, Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medalis, Lietuvos Nepriklausomybės dešimtmečio medalis, miestelių herbai“,- prie gražaus įprasminimo prisidėjęs džiaugiasi Valdemaras.

    Ilgą laiką Joniškėlyje ir Linkuvoje darbus vykdantis vyras pasakoja, kad galiausiai pagrindines akmens pjovimo dirbtuves kurs mūsų krašte, Kalpokuose, taip pat didins darbų apimtis, klientams siūlys daugiau paslaugų: „Su tėčiu ir broliu įsigijome tiltines akmens pjovimo, ir trosines formavimo stakles, šiuolaikiškesnę smėliasrovę. Dabar galėsime labai kokybiškai, tiksliai ir mažomis sąnaudomis apipjauti granito dengimo plokštes, paminklus, stalviršius, palanges ir kitus akmeninius gaminius. Smėliasrovę naudojame jau daug metų, tačiau galingesnė leis graviruoti didesnius plotus bei sudėtingesnius simbolius“,- apie tai, kad klientai galės pas paminkladirbių šeimą užsisakyti įvairius akmens gaminius lauko ir namų interjerui, užsimena Valdemaras.


    Simona Lipskytė

    Cquote1.png