Velniškas klounas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Vaizdas:Example of an Evil Clown.jpg
Tyčia „velnišku“ nugrimuotas klounas

Velniškas klounas – nesenas populiarios kultūros reiškinys, kuomet cirko klouno apranga ir elgesys pateikiami ir suvokiami ne kaip linksmi, o kaip baisūs ir grėsmingi. Ypatingai stipri klounų baimė vadinama klourofobija. Nustatyta, jog ženklią dalį vaikų klounai iš tiesų baugina.[1][2]. "

Daliai žmonų klounai atrodo daugiau grėsmingi nei džiaugsmingi. Kartais to priežastis būna vaikystėje patirta su klounu susijusi psichologinė trauma. Klouno kostiumas linkęs iškraipyti veido bruožus ir kitas kūno dalis. Tai laikoma komiška ir juokinga, tačiau gali būti suvokta kaip pabaisiška ir deformuota. Linksmas ir keistas klouno elgesys lengvai gali pasirodyti panašus į girto, nuo narkotikų apsvaigusio ar potencialiai pavojingo pamišėlio elgesį. Nustatyta jog dalį vaikų pažįstama žmogaus figūra su nepažįstamu veidu baugina.[3]. Daugelis įvairių tautų demonų buvo vaizduojami baltu veidu (kuriame beveik nematyti akių) bei nenatūraliai didele burna, kas gal pasirodyti šiek tiek panašu į klouno grimą.[4]

Klouno keliamas įspūdis gali priklausyti nuo jį supančios aplinkos. Klounas cirko manieže yra savo vietoje ir atrodo juokingas. Tačiau klounas, vėlų vakarą besibeldžiąs į jūsų namo duris, greičiau jau kels baimę nei džiaugsmą.

Apie „velniškus klounus“ yra parašyta nemažai šiurpinančių knygų (pavyzdžiui, Stepheno Kingo „Pennywise“ ir It) ir sukurta siaubo filmų. Toks klounas - populiarus teigiamo herojaus priešininkas (pavyzdžiui, Betmano Jokeris). Pasak aktoriaus Lon Chaney, Sr, „klounas mėnulio šviesoje – tai visiškai nieko juokingo“.

Šaltiniai

  1. "Health | Hospital clown images 'too scary'." BBC News: 2008-01-15. Nuoroda tikrinta 2012-09-02.
  2. Finlo Rohrer. "Why are clowns scary?", BBC News, 2008-01-16.
  3. "Trinity.edu." Trinity.edu. Nuoroda tikrinta 2011-09-02.
  4. "The Clown as the Lord of Disorder." Theology Today, October 1967. Nuoroda tikrinta 2012-09-02.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 53% (+1460-0=1460 wiki spaudos ženklai).
  • Audrius Meškauskas – autorius – 47% (+1290-0=1290 wiki spaudos ženklai).